Obilježena 32. obljetnica osnutka 127. br HV Virovitica

Obilježena 32. obljetnica osnutka 127. br HV Virovitica U ponedjeljak 2. listopada 2023. godine u zajedničkoj organizaciji udruge Hrvatski časnički zbor Virovitica i Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranak Virovitica i podružnica za VPŽ te uz projektnu potporu Ministarstva branitelja, Virovitičko-podravske županije i grada Virovitice obilježena je 32. obljetnice osnutak slavne virovitičke 127. brigade Hrvatske vojske. Obilježavanje je započelo jutarnjom svetom misom za poginule i umrle pripadnike u župnoj crkvi sv. Roka koju je predvodio župnik i gvardijan virovitičkog franjevačkog samostana fra Ivica Jagodić. Nakon toga u 11 sati položen je vijenac te su zapaljeni lampioni na spomen obilježje poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu na virovitičkom gradskom groblju, održan je kratak prigodni program u kome je moderator obljetnice, poznati virovitički umirovljeni novinar Trpimir Markotić, iznio i povjesnicu brigade. Nazočnima se s prigodnim izlaganje obratio i ratni načelnik stožera ujedno i zamjenik zapovjednika brigade umirovljeni brigadir HV Marko Krstanović. Potom je molitvu za sve poginule i umrle pripadnike brigade kao i za sve poginule branitelje u Domovinskom ratu održao fra Ivica Jagodić, župnik i gvardijan virovitičkog franjevačkog samostana. Nakon toga svi sudionici su se uputili do groba prvog zapovjednika brigade general-pukovnika Đure Dečaka gdje je buketu cvijeća u ime svih nazočnih položio brigadir Krstanović. U kratkom mimohodu sudionika obilježavanja ove obljetnice, od ulaza u groblje do spomen obilježja za sve poginule hrvatske branitelje virovitičkog kraja u Domovinskom ratu, hrvatski stijeg nosio je umirovljeni natporučnik Tomislav Kolec, ratni stijeg 127 brigade Hrvatske vojske nosio je umirovljeni pukovnik Darko Vampovac, stijeg udruge veterana i dragovoljaca nosio je Ivan Krajcer (dijete branitelja) dok je stijeg Hrvatskog časničkog zbora nosio Nikola Mesić (dijete branitelja). U ime organizatora obilježavanja 32. obljetnice ustroja 127. brigade Hrvatske vojske Virovitica vijenac su ispred delegacije ratnog zapovjedništva brigade i predstavnice obitelji poginulih pripadnika brigade nosili predsjednik Udruge dragovoljaca veterana Domovinskog rata ogranak Virovitica i podružnice za Virovitičko-podravsku županiju umirovljeni policijski savjetnik Vlado Paurić i predsjednik Udruge Hrvatski časnički zbor Virovitica umirovljeni bojnik Davor Špoljarić. U prvoj delegaciji u polaganju lampiona, koju je predvodio ratni načelnik i ujedno zamjenik zapovjednika 127. Brigade HV umirovljeni brigadir Marko Krstanović, bili su dakle, Nada Barčanac u ime obitelji poginulih pripadnika, ratni zapovjednici bojni: umirovljeni pukovnik Marijan Brlek, umirovljeni bojnik Mirko Petraš, umirovljeni bojnik Mirko Vujić umirovljeni pukovnik Mirko Brajtigam, te ratni načelnik obavještajne službe umirovljeni bojnik Dragutin Dečak, kao i poratni zapovjednik brigade brigadir Miodrag Hokman. Drugu delegaciju u polaganju lampiona predvodio je saborski zastupnik, predsjednik saborskog Odbora za ratne veterane i predsjednik HVIDR-e Republike Hrvatske pukovnik Josip Đakić, a uz njega su bili: voditeljica Područnog ureda Ministarstva hrvatskih branitelja u Virovitici Marina Kraljić i voditelj virovitičkog Područnog odsjeka za poslove obrane Ministarstva obrane Javor Bogati. Lampione je u ime Virovitičko podravske županije položio i zamjenik župana Marijo Klement. Izaslanstvo Policijske uprave Virovitičko-podravske predvodio je i položio lampion načelnik uprave Marcel Štrok. Uz njega su bili i zamjenik Nenad Križić, zapovjednik interventne postrojbe Mario Novosel i djelatnik iste Josip Jadan. Izaslanstvo grada Virovitice predvodio je i položio lampion gradonačelnik Ivica Kirin, a uz njega su bili: zamjenica Vlasta Honjek Golinac, voditeljica Odsjeka za gospodarstvo, Sanja Kirin, ratni predsjednik općine Virovitica Anto Krišto, ravnatelj virovitičke Gimnazije „Petar Preradović“ Kristijan Gostimir, ravnateljica Državnog arhiva Virovitica, Dijanom Cenger i direktor Informativnog centra Virovitica Robert Cenger. Općinu Špišić Bukovica predstavljao je njen načelnik Hrvoje Miler. Udrugu HVIDR-a Virovitica predstavljao je njen predsjednik Mirko Poljanac. Izaslanstvo Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranak Virovitica s pripadajućim klubovima i ograncima iz Gradine (umirovljeni poručnik Marin Viljevac), Milanovca (umirovljeni natporučnik Zlatko Đuračić), Svetog Đurđa (umirovljeni narednik Zdravko Osterman), Špišić Bukovice (umirovljeni poručnik Ivan Vuković) i Pitomače (umirovljeni satnik Željko Jug), kao i djece hrvatskih branitelja predvodio je dopredsjednik udruge umirovljeni natporučnik Franjo Štrok. Izaslanstvo udruge Hrvatskog časničkog zbora Virovitica predvodio je zamjenik predsjednika udruge umirovljeni satnik Željko Teri. Uz njega su bili: umirovljeni satnik Tihomir Puškarić, umirovljeni narednik Željko Heđi, umirovljeni narednik Gani Abazi i umirovljeni natporučnik Zlatko Spevan. O osnutku i djelovanju 127. brigade Hrvatske vojske za medije je govorio načelnik stožera, ratni zamjenik zapovjednika 127. brigade Hrvatske vojske Virovitica, brigadir Marko Krstanović, koji je između ostalog u svom izlaganju naglasio: – U tim trenucima stekla su se tri uvjeta za osnutak brigade. Dovoljan broj ljudstva, koji je prerastao u tadašnji 50. samostalni bataljun, potrebno naoružanje i vojna oprema te potreba za oslobađanje okupiranih prostora kako bi se uspostavili najvažniji prometni pravci. Ubrzo smo krenuli u oslobodilačke akcije područja od Grubišnog Polja, okolice Daruvara do Pakraca i prometnice prema Požegi- prisjetio se načelnik stožera, ratni zamjenik zapovjednika 127. brigade HV Virovitica, brigadir Marko Krstanović. U povodu ove obljetnice za medije je govorio, odnosno tih dana se prisjetio i saborski zastupnik, predsjednik saborskog Odbora za ratne veterane, predsjednik HVIDR-e Republike Hrvatske i član hrvatskog časničkog zbora grada Virovitice pukovnik Josip Đakić, koji je između ostalog naglasi:- Danas kada obilježavamo dan 127. brigade Hrvatske vojske sjećamo se tih svih hrabrih mladih ljudi koji su stali srcem i ljubavlju u obranu Domovine. Ustrojena je postrojba, koja je bila respektabilna u ovom području i koja je postavljene zadaće odradila temeljito. Bilogora je bila slobodna zahvaljujući hrabrosti i odvažnosti svih njenih pripadnika a posebice Đure Dečaka, Marka Krstanovića i zapovjednika svih bojni, koji su vodili ljude u tom teškom vremenu, kako se u Virovitici ne bi postavila granica “Velike Srbije”- između ostalog rekao je Josip Đakić. Povodom 32. obljetnice osnutka 127. brigade Hrvatske vojske, Hrvatski časnički zbor grada Virovitice uz suorganizaciju službenog dijela organizirao za svoje članove i goste i neformalno druženje U ponedjeljak 2. listopada 2023. godine Hrvatski časnički zbor grada Virovitice je nakon službenog dijela obilježavanja 32 obljetnice osnutka virovitičke 127. brigade Hrvatske vojske, na imanju odnosno ribnjaku poznatog gradinsko-virovitičkog obrtnika Predraga Šuvaka u Gradini, upriličio neformalno druženje za svoje članove i goste. Nositelji organizacije druženja bili su članovi časničkog zbora s prostora općine Gradina predvođeni braćom Željkom i Đurom Terijem, a „glavni sponzor“ bio je Predrag Šuvak i sam pričuvni časnik i ratni pripadnik 127 brigade HV, koji je ustupio na raspolaganje svoje imanje sa svim sadržajima te usto
Obilježena 32. obljetnica ustroja 121. br HV Nova Gradiška

Obilježena 32. obljetnica ustroja 121. br HV Nova Gradiška U organizaciji Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 121. brigade-pukovnije Nova Gradiška, pod pokroviteljstvom Grada Nova Gradiška, Županije Brodsko-posavske i Ministarstva hrvatskih branitelja, 28. rujna, prigodnim sadržajima obilježena je 32. obljetnica ustroja novogradiške 121. brigade HV. Nakon okupljanja u Domu hrvatskih branitelja, krenuo je mimohod hrvatskih branitelja i sudionika svečanosti do Spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima i prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu, gdje su položeni vijenci i zapaljeni lmpioni te održana minuta šutnje i molitva. Počast su odali članovi udruga djece, roditelja i udovica hrvatskih branitelja, članovi Koordinacije udruga proisteteklih iz Domovinskog rata na čelu sa predsjednikom Brankon Cindrićem, članovi HVIDRa- Nova Gradiška, delegacija Ministarstva hrvatskih branitelja predvođena izaslanikom, generalom Ivanom Obrovac, predstavnici Policijske postaje Nova Gradiška, članovi Udruge veterana 3. gardijske brigade KUNE Nova Gradiška, predstavnici Grada Nova Gradiška, BPŽ, članovi UHBDR121,.b.p.NG, građani Nove Gradiške, gosti iz Zagreba, predstavnici 145. brigade HV i 99. brigade te članovi Časničkog zbora Grada Zagreba, Nakon toga uslijedio je povratak u Dom hrvatskih branitelja gdje je upriličen prigodan program. Sve okupljene najprije je pozdravi Damir Matošević predsjednik UHBDR121.b.p.NG koji je zahvalio svima na dolasku te ukratko upoznao sa povjesnicom 121. brigade HV. Nakon toga u ime Grada Nova Gradiška skup je pozdravio Marijan Radić član novogradiškog Gradskog vijeća. Skupu se u ime Brodsko-posavske županije obratio Ivan Tucić iz Odsjeka za zdravstvo i socijalnu skrb, koji je posebno istaknuo uspjehe 121. brigade HV tijekom Domovinskog rata te zahvalio UHBDR 121.b.p.NG na izvrsnoj organizaciji ove svečanosti. Na kraju se skupu prigodnim govorom obratio izaslanik ministra hrvatskih branitelja generala Tome Medveda, brigadni general u miru Ivan Obrovac koji je bio i nekadašnji ratni zapovjednik dijela postrojbi 3. i 5. gardijske brigade HV. General Obrovac, koji je porijeklom iz novogradiškog kraja, izuzetno pohvalnim riječima istakao je značaj i ulogu 121.brigade u Domovinskom ratu. „Novogradišku 121. brigadu HV obvezno se mora gledati u širem kontekstu obrambenih djelovanja u RH tijekom Domovinskom rata, a ne gledati samo njen ogroman doprinos na novogradiškom ratištu. Svima nama je ponos što smo potekli iz ovog kraja koji je dao toliko dragovoljaca Domovinskog rata i što smo svi na neki način bili u ovoj brigadi na samim početcima rata. Ova brigada je dala mnoge iskusne ratnike koji su se kasnije dokazali u gardijskim brigadama, a nikada ne smijeno zaboraviti najveću žrtvu, a to su poginuli i ranjeni hrvatski branitelji, ali i njihove obitelji. Čestitam svima 32. obljetnicu ustroja 121. brigade HV i svima nam dajem u obvezu da prenesemo ovo sjećanje i spomen i na buduće mlađe generacije kako se nikada ne bi zaboravilo kakva je postrojba bila 121. brigada i kakve je vrhunske hrvatske vojnike imala.“– rekao je uz ostalo general Obrovac koji je posebno čestitao članovima UHBDR121.b.p.NG što su vrlo uzorno i dostojanstveno organizirali ovu svečanost. Tekst i fotografije Mladen Lalić
Udruga 128.br HV „Sveti Vid”- Rijeka na 31. hodočašću Hrvatske vojske i policije u Mariji Bistrici

Udruga 128.br HV „Sveti Vid”- Rijeka na 31. hodočašću Hrvatske vojske i policije u Mariji Bistrici Članovi Udruge 128.br HV “Sveti Vid”- Rijeka na 31.hodočašću u M.Bistrici: Branimir Kolačević, Branko Ivanšić, Ivica Jakšić i Mario Martinčić U nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke u Mariji Bistrici u nedjelju, 1. listopada 2023. održano je 31. hodočašće Hrvatske vojske, policije i hrvatskih branitelja. Uz pripadnike Hrvatske vojske i policije, na hodočašću je u izravnoj organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja sudjelovalo oko 1.100 hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji iz svih županija i Grada Zagreba, za koje je Ministarstvo organiziralo autobusni prijevoz iz županijskih središta. Na hodočašću je sudlelovala i mala skupina pripadnika Udruge 128.br HV „Sveti Vid”-Rijeka: Ivica Jakšić, Marino Martinčić, Branimir Kolačević i Branko Ivanšić.
LIKA 2023 – Obilazak ličke bojišnice – Udruga 128.br HV “Sveti Vid” Rijeka

LIKA 2023 – Obilazak ličke bojišnice Udruga 128.brigade „Sveti Vid”- Rijeka tradicionalno svake godine u rujnu, a pred obilježavanje obljetnice ustrojavanja brigade, organizira obilazak ličke bojišnice – mjesta i položaje na ličkom bojištu koje je 128.brigada branila tijekom Domovinskog rata 1991.-1995. godine kao i mjesta pogibija i stradanja njenih pripadnika. Tako je bilo i u subotu, 16. rujna 2023.godine. Uobičajeno je prvi na redu Čanak gdje je 10.12.1991. godine poginulo 5 a zarobljeno i u srpske logore odvedeno 6 pripadnika saniteta 2.bojne, zatim Ibrešići gdje je 19. siječnja 1992. godine poginulo 4 pripadnika brigade. Obilazak se potom nastavlja prema Perušiću u čijem su širem području dugo vremena tijekom 1991.-1992. godine položaje držale 1.i 2. bojna 128.brigade. Potom se obilazi Đački dom u Gospiću gdje su na Badnjak 1991.godine poginula 4 pripadnika brigade. Na samome kraju u Korenicu koju je 128.brigada oslobodila tijekom operacije „Oluja” 1995.godine. Osloboditeljima u čast jedna ulica u Korenici sa ponosom nosi ime 128.brigade HV „Sveti Vid” Rijeka. Po povratku u Rijeku u kasnim popodnevnim sastima obišlo se i spomenik hvatskim vojnicima na Ljubovu, poginulim u operaciji „Oluja”. Na svim mjestima gdje je po završetku Domovinskog rata Udruga 128.brigade organizirala je uz pomoć donatora izgradila spomenike (Čanak i Ibrešići) te postavila spomen ploče (Gospić-Đački dom, zgrada HP u Korenici) zapaljene su svijeće i položeni vijenci. I ovoga puta su se pripadnicima Udruge 128.brigade priključile i Udruga roditelja poginulih hrvatskih branitelja PGŽ, Udruga obitelji poginulih hrvatskih branitelja i pripadnici KNA „Armada” Rijeka. Zahvaljujemo PG županiji i Gradu Rijeci te domaćinima: Gradu Gospiću, Općini Perušić i Općini Plitvička jezera bez čije potpore ovu aktivnost ne bi bilo moguće provesti. Tekst SL / fotografije Udruga 128.br
DRESOVI ZA MALONOGOMETNU EKIPU VATROGASACA “SV RIJEKA”

DRESOVI ZA MALONOGOMETNU EKIPU VATROGASACA “SV RIJEKA” Udruga 128.br HV “Sveti Vid” Rijeka i HNK Rijeka pokrenuli su inicijativu da se nabave dresovi za SV RIJEKA, malonogometnu ekipu JVP Rijeka koja nastupa na malonogometnim turnirima vatrogasnih ekipa u Hrvatskoj, Sloveniji, Austriji i Italiji.
111. brigada HV ” ZMAJEVI”

HOME AKTIVNOSTI SUSRETI MEĐ. SURADNJA DOM. RAT ARHIVA / LINKOVI O HČZ-ZU OLUJA 2025 HOME AKTIVNOSTI SUSRETI MEĐ. SURADNJA DOM. RAT ARHIVA / LINKOVI O HČZ-ZU OLUJA 2025 111. brigada HV ” ZMAJEVI” Tijekom mjeseca srpnja 1991.g. u Rijeci se osniva prva vojna postrojba – 111. brigada ZNG. Za datum ustrojavanja uzima se prvo borbeno djelovanje na riječkom području, 02. srpnja 1991.g. jedan dio tada ustrojenog “krčkog bataljuna” dobiva zadaću zaposjesti aerodrom na otoku Krku kako bi se spriječio mogući desant. Inače je brigada u tajnosti ustrojavana i ranije i zapravo je nastala kao nastavak jedne policijske bojne koja je tada, po važećim zakonima mogla postojati. Prvi njen zapovjednik bio je sada umirovljeni brigadni general Sergio Rabar a brigada je svojim sastavom, svojim ljudstvom, obuhvaćala ne samo područje grada Rijeke nego i Gorski kotar, Hrvatsko primorje s otocima i Istru. Po osnivanju, brigadu su tvorile dvije bojne s područja Rijeke, te po jedna iz Senja, Krka, Delnica i Cresa odnosno Lošinja. Koncem kolovoza 1991.g. odlukom predsjednika Republike Hrvatske brigada je dopunjena u svom ustroju djelatnom “A”-bojnom koja je ubrzo prerasla u glavnu udarnu silu brigade. Tijekom odlučnih bojnih djelovanja brigadi se priključuju Opatijska pješačka satnija i dragovoljački vod iz Crikvenice. Brigada dobiva prve zadaće: da odbaci četnike s prometnice Žuta Lokva-Brlog-Otočac te da razbije i samu opsadu Otočca i potom produži napadaj u smjeru Brlog – Drenov Klanac – Glavace što je s uspjehom izvršeno. Ostali dijelovi brigade imali su zadaću spriječiti prodor dijelova 13-tog ozloglašenog korpusa tzv JA u smjeru Rijeka – Grobnik – Delnice te spriječiti spajanje tih postrojbi s onima u Gorskom kotaru. Pored ovih zadaća brigada ima i zadaću spriječavanja mogućeg prodora istih postrojbi JA u smjeru Rijeka- Crikvenica – Drežnica. Jedna bojna imala je zadaću vršiti opsadu Delničkih vojarni dok je Krčka bojna osiguravala zračnu luku Krk od mogućeg desanta a sam otok od prijetećeg pomorskog napadaja. Samostalni inžinjerijski vod imao je zadaću zapriječiti izlaze iz vojarne “Klana”. Nakon izvrsno obavljenih zadaća 111. brigada postupno se premješta na Ličko bojište gdje postiže iznimne bojne uspjehe: oslobađa Brlog i Drenov Klanac, u žestokom sukobu sa tzv.”belim orlovima” obranjuje vojarnu Ramljane u kojoj se nalazilo 7 000 000 litara goriva te produžava napadna djelovanja prema Čanku gdje su neprijatelju naneseni veliki gubici u ljudstvu i tvarnim – tehničkim sredstvima. Paralelno sa spomenutim akcijama postrojbe 111. brigade u brzom naletu protjeruju četnike iz smjera Lipice – Glibodol- Ljuštine. Kroz navedena djelovanja, i uz sudjelovanje drugih postrojbi oslobođeno je 150 kvadratnih kilometara Hrvatske zemlje te je kroz sve ove godine i očuvan vitalni prometni smjer Karlovac – M.Kapela – Brinje – prijevoj Vratnik – Senj. Potpisivanjem primirja 3.siječnja 1992. ne prestaju sasvim borbena djelovanja – krajem siječnja dolazi do sukoba kod mjesta Dabar. Daljnjim razvojem mirovnog plana tijekom srpnja 1992.g. demobiliziraju se 2. i 3. bojna te brigada nadalje djeluje pod ustrojbenim oblikom taktičke grupe (TG 111). Izuzetnim borbenim moralom i osposobljenošću TG-111 odlazi na Istočno-Slavonsko ratište odnosno u Posavinu. Tu bilježi značajne rezultate u borbama oko Bosanskog broda gdje neprijatelju zadaje teške gubitke. Po izvlačenju iz okolice Bos. Broda odlazi na vruće i krizno ratište Orašja gdje direktno sudjeluje u oslobađanju sela Vidovice i Kopanica te na taj način oslobađa Orašje od stalnog napada četnika iz okolnih sela. Po povratku u Rijeku TG-111 je preustrojena u ročnu brigadu s osnovnom zadaćom naobrazbe i osposobljavanja vojnika u završnom dijelu služenja vojnog roka. Potom slijedi ponovni odlazak na Ličko ratište, stacioniranje u okolici Perušića te nastavak s izobrazbom ročnih vojnika ali i učestvovanjem u svim obrambenim djelovanjima na području Like te u napadnim djelovanjima i oslobađanju “medačkog džepa” u širem prostoru Gospića. Munjevitom ali ograničenom akcijom “Bljesak” i 111. brigada se stavlja u pripravnost za eventualno djelovanje prema neprijatelju. U “Oluji” 111. brigada dobiva iznimno značajnu i tešku zadaću koju u potpunosti izvršava: sudjeluje u oslobađanju Ličkog Osika, Urija, Polovina, Barleta,Vrebca i ostalih mjesta uključujući i dio zloglasnog četničkog uporišta Mogorić. Dosadašnji zapovjednici (s lijeva na desno): brigadni general Frano Primorac, brigadni general Sergio Rabar, brigadir Svetko Šare Jedno od najčvršćih uporišta četnika – kota “Zubar” u neposrednoj blizini Ličkog Osika nije se uspjela održati u naletu naših bojovnika i na tom pravcu zadati su najteži udarci srpskim fanaticima. O žestini borbi govori i podatak da je nažalost poginulo šest a ranjeno četrdeset i četiri pripadnika postrojbe. Nakon čišćenja terena na spomenutim pravcima brigada se razmješta u Korenicu gdje ostaje kraće vrijeme, do povratka u Rijeku. Od dana osnivanja do danas u bojnim je djelovanjima svoje živote položilo na oltar domovine pedeset i tri bojovnika a ranjena su dvijestoosamdeset i dva pripadnika 111. brigade. Osim već spomenutog, brigadom su u proteklih petnaest godina zapovijedali brigadni general Frano Primorac, brigadir Svetko Šare, brigadni general Nikola Škunca, brigadir Ivica Nekić, bojnik Denis Deković sve do njenog gašenja i preimenovanja u 638. pješačku brigadu. Devet tisuća bojovnika borilo se u sastavu 111. – te, a kasnije kad je preustrojena u ročnu, obučilo se preko 17 tisuća vojnika čime su stekli teorijska i praktična znanja koja će kasnije ako ustreba koristiti u nekim drugim brigadama i pukovnijama u obrani Hrvatske domovine
Hrvatska obilježava 28. obljetnicu Vojno-redarstvene operacije (VRO) “Bljesak“ u kojoj je 1995. oslobođena zapadna Slavonija.

HOME RUSIJA/UKRAJINA DOM. RAT ARHIVA OS RH SUSJEDNE OS STRANE OS NATO ISAF/RS GEOSTRATEGIJA VOJNA POVIJEST KRIZNA PODRUČJA GALERIJE STR.BIBLIOTEKA LINKOVI O UDRUZI PLANOVI / FIN. IZVJEŠĆE / ZAVRŠNI RAČUNI ČLANICE HČZ ISTARSKE ŽUPANIJE HČZ KARLOVAČKE ŽUPANIJE HČZ ZAGREBAČKE ŽUPANIJE HČZ SAMOBOR I SV.NEDJELJA HČZ HRVATSKOG ZAGORJA HČZ GRADA ZAGREBA HČZ GRADA OSIJEKA HČZ PRIMORJA HČZ LIBURNIJE HČZ GRADA SLATINE HČZ GRADA VIROVITICE HČZ SLAVONSKI BROD SURADNJA NAC. ZAKLADA ZA RAZVOJ CIVILNOG DRUŠTVA REULTATI ANKETE SA SUSRETA “VARAŽDIN 2022” CIOR GAMING MEĐ.SUSRETI SUSRETI SPORTSKA NATJECANJA STRELJAŠTVO SNIPER CUP TROFEJ HRVATSKOG JADRANA KONTAKT HOME RUSIJA/UKRAJINA DOM. RAT ARHIVA OS RH SUSJEDNE OS STRANE OS NATO ISAF/RS GEOSTRATEGIJA VOJNA POVIJEST KRIZNA PODRUČJA GALERIJE STR.BIBLIOTEKA LINKOVI O UDRUZI PLANOVI / FIN. IZVJEŠĆE / ZAVRŠNI RAČUNI ČLANICE HČZ ISTARSKE ŽUPANIJE HČZ KARLOVAČKE ŽUPANIJE HČZ ZAGREBAČKE ŽUPANIJE HČZ SAMOBOR I SV.NEDJELJA HČZ HRVATSKOG ZAGORJA HČZ GRADA ZAGREBA HČZ GRADA OSIJEKA HČZ PRIMORJA HČZ LIBURNIJE HČZ GRADA SLATINE HČZ GRADA VIROVITICE HČZ SLAVONSKI BROD SURADNJA NAC. ZAKLADA ZA RAZVOJ CIVILNOG DRUŠTVA REULTATI ANKETE SA SUSRETA “VARAŽDIN 2022” CIOR GAMING MEĐ.SUSRETI SUSRETI SPORTSKA NATJECANJA STRELJAŠTVO SNIPER CUP TROFEJ HRVATSKOG JADRANA KONTAKT Hrvatska obilježava 28. obljetnicu Vojno-redarstvene operacije (VRO) “Bljesak“ u kojoj je 1995. oslobođena zapadna Slavonija. “Bljesak” je započeo 1. svibnja 1995. u ranim jutarnjim satima, a u manje od 32 sata hrvatske snage s oko 7200 vojnika i policajaca oslobodile su zapadnu Slavoniju, odnosno oko 600 četvornih kilometara dotad okupiranog hrvatskog teritorija. Nakon gotovo četiri godine okupacije oslobođeni su Okučani, središte neprijateljske pobune i terorističkih napada na zapadnoslavonskom području. Operacijom je uspostavljen i nadzor nad autocestom Zagreb – Lipovac, kao i željeznička pruga prema istočnoj Slavoniji. U “Bljesku” su poginula 42 hrvatska branitelja, a 162 bila su ranjena. U akciji su po prvi puta u Domovinskom ratu korišteni i masovniji udari hrvatskog zrakoplovstva, a tenkovi dopremljeni željeznicom ulazili su izravno u borbu te su tako dodatno taktički iznenadili neprijatelja. Zbog vojnog poraza u “Bljesku”, srpski pobunjenici su 2. svibnja 1995. napali središte Zagreba raketnim sustavom “Orkan” s kasetnim punjenjem, tzv. “zvončićima”, pri čemu je poginulo sedmero ljudi, a oko 200 ih je ranjeno. “Bljesak” je prethodio operaciji “Oluja”, koja je uslijedila nakon tri mjeseca, a kojom je uspostavljen državno-pravni poredak na cijelom području RH, osim u istočnoj Slavoniji. No, s još nekoliko pobjeda HV-a stvoreni su uvjeti za mirnu reintegraciju hrvatskog Podunavlja koja je dovršena u siječnju 1998. U operaciji “Bljesak” 128.br HV imala je zadatak da ponovno posjedne položaje koje je HV najprije osvojila u operaciji “Medački džep” 1993.godine pa odmah potom, pod međunarodnim pritiskom, prepustila nadzoru snaga UN. U znak sjećanja na poginule hrvatske branitelje u VRO “BLJESAK” predstavnici Udruge 128.br HV “Sveti Vid”-Rijeka, Zdravko Nemet, Walter Cvjetan i Stevo Kabić, zapalili su svijeću na Mostu hrvatskih branitelja u Rijeci.
ODRŽANA GODIŠNJA SKUPŠTINA UDRUGE 128.br HV “Sveti Vid”- Rijeka

Skupština Udruge 128.br HV “Sveti Vid” Rijeka Rijeka. 21.travnja 2023. Godišnja skupština Udruge 128.br HV “Sveti Vid” Rijeka održana je 21.travnja 2023. godine tradicionalno u prostorijama Zajednice Talijana Circolo u Rijeci. Skupštinu je otvorio Ivan Lerga, predsjednik, izabrano je radno predsjedništvo i dnevni red. Najprije je Ivan Lerga podnio izvješće o radu i financijsko izvješće u 2022.godini što je jedniglasno prihvaćeno a potom je predložen financijski plan i plan rada za 2023.godinu, što je,također jednoglasno usvojeno. U dijelu “razno” ponovno je potvrđeno da godišnja članarina Udruge bude 15 Eura. Za novog člana Nadzornog odbora izabran je Siniša Vuković kao zamjena za preminulog Mithada Huskića, a pojašnjen je i sistem prijava za buduće aktvnosti: Obilazak ličkog bojišta, Sudjelovanje u obilježavanju i odavanju počasti žrtvama Škabrnje i Obilježavanje stradanja pripadnika HV (posebno 128.br HV) i civila u Čanku. Skupština je završena skromnim Domjenkom. prof. dr. sc. Zvonko Orehovec Tekst i fotografije: Stanislav Linić
SJEĆANJE NA POGIBIJU HRVATSKIH VOJNIKA U NA LIČKOM BOJIŠTU

SJEĆANJE NA POGIBIJU HRVATSKIH VOJNIKA U NA LIČKOM BOJIŠTU Prva ratna zima u Lici je svim pripadnicima 128.br HV „Sveti Vid“, ali i njihovim najbližima u Rijeci i okolici, ostala u pamćenju kao najhladnija (temperatura se spuštala i do -25 oC) ali i najtragičnija. Rijeka je bila pošteđena od ratnih razaranja ali je cijela riječka mladost bila u ratu a ove su pogibije donjele hladnoću i tugu i mnoge kuće. Četničkim napadom na položaje brigade u malom zaseoku Ibrešići iznad Perušića 19.siječnja 1992.godine završio je tragičan niz grupnih pogibija pripadnika 128.br HV koji je počeo 10.prosinca 1991. sa pogibijom četvorice te zarobljavanjem još petorice u Čanku, a nastavio se pogibijom četvorice u Đačkom domu na sam Badnjak 1991.godine. U napadu na Ibrešiće 19.01.1992.godine poginuli su: PETAR HORVAT ZVONIMIR ŠKERL NEVENKO GRBAC SAMIR TERZIĆ Dvojica pripadnika 118.brigade Gospić koji se se našli u neposrednoj blizini pritekli su u pomoć i jedan od njih, IVAN KOLAK zvani „Čvorak“ također je poginuo u toj akciji. ROBERT GROHOVAC, jedan od sudionika, je u knjizi “Rijeka u Domovinskom ratu” autora Dragana Ogurlića, ovako opisao ovu strašnu tragediju: „Na položaj smo otišli u četvrtak 16. siječnja. Bili smo podijeljeni u dvije kuće. Imali smo kružnu obranu tri bunkera, odnosno tri položaja s kojih smo se branili. Dva dana prije napada netko nam je ušao u minsko polje, čuli smo vrištanje, onda nas je i mali transportni avion nadlijetao, a na sam dan napada 19. siječnja, Herman Sušnik iz 1. bojne došao nas je upozoriti da su s druge strane primijećene neobične aktivnosti, da je neprijatelju došla pomoć iz Srbije i da ih se previše viđa. Kad je Sušnik otišao s Ladom Nivom napali su nas. Zaokružili su nas, došli iza naših položaja šumom između Gostovače i Ibrišića. Doveo ih je jedan seoski vodič. U podne i pet minuta u sunčanu nedjelju 19. siječnja 1992., kad je bila smjena straže, napalo nas je dvadesetak. U našoj kući nas je bilo osam, tri su poginula, a 2005. umro je jedan koji je kod tog napada ostao invalid. U drugoj kući bila su dva poginula. Neprijatelj je došao iz naše pozadine, a na tom stražarskom mjestu je bio jedan čovjek koji nas je mislim sve spasio; njemu je dolazio ususret čovjek u hrvatskoj uniformi, sa šahovnicom na kapi, friško obrijan, a mi se nismo brijali četiri dana. To je našem bilo sumnjivo i kada je shvatio da je to neprijatelj otvorio je vatru. U tom trenutku dvojica četnika su skočila sa strane, zavikala ‘Slobo je pao!’ i odvukla ga. U tom trenutku je počelo sa svih strana pucati po nama. Našu kuću je pogodila zolja. Plafon je pao na nas. Prvi koji je izišao van bio je Miljenko Jurjević i njega su teško ranili, kolega Dragan je dobio gelere u nogu ali se uspio nekako izvući, a Škerla su dočekali rafalom kad je skočio kroz prozor. I nas četiri smo ostali u kući. Od bombi koje su bile bačene u kuću stvorila se rupa u podu kroz koju smo se spustili u podrum i iz tog podruma smo dvojica uspjeli pobjeći. Pobjegao sam kroz minsko polje i igrom slučaja ostao živ“. U čast jednom od poginulih, Zvonimiru Škerlu, rukometašu MRK “Kozala”, matični klub uz potporu Udruge 128.br HV “Sveti Vid”, MO Brašćine-Pulac, Grada Rijeke, PGŽ i ostalih već 31 godinU održava “Memorijalni turnir Zvonimir Škerl” a 2021. godine je i park na Kozali nazvan “Park Zvonimira Škerla”. PRIPADNICI UDRUGE 128.br HV “SVETI VID” OBIŠLI SU NA OBLJETNICU POGIBIJE GROBOVE SVOJIH SUBORACA, POLOŽILI CVIJEĆE I ZAPALILI SVIJEĆE
MEMORIJALNI RUKOMETNI TURNIR „ZVONIMIR ŠKERL“

Rijeka 14.siječanj 2023.godine Ovaj se turnir održava u čast kapetana MRK KOZALA ZVONIMIRA ŠKERLA koji je kao pripadnik 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka, sa još trojicom svojih suboraca (PETAR HORVAT, NEVENKO GRBAC i SAMIR TERZIĆ) poginuo 19.01.1992.godine u Ibrešićima na Perušićkoj kosi, na Ličkom bojištu u iznenadnom četničkom napadu na naše položaje. U pokušaju da im pomogne poginuo je i pripadnik 118.br Gospić, IVICA KOLAK. Njihovom pogibijom u Ibrešićima završava se tragičan niz grupnih pogibija pripadnika 128.br HV na Ličkom bojištu te zime 1991./92. koji je cijelu Rijeku i okolicu zavio u crno. Bio je to težak početak Domovinskog rata za ovu brigadu a i za ovaj kraj čija je cijela mladost bila u ratu. Nama, pripadnicima Udruge 128.brigade HV „Sveti Vid“ Rijeka, koja okuplja pripadnike 128.br i prijatelje radi druženja i očuvanja tradicija brigade, posebna je čast što smo od samog početka, pored MRK KOZALA, jedan od organizatora i sponzora ovog memorijalnog turnira. Nastavit ćemo i dalje jer je ovo sigurno najljepši mogući način da se kroz sport i druženje mladih sačuva uspomena na naše poginule ratne drugove. NEKA IM JE VJEČNA SLAVA I HVALA Redoslijed ekipa na turniru je bio slijedeći: MRK DUBRAVA MRK SESVETE MRK KOZALA Po završetku turnira izaslanstvo Udruge 128.br HV položilo je vijenac i zapalilo svijeću pored spomenika u parku koji nosi ime Zvonimira Škerla