Polaznici Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ posjetili Rijeku

Polaznici Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ posjetili Primorsko-goransku županiju U Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja riječki gradonačelnik Marko Filipović i zamjenica župana Primorsko-goranske županije Marina Medarić bili su domaćini polaznicima 24. naraštaja Ratne škole „Ban Josip Jelačić“ predvođenih brigadirom Mijom Kožićem. Ratna škola „Ban Josip Jelačić“ Hrvatskog vojnog učilišta Franjo Tuđman, najviša je vojno-civilna obrazovna institucija u Hrvatskoj koja obrazuje visoke časnike oružanih snaga, kao i druge državne dužnosnike. „Ove godine imamo 11 polaznika iz Hrvatske i naših susjednih i partnerskih zemalja, iz Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Sjeverne Makedonije“, rekao je načelnik Ratne škole brigadir Mijo Kožić. U sklopu ovog studijskog putovanja uz Primorsko – goransku županiju posjetili su još i Ličko – senjsku te Istarsku županiju. „U sklopu naših studijskih putovanja obilazimožupanije i gradove odnosno strateški važna državna poduzeća, kritičnuinfrastrukturu i sve ono što je bitno za život i rad sustava domovinskesigurnosti“, objasnio je brigadir Kožić. Poseban naglasak u Ratnoj školi daje se razvoju polaznika kao karakternih strateških lidera koji mogu kritički i kreativno razmišljati u složenom i neizvjesnom globalnom okruženju. „Drago mi je što su polaznici Ratne škole i ove godine gosti u našem gradu i županiji. Riječ je o bitnoj suradnji Ratne škole i jedinica lokalne samouprave kako bi zapovjedni i strateški kadar obučen za promišljanje i vođenje određenih operacija ukoliko dođe do neke opasnosti ili ugroze bio upoznat sa realnim stanjem na terenu“, rekao je riječki gradonačelnik Marko Filipović. U Guvernerovoj palači je za polaznike Ratne škole bilo organizirano i druženje s ratnim zapovjednicima postrojni Primorsko-goranske županije iz Domovinskog rata, a organiziran je i obilazak stalnog postava zbirke Domovinskog rata u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja kroz koju ih je proveo autor izložbe Ivo Mileusnić. Uz brojne druge aktivnosti prilikom kojih su imali priliku upoznati se i s povijesti Rijeke, kao i kulturnim i povijesnim znamenitostima grada, polaznici Ratne škole zapalili su i svijeću kod Memorijalnog obilježja za 206 poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Studijska putovanja važan su dio nastavnog programa Ratne škole jer se polaznici iz prve ruke informiraju o značajnim političkim, kulturnim, znanstvenim, gospodarskim i religijskim ustanovama, organizacijama, strateškim tvrtkama i ključnom infrastrukturom. Posjet Ratne škole “Ban Josip Jelačić” organizirali su HČZ Primorja i Udruga 128.br HV “Sveti Vid” Rijeka uz potporu PGŽ i Grada Rijeke.  Domaćin u ime organizatora bio je pričuvni satnik Walter Cvjetan. Izvor portali: rijeka.hr riportal.net.hr torpedo.media

Udruga 128.brigade HV “Sveti Vid” Rijeka svoju 30.obljetnicu osnivanja obilježila donacijom Dječjoj bolnici

Udruga 128.brigade HV “Sveti Vid” Rijeka svoju 30.obljetnicu osnivanja obilježila donacijom Dječjoj bolnici Udruga 128. brigade HV “Sveti Vid” donirala je 16. veljače  Klinici za pedijatriju na Kantridi vrijednu audiovizualnu opremu. Prilikom primopredaje uređaja, na donaciji su se Ivanu Lergi, bojniku HV u pričuvi i predsjedniku udruge 128. brigade HV zahvalili ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić i predstojnica Klinike za pedijatriju doc. dr. Iva Bilić Čače. Prijamu su nazočili i članovi Upravnog odbora udruge Walter Cvjetan i Stevo Kabić, te Emil Mandarić, predsjednik Udruge slijepih PGŽ. Ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić čestitao je članovima udruge 30. obljetnicu rada i posebno se zahvalio na načinu obilježavanja jubileja humanim gestama u što je uključena donacija koja će unaprijediti kvalitetu boravka i smanjiti stres kod najmlađih pacijenata i njihovih roditelja. ”Ovo je važna poruka javnosti da doprinosite zajednici”, poručio je ravnatelj Ružić koji se pored zahvale donatorima zahvalio i svim djelatnicima Klinike za pedijatriju na kontinuiranom predanom radu. Doc. dr. Iva Bilić Čače, predstojnica Klinike za pedijatriju, zahvalila se predstavnicima udruge u ime Klinike na vrijednoj donaciji i želji da se pomogne djeci. Ivan Lerga, predsjednik Udruge 128. brigade HV “Sveti Vid”, podsjetio je da je udruga osnovana 15. svibnja 1992. radi brige o udovicama i djeci članova brigade, da bi nakon 1995. posebno brinula o stipendiranju djece članova brigade. Nakon što su djeca odrasla, udruga se okrenula i drugoj djeci pa je tako u sklopu svečanog obilježavanja 30. obljetnice nastanka organizirala i humanitarnu izložbu fotografija svog člana Dragana Borčića te izložbu radova pripadnika brigade, Udruge MULTIPLA i Udruge slabovidnih osoba PGŽ. Prikupljena sredstva raspodijeljena su na Dom za nezbrinutu djecu “Ivana Brlić Mažuranić” u Lovranu i Dječju bolnicu na Kantridi, a pripadnici Udruge 128. brigade HV najavljuju i nove aktivnosti u cilju uključivanja u život zajednice među kojima su edukativna predavanja, pomoć u uređenju okoliša i kiparske radionice. Zahvaljujemo Tanji Čorak, voditeljici Ureda ravnatelja KBC Rijeka i Tatjani Čargonja, glavnoj sestri Klinike za pedijatriju za pomoć u organizaciji ovog događaja. Također, zahvale ravnateljici PPMHP Nikolini Radić Štivić i kustosu PPMHP Ivi Mileusniću te Andrei Šare iz PR službe PGŽ i Dijani Jelušić-Požarić iz službe protokola Grada Rijeke na velikoj pomoći u organizaciji izložbe.

Udruga 128.brigade HV „Sveti Vid“ Rijeka i ove godine u koloni sjećanja u Škabrnji

Udruga 128.brigade HV „Sveti Vid“ Rijeka i ove je godine Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanje na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježila sudjelovanjem u koloni sjećanja u Škabrnji, položila cvijeće i zapalila svijeće te time odala počast i poštovanje žrtvama Škabrnje, Vukovara i svim žrtvama Domovinskog rata. Tekst i fotografije Linic. S.

OBILAZAK PETRIJEVACA I BORINACA-SJEĆANJE NA OŽUJAK I TRAVANJ 1992.GODINE

U organizaciji Hrvatskog časničkog zbora Grada Slatine u subotu 25. rujna četrdesetak članova udruge posjetilo je Petrijevce i Borince kod Vinkovaca i obisli prostore na kojima se tijekom Domovinskog rata nalazila prva crta obrane. Pripadnici 136. slatinske brigade drzali su prvu  crte obrane na rijeci Dravi kod mjesta Petrijevci u ožujku i travnju 1992. godine. Vec u mjesecu svibnju zamjenili su pripadnike 3.gardijske brigade na prvoj crti obrane u Borincima kod Vinkovaca između sela Nuštra i Jarmine  gdje su ostali do kraja lipnja 1992. godine. Posjeta ovim prostorima bila je prigoda za sjećanje na događaje koje su slatinski branitelji preživjeli ovdje braneći Hrvatsku ali i odavanje počasti poginulim pripadnicima 136. brigade Mirku Adjicu i Anti Cicvaricu koji su poginuli na prvoj crti obrane u Petrijevcima. U Petrijevcima su nas dočekali načelnik općine Ivan Zelić i dožupan Osječko-baranjske županije Josip Miletić. U Borincima je clanove Hrvatskog časničkog zbora i ratne zapovjednike 136.brigade dočekao nacelnik opcine Jarmina Goran Ileković, općine na čijem se području nalaze Borinci te desetak pripadnika proslavljene 3.gardijske brigade sa ovih prostora na čelu s koordinatorom braniteljskih udruga Vukovarsko-srijemske županije brigadirom Drazenom Dujicem. U srdačnom razgovoru i pratnji ljubaznih domaćina posjećen je,  prostor Borinačke kose na kojoj je bila prva crta obrane tijekom Domovinskog rata te evocirani pojedini događaji iz toga vremena kako od strane članova Hrvatskog časničkog zbora tako i od domaćina, nazočnih pripadnika 3.gardijske brigade. Nakon rucka koji je pripremila općina Jarmina članovi hrvatskog časničkog zbora grada Slatine u pratnji načelnika općine  posjetili su spomen sobu i Dom hrvatskih branitelja Općine Jarmina te položili vijenac i zapalili lampione kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u Jarmini. Na povratku prema Slatini u Valpovu je sve nazočne članove Hrvatskog časničkog zbora počastio gradonačelnik Grada Valpova Matko Šutalo. Ovaj posjet prostoru Istočno-slavonskog bojišta lijepa je uspomena svim učesnicima ove aktivnosti Hrvatskog časničkog zbora Grada Slatine na ratne dane.  

Predavanje o Domovinskom ratu u Klubu navijača Armada Rijeka

U sklopu obilježavanja 30. obljetnice ustrojavanja 128.brigade HV „Sveti Vid“  brigadir u mirovini Stanislav Linić, član HČZ-ZU i tajnik Udruge 128.br HV održao je predavanje u Klubu navijača Armada Rijeka na temu: „ 30.godina od početka Domovinskog rata i stvaranja hrvatske vojske“. Predavanje je bilo veoma dobro praćeno od zainteresiranih mladih navijača. Poslije predavanja S. Kabić, pripadnij Udruge 128.brigade i jedan od članova organizacijskog odbora proslave uručio je KN Armada zahvalnicu za potporu Udruzi 128.br HV.

Svečano proslavljena 30. obljetnica osnutka 136. slatinske brigade

Danas održana svečanost obilježavanja 30. obljetnice osnutka 136. slatinske brigade Hrvatske vojske u organizaciji Hrvatskog časničkog zbora grada Slatine, Grada Slatine i općina Čađavica, Mikleuš, Nova Bukovica, Sopje i Voćin, započela je polaganjem vijenaca i upaljenih lampiona ispred spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Parku 136. slatinske brigade gdje su počast poginulim hrvatskim braniteljima odali predstavnici Udruge roditelja poginulih branitelja Slatina-Orahovica predvođeni predsjednikom Tomom Grahovcem te predstavnici Koordinacije braniteljskih i stradalničkih udruga na čelu s predsjednikom Odbora za hrvatske branitelje Virovitičko-podravske županije Matom Bubašem, zatim izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, zapovjednik Gardijske mehanizirane brigade Hrvatske kopnene vojske, brigadni general Dražen Ressler, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik i predsjednik Odbora za ratne veterane Hrvatskog sabora Josip Đakić, izaslanik predsjednika Vlade RH, zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Marijo Klement, izaslanik ministra obrane RH, voditelj Operativnog odsjeka Zapovjedništva Gardijsko oklopno-mehanizirane brigade, brigadir Davor Josip Babić, te izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra unutarnjih poslova, načelnik Policijske uprave virovitičko-podravske Siniša Knežević sa zamjenikom Nenadom Križićem i ostalim suradnicima. Polaganjem vijenaca počast su odali i predstavnici legendarne 136. slatinske brigade na čelu s predsjednikom Hrvatskog časničkog zbora grada Slatine Vladom Međumurcem, izaslanikom potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja, prvim ratnim zapovjednikom 136. slatinske brigade Josipom Černijem, te voditeljem Područnog odjela Ministarstva hrvatskih branitelja Virovitica Antom Krištom, zatim predstavnici Grada Slatine i susjednih općina: Čađavice, Mikleuša, Nove Bukovice, Sopja i Voćina predvođeni predsjednikom Gradskog vijeća Grada Slatine Damirom Jakšićem i zamjenikom slatinskog gradonačelnika Ilijom Nikolićem sa suradnicima, dok su paljenjem svijeća počast odali i predstavnici gostujućih braniteljskih udruga. Zajedničku molitvu poveo je slatinski župnik, preč. Dragan Hrgić, dok su mirozov odsvirali voditelj Gradske glazbe Slatina Domagoj Krpan i njegov zamjenik Dražen Nemet. Potom je u crkvi sv. Josipa održana misa zadušnica za sve poginule pripadnike 136. slatinske brigade čijih se imena spomenuo vlč. Nikola Legac u sklopu svoje propovijedi. Svečanost je nastavljena na tzv. staroškolskom igralištu u Slatini gdje je čestitke slatinskog gradonačelnika Grada Slatine Denisa Ostrošića, pripadnicima 136. slatinske brigade, kao i pozdrave uvaženim gostima prenio njegov zamjenik Ilija Nikolić. – Svi znamo kako je to bilo 1991. godine kada su naši ljudi razmišljali srcem i hrabro krenuli u obranu naše domovine, od 64. samostalnog bataljuna do borbenih djelovanja i zauzimanja okupiranih područja kao pripadnici 136. slatinske brigade. Na žalost na tom ratnom putu mnogi su naši prijatelji izgubili svoje živote, i njih se danas s pijetetom prisjećamo. Što reći o ovome danu, ponosan sam što sam danas ovdje među vama, jedan od vas i što svi zajedno možemo na ovaj svečani način proslaviti 30. obljetnicu naše brigade, – istaknuo je dogradonačelnik Nikolić te još jednom uputio čestitke svim pripadnicima 136. slatinske brigade u ime Grada Slatine i susjednih općina čiji su predstavnici također prisustvovali svečanosti, odnosno u ime načelnika Općine Čađavica Mirka Rončevića, Općine Sopje Berislava Androša i Općine Voćin Predraga Filića, te predsjednika Općinskog vijeća Nova Bukovica Franje Kraljika i predsjednika Općinskog vijeća Mikleuš Miroslava Lazara. Nazočnima se potom obratio prvi ratni zapovjednik 136. slatinske brigade Josip Černi koji je na ovoj svečanosti ujedno bio i u ulozi izaslanika potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja. – Naša današnja svečanost ima naziv „Branitelju budi ponosan što si branio Hrvatsku“, a razlog tomu je što je ova naša slatinska brigada branila svoj dom, svoj zavičaj, a onda svojim putem branila i oslobađala ostala područja, – istaknuo je izaslanik Černi prisjetivši se ukratko ratnog puta ove slavljeničke brigade. – Koji je to slavni put ovih ljudi, i još smo mladi. Pogledajmo sve oko sebe, i danas bi bili spremni uzeti oružje i braniti svoj dom i napadnutu domovinu. Budite ponosni i nosite te vrijednosti koje ste u onim teškim danima Domovinskog rata nosili u sebi uz podršku vaših najmilijih, – zaključio je Černi. … Više pročitajte i pogledajte na SLUŽBENOM PORTALU GRADA SLATINE

128. brigada HV „Sv. Vid“ Rijeka obilježila 30 godina od osnivanja

Polaganjem vijenaca na Mostu hrvatskih branitelja i prigodnom svečanosti održanom u parku Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja te humanitarnom izložbom ratnih fotografija pripadnika brigade Dragana Borčića, Udruge slijepih i slabovidnih osoba, Udruge Multipla, Kluba navijača Armada i HNK Rijeka, obilježena je 30. obljetnica ustroja 128. brigade HV „Sv. Vid Rijeka“. Na svečanosti su među ostalima sudjelovali i zamjenik gradonačelnika Grada Rijeke Goran Palčevski; zamjenik župana Primorsko-goranske županije Vojko Braut; iz Ministarstva branitelja Dinko Tandara; izaslanik Predsjednika RH i zapovjednik Zapovjedništva specijalnih snaga brigadir Ivan Miloš.  Vijence su na Mostu hrvatskih branitelja u ime Grada Rijeke položili zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski i pročelnik Odjela za gradsku samoupravu i upravu Mladen Vukelić. Vijence na Mostu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata položili su i ratni zapovjednici brigade brigadiri Joko Đipalo i Miodrag Hećimović. Govor predsjednika Udruge 128.br HV “Sveti Vid” Ivana Lerge, pričuvnog bojnika: Poštovani uvaženi gosti, roditelji i članovi porodica poginulih hrv. branitelja, invalidi Domovinskog rata i dragi suborci iz svih postrojbi iz Domovinskog rata. Poštovani ratni zapovjednici 128.br, brigadiri Joko Đipalo i Miodrag Hećimović, zapovjednici bojni, satnija i vodova, časnici, dočasnici i vojnici, poštovani i dragi suborci iz 128.brigade HV „Sveti Vid“ Rijeka. Osobita mi je čast i zadovoljstvo sve vas pozdraviti u ime Udruge 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka. Evo, prošlo je 30 godina od kada smo, kao brigada HV, krenuli u izvršavanje prvih borbenih zadaća, najprije u okolici Rijeke a potom u lijepoj ali, u ovo doba već, negostoljubivoj Lici. Ta prva zima u Lici, ostala je zauvijek u kolektivnom sjećanju ne samo nas koji smo tamo bili, već i naših porodica i cijele županije. Više od polovine ukupnog broja svih naših poginulih stradalo je već na samom početku, u prvih četrdesetak dana našeg boravka na Ličkom ratištu. Bila su to zaista teška vremena za sve nas ali smo opstali, nismo se demoralizirali, pokolebali i rasuli nego smo nastavili i u „Oluji“ izbili na državnu granicu, na Unu, pa i dalje. Jedan veliki dio naših suboraca, ojačana 1. bojna, se nije vratio kući na slavlje poslije pobjedonosne „Oluje“ nego tek sredinom prosinca 1995.godine, poslije potpisivanja Daytonskog sporazuma i odluke o mirnoj reintegraciji istočne Slavonije, što samo po sebi dovoljno govori o snazi i borbenoj spremnosti 128.brigade. Svi mi, pripadnici 128.brigade, ponosni smo na svoju pripadnost ovoj riječkoj i hrvatskoj postrojbi. Francuski filozof i političar de Maistre je prije više od 200 godina rekao: Nitko ne zna što je rat ako u njemu nema sina. Rijeku, na sreću, nisu pogodila ratna razaranja ali su građani Rijeke i okolice itekako „znali što je rat“ jer je njena mladost branila Hrvatsku na svim ratištima. Jutros smo se poklonili onima koji su tamo ostavili živote. Neka im je vječna hvala i slava. Ta mladost i ti, uvijek pogrešno nazivani „mali i obični ljudi“ koji su činili našu i ostale postrojbe sa područja Rijeke i šire upravo su svojom skromnošću, radišnošću, svojim domoljubljem, svojom otvorenošću i spremnošću da brinu jedni o drugima i da grade a ne da razaraju činili našu snagu. Nije stoga ni čudno da je već u svibnju 1992.godine, poslije tragičnih događaja zimi 1991./1992. formirana Udruga 128.br HV „Sveti Vid“, vjerojatno jedna od prvih braniteljskih udruga u Republici Hrvatskoj, sa ciljem da se pomogne obiteljima poginulih pripadnika brigade, posebno njihovoj djeci. Svi dosadašnji predsjednici i članovi Udruge dali su veliki doprinos ostvarenju tih ciljeva i na tome im hvala. Nažalost, nekih od njih više nema među nama. Udruga danas čuva sjećanje na ratnu slavu brigade ali ne želi postojati sama radi sebe i za sebe. Mi, pripadnici 128.brigade uvijek sa ponosom ističemo da smo dio ovog grada i ovog kraja i upravo zato smo ovu 30.obljetnicu htjeli proslaviti na način da i dalje doprinosimo pa je tako ova humanitarna izložba ratnih fotografija našeg pripadnika Dragana Borčića, te izložba radova pripadnika brigade, pripadnika Udruge slabovidnih i slijepih osoba PGŽ, Udruge Multiple  te Kluba navijača Armada i NK Rijeka namijenjena prikupljanju sredstava za one kojima je to najpotrebnije. Zahvaljujem svima onima koji su omogućili da se ova izložba realizira. Hvala i živjela Hrvatska.

Obilježavanje 30. godišnjice osnivanja 136. slatinske brigade HV, Slatina

Hrvatski časnički zbor Grada Slatine, Grad Slatina te općine Čađavica, Mikleuš, Nova Bukovica, Sopje i Voćin bili su organizatori obilježavanja 30. obljetnice osnivanja 136. slatinske brigade. U okviru dvodnevnih aktivnosti, prvog dana 22. listopada upriličeno je predstavljanje knjige autora Vinka Vrbanca i Stjepana Antolašića „Strategijska obrambena operacija ´91./´92. godine“. Središnji program obilježavanja nastavljen je tijekom jutarnjih sati sljedećeg dana 23. listopada okupljanjem branitelja i polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća za poginule branitelje ispred spomenika poginulim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata na Trgu 136. slatinske brigade Nakon polaganja vijenaca u slatinskoj župnoj crkvi svetog Josipa održana je sveta misa za poginule hrvatske branitelje iz Domovinskog rata. Program je nastavljen svečanim postrojavanjem pripadnika 136. brigade na staroškolskom igralištu iznad župne crkve u Slatini te mimohodom sudionika obilježavanja ulicama Slatine Aktivnostima drugog dana obilježavanja 30. obljetnice ustrojavanja nazočio je izaslanik predsjednika Republike, zapovjednik Gardijske mehanizirane brigade, brigadni general Dražen Ressler, zatim u ime predsjednika Hrvatskog Sabora, saborski zastupnik i predsjednik Odbora za ratne veterane Hrvatskog Sabora i predsjednik HVIDR-e Josip Đakić, izaslanik predsjednika Vlade RH zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Marijo Klement, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja, ratni zapovjednik 136. slatinske brigade, brigadir Josip Černi, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra unutarnjih poslova bio je zamjenik načelnika Policijske uprave virovitičko-podravske Nenad Križić te drugi predstavnici Grada Slatine i okolnih općina te predstavnici braniteljskih udruga iz Domovinskog rata, između kojih i predstavnici HČZ-a Slatine, HČZ-a Virovitice i HČZ-a Orahovica. Program obilježavanja završio je zajedničkim druženjem pripadnika 136. slatinske brigade i gostiju i zajedničkim ručkom za koji je pripremljen tradicionalni vojnički grah uz glazbu tamburaškog sastava Fijaker. Aktivnostima drugog dana obilježavanja 136. godišnjice osnivanja 136. slatinske brigade nazočio je i predsjednik HČZ – Zajednice udruga Branko Gačak.      

TRADICIONALNI OBILAZAK LIČKE BOJIŠNICE

Udruga 128.brigade HV „Sveti Vid“ Rijeka tradicionalno svake godine u rujnu obilazi ličku bojišnicu- mjesta na kojima je 128.brigada HV provela najveći dio Domovinskog rata te mjesta stradanja i pogibija njenih pripadnika. Tako smo ove godine, 18.rujna, zajedno sa Udrugom roditelja poginulih branitelja domovinskog rata PGŽ i predstavnicima KN Armada, obišli: Čanak, Ibrešiće, Perušić, Gospić, Ljubovo i Korenicu, pomolili se i zapalili svijeće na tim mjestima.

Svečano obilježeno prvo postrojavanje i nastanak 128.br HV

Okupljanjem čelnika i pripadnika 128 brigade, te nazočnošću tadašnjeg predsjednika IV Općine Rijeka i čelnog čovjeka Kriznog štaba Slavka Linića, kao i današnjih dogradonačelnika Sandre Krpan i Gorana Palčevskog u krugu naselja “Lovorka Kukanić” obilježena je 30. obljetnica prvog postrojavanja brigade TO Rijeka od koje je kasnije nastala 128. brigada HV. Prisutnima su se obratili: Ivan Lerga, pričuvni bojnik i ratni zapovjednik 2.bojne 128.brigade te predsjednik Udruge 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka, Šime Radulić, pričuvni pukovnik HV i tadašnji zapovjednik Štaba TO Rijeka te dogradonačelnik Goran Palčevski. Po intoniranju državne himne i odavanja počasti poginulima minutom šutnje Ivan Lerga je kratko podsjetio na ratni put brigade od njenog nastanka, odlaska na ličku bojišnicu, početnih stradanja u Čanku, Đačkom domu u Gospiću i Ibrešićima, sudjelovanju u Domovinskom ratu tijekom svih godina pa do pobjedonosne akcije „Oluja“ gdje je brigada, preko Korenice izbila na državnu granicu na Uni i dalje. Zanimljivo je bilo primijetiti da se, kao jedina od svih riječkih udruga, okupljanju odazvalo i čelništvo KN Armada. O svim radnjama koje su prethodile osnivanju 128. brigade, koja je svoj današnji ustrojbeni naziv dobila 22. listopada 1991. godine, iscrpno je govorio tadašnji Šime Radulić, prvi čovjek TO Rijeka. – Uz brojne zasluge, veliku požrtvovnost i ispunjenje svih zadataka 128. brigade, od iznimne je važnosti istaknuti jednu veličanstvenu činjenicu. Pozivi za pristupanje 128. brigadi bili su u prvom navratu poslani na 6700 adresa. Odazvalo se nije samo njih – 12! Svega 1,75 ne posto nego promila Riječana odbilo je postati dio brigade koja je kasnije branila i oslobađala domovinu. To na najbolji način govori kakva je bio stav Riječana prema ratu i borbi za slobodu, naglasio je Radulić. Dogradonačelnik Goran Palčevski je posebno istaknuo požrtvovnost Rijeke ne samo u odazivanju na borbene zadatke nego i u zbrinjavanju velikog broja prognanika i izbjeglica, te nemjerljiv doprinos Rijeke kao logističke i kadrovske potpore postrojbama na ratištu. Skupom u “Lovorki Kukanić” ujedno je započelo niz aktivnosti koje obilježavanja 30. obljetnice ustrojavanja 128. brigade HV Sveti Vid. Slijedi 18. rujna “Lika 2021” – obilazak ličke bojišnice, mjesta na kojima je 128. brigada provela cijeli Domovinski rat kao i odavanje počasti na mjestima stradanja i pogibija njenih pripadnika – Čanak, Ibrišići, Perušić, Gospić, Korenica te na koncu 23. listopada svečanost u povodu obilježavanja 30. obljetnice ustrojavanja 128.br HV „Sveti Vid“.

HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR – ZAJEDNICA UDRUGA / Adresa: HVU “Dr.Franjo Tuđman” Ilica 256b, 10 000 ZAGREB /  e-mail:   office@hcz-zu.hr   /  mob. 098 547 211  /  tel. 01 3784 188  /  fax.  01 3784 480

HČZ-ZU je korisnik Nacionalne sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva

FINANCIRANJE AKTIVNOSTI HČZ-ZU U 2026.GODINI
KROZ PRIJAVE NA JAVNE POZIVE/NATJEČAJE

PLANOVI RADA
FIN. PLANOVI
IZV. O RADU
FINANCIJSKA IZVJEŠĆA