SJEĆANJE NA POGINULE NA PERUŠIĆKOJ KOSI U VELJAČI 1992.GODINE

SJEĆANJE NA POGINULE NA PERUŠIĆKOJ KOSI U VELJAČI 1992.GODINE Napad na Ibrešiće (Alivojvodiće) desio se u nedjelju, 19.siječnja 1992.godine oko podna. Hrvatski vojnici su, bez obzira na dobro organiziranu obranu, bili potpuno iznenađeni i pretrpjeli velike gubitke. Poginuli su 4 pripadnika bojne: Nevenko Grbac, Petar Horvat, Zvonimir Škerl i Samir Terzić, kao i pripadnik 118. brigade Gospić Ivica Kolak iz skupnine koja im je pritekla u pomoć. Dvojica su teško ranjena i više je lakše ozlijeđenih. Očito je bilo da je napad pomno pripreman-kratko je trajao i bio je žestok a prema načinu na koji je izveden za pretpostaviti je da ga je izvela postrojba koja je dovedena sa strane, dobro uvježbana i namjenjena za ovakva djelovanja. Tijekom 19.siječnja skupina pripadnika Udruge 128.br HV “Sveti Vid” Rijeka, na čelu sa predsjednikom Udruge Ivanom Lergom, obišla je grobove poginulih pripadnika brigade, pomolila se i zapalila svijeće.
32. RUKOMETNI MEMORIJAL ZVONIMIR ŠKERL

32.RUKOMETNI MEMORIJAL ZVONIMIR ŠKERL 32.Memorijalni turnir Zvonimir Škerl održan je tijekom vikenda 13.i 14. siječnja u organizaciji MRK Kozala, udruge 128.brigade Sv.Vid i Mjesnog odbora Brašćine-Pulac a u čast prerano preminulog kapetana MRK Kozale, Zvonimira Škerla zajedno sa još trojicom pripadnika 128.br.HV (Nevenko Grbac, Petar Horvat i Samir Terzić) te jednim pripadnikom 118.br (Ivica Kolak) poginuo u neprijateljskom napadu na Ibrešiće (Perušićka kosa) 19.01.1992.godine. Otvorenje turnira bilo je u nedjelju 14.01.2024.godine u 12,00 sati u dvorani „Dinko Lukarić“ na Kozali. Neposredno prije otvorenja predstavnici organizatora /MRK KOZALA, MO BRAŠĆINE PULAC I UDRUGE VETERANA 128.br HV “Sveti Vid” Rijeka zapalili su svijeće i položili vijence u Parku Zvonimira Škerla na Kozali i na Mjesnom groblju Kozala, na grobu Zvonimira Škerla. Svake godine Memorijalnom turniru su nazočni udovica i sin Zvonimira Škerla koji tradicionalno otvara turnir. Ovaj rukometni turnir je na samom početku bio zamišljen kao druženje prijatelja i suigrača Zvonimira Škerla kako bi se održalo sjećanje na sjajnog rukometaša i čovjeka koji je ponosno branio boje svojega kluba, ali i svoje domovine Hrvatske u Domovinskome ratu. Nakon veterana, turnir su preuzeli mlađi rukometaši pred kojima je velika rukometna budućnost pa su tako mnogi današnji reprezentativci Hrvatske svoje rukometno znanje stjecali na ovom turniru.
IN MEMORIAM prof.dr.sci IVAN MRAKOVČIĆ pričuvni satnik HV

IN MEMORIAM Prof.dr.sci IVAN MRAKOVČIĆ pričuvni satnik HV Napustio nas je IVAN MRAKOVČIĆ, pričuvni satnik HV i pripadnik zapovjedništva 3.pješačke bojne 128.brigade HV u Gospiću, teške 1991./1992.godine. IVAN MRAKOVČIĆ rođen je1943. godine, diplomirao je 1969. na Visokoj industrijsko-pedagoškoj školi, na Odsjeku tehnologije i organizacije rada; stekao je zvanje profesora. Magistrirao je 1981. na Sveučilištu u Zagrebu (Centar za studij bibliotekarstva, dokumentacijskih i informacijskih znanosti) . Od 1970. radi u Riječkoj banci na poslovima EOP-a. U međuvremenu je postavljen za glavnoga programera, gdje mu je jedan od osnovnih poslova obuka programera. Dopunski se školuje u Sloveniji (Radovljica, Bled, Kranj, Ljubljana) te u Beču, Frankfurtu, Milanu, Zürichu, Kobenhavenu. Od 1996. radi kao predavač informatičkih kolegija na Sveučilištu u Rijeci, na Pedagoškom fakultetu (Odsjek za politehniku). U siječnju 1998. izabran je u zvanje predavača, a u rujnu 2005. u zvanje višeg predavača. Bio je istaknuti aktivist u streljačkom sportu: Prvi susret sa streljaštvom bio je u srednjoj Brodograđevno-industrijskoj školi kada postaje član SK Borac. Po završetku srednje škole zapošljava se u „Torpedu“ i uključuje se u rad tamošnje streljačke družine. Prilikom upisa na Visoku industrijsko-pedagošku školu osniva Streljačko društvo „Student“ čiji je voditelj i strijelac. Osnivač je Streljačkog klub Rijeka koji okuplja strijelce iz klubova koji su se gasili nestankom firmi. Osvajač je brojnih medalja, pojedinačni prvak Hrvatske u malokalibarskoj puški i drugi u Kupu bivše države. Tome se mogu pridodati i nekoliko medalja s ekipnog prvenstva Hrvatske. Završio je izvanredni studij Visoke škole za fizičku kulturu u Zagrebu – smjer streljaštvo. Studij streljaštva pomogao mu je u podizanju rezultata i prijenosu stručnog rada u Rijeci te unapređenju odnosa sa Streljačkim savezom Hrvatske gdje je radio kao član stručnih komisija. Tada je započeo rad s mladima, postao je trener reprezentacije Hrvatske na pripremama prije velikih natjecanja. Kao vanjski suradnik Fakulteta za fizičku kulturu držao je seminare za streljačke instruktore i trenere. Osim natjecateljskog i trenerska angažmana postao je i međunarodni sudac B kategorije. Za djelovanje u sportu dobitnik je Srebrne plakete prigodom proslave 60 godine streljaštva u Primorsko-goranskoj županiji i Nagrade za životno djelo Zajednice sportova PGŽ-a 2011. godine. Iz Novog Lista povodom izlaska Fotomonografije 128.br HV. Ivan Mrakovčić prvi s desna.
OBILJEŽAVANJE POGIBIJE PRIPADNIKA 128.br HV POGIBIJA U ĐAČKOM DOMU U GOSPIĆU 24.12.1991.godine

OBILJEŽAVANJE POGIBIJE PRIPADNIKA 128.br HV U ĐAČKOM DOMU U GOSPIĆU 24.12.1991.godine 4.bojna 128.brigade stiže na ličko ratište 20. prosinca 1991.godine. Odmah po dolasku je smještena u Đački dom u samom središtu Gospića gdje boravi do 24.12. kada stiže zapovijed za polazak i posjedanje položaja. Dok se čeka transport na položaje, oko 18,15 od granate koja pogađa prozor jedne sobe na Đačkom domu, ginu četiri pripadnika brigade: Bruno Colnar, Stjepan Klić, Pavo Putrić i Goran Šimac, (27 ih biva ranjeno od čega 17 teško – veliki dio je ostao trajno invalidan). Tradicionalno, Sveta misa za poginule održava se ujutro 24.12. u Župi Sv. Mihovila u Jelenju a potom rodbina sa skupinom pripadnika Udruge 128.br HV „Sveti Vid“- Rijeka obiđe grobove poginulih na mjesnom groblju u Jelenju.
GENERAL JOSIP LUCIĆ „USPOSTAVA VETERANSKIH CENTARA U RH“

GENERAL JOSIP LUCIĆ „USPOSTAVA VETERANSKIH CENTARA U RH“ U organizaciji ZUDR – PGŽ dana 13. prosinca 2023. u Gradskoj vijećnici Rijeka održano je predavanje na temu “Uspostava veteranskih centara u RH”. Predavanje je održao ravnatelj Javne ustanove Veteranski centar Josip Lucić, general zbora u mirovini, bivši načelnik GS OS RH. Kao što je poznato, u veteranskom centru se na jednom mjestu osigurava provedba programa koji obuhvaćaju rehabilitacijske, sportske i rekreacijske, kulturne i društvene aktivnosti na kojima će gostovati predavači iz različitih područja i umjetniici, duhovnu obnovu – duhovno zdravlje, suradnju s udrugama na pružanju izvaninstitucionalnih usluga, očuvanje i promicanje zdravog načina života, programe psihološkog osnaživanja i psihološke intervencije, kao i program čuvanja i promicanja vrijednosti Domovinskog rata. U sklopu svakog veteranskog centra postojat će spomen-soba poginulim hrvatskim braniteljima i memorabilija iz Domovinskog rata te će se u centrima na poseban i dostojanstven način obilježavati sve važne obljetnice i datumi iz Domovinskog rata. Veteranski centri su istovremeno i centri razvoja u kojima se pruža savjetodavna pomoć, edukacije kroz različite radionice, seminare, treninge, osnaživanje potencijala korisnika za zapošljavanje i poduzetništvo te uključivanje u rad zadruga hrvatskih branitelja kao dio radne terapije.
UDRUGA RATNIH VETERANA 128.br HV U KOLONI SJEĆANJA U ŠKABRNJI

Udruga ratnih veterana 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka svake godine na Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, sudjeluje u koloni sjećanja u Škabrnji.
Svečano obilježena 32. godišnjica osnutka 136. slatinske brigade Hrvatske vojske

Svečano obilježena 32. godišnjica osnutka 136. slatinske brigade Hrvatske vojske Dana 28. listopada 1991. godine iz 64. samostalnog bataljuna ustrojena je 136. slatinska brigada Hrvatske vojske. Tijekom Domovinskoga rata poginula su i nestala 34 hrvatska branitelja, 148 ih je ranjeno, a brigada je imala gotovo 2.500 branitelja. Tim povodom u petak je svečano obilježena ova važna obljetnica. Obilježavanje je započelo odavanjem počasti svim poginulim, preminulim i nestalim hrvatskom braniteljima kod spomen obilježja u Parku 136. slatinske brigade. Vijence i upaljene lampione su položili: predstavnici Udruge roditelja poginulih branitelja Slatina-Orahovica predvođeni predsjednikom Tomom Grahovcem i predstavnici ostalih braniteljskih i stradalničkih udruga proisteklih iz Domovinskog rata na čelu s predsjednikom Odbora za hrvatske branitelje VPŽ Matom Bubašem, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, ratni zapovjednik 136. slatinske brigade, brigadni general Josip Černi, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik i predsjednik Odbora za ratne veterane Hrvatskog sabora Josip Đakić i župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović. Zajednički vijenac položili su izaslanik predsjednika i potpredsjednika Vlade RH te ministra hrvatskih branitelja, ravnatelj Javne ustanove Veteranski centar, general Josip Lucić i izaslanik ministra obrane RH, voditelj Područnog odjela za poslove obrane Osijek Dalibor Bajči te izaslanik ministra unutarnjih poslova RH, načelnik Policijske uprave virovitičko-podravske Marcel Štrok zajedno sa zamjenikom Nenadom Križićem i v.d. načelnika Policijske postaje Slatina Miroslavom Babićem. Vijenac i upaljene lampione su položili i predstavnici legendarne 136. slatinske brigade na čelu s predsjednikom Hrvatskog časničkog zbora grada Slatine Vladom Međumurcem, te na kraju u ime Grada Slatine predsjednik Gradskog vijeća Tomo Tomić i zamjenik gradonačelnika Ilija Nikolić, a s njima su počast odali i vijećnici slatinskog Gradskog vijeća, te načelnik Općine Sopje Berislav Androš. Zajedničku molitvu za sve poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu predvodio je slatinski župnik Župe bl. Ivana Merza, vlč. Patrik Alatić koji je potom predvodio i svetu misu zadušnicu za sve poginule pripadnike 136. slatinske brigade u crkvi sv. Josipa, gdje su u sklopu vrlo nadahnute propovijedi, pročitana 34 imena poginulih i nestalih hrvatskih branitelja. Svečanost obilježavanja 32. obljetnice ustrojstva 136. slatinske brigade nastavljena je u EPIcentaru Sequoia, gdje je prikazan dokumentarni film ”Sinovi zapadne Slavonije”, autora Dine Mataza i Mihaela Puljića. Prije projekcije filma, a poslije intoniranja hrvatske himne i minute tišine za sve poginule u Domovinskom ratu, nazočnima su se s nekoliko riječi obratili slatinski dogradonačelnik Ilija Nikolić, izaslanik virovitičko-podravskog župana i predsjednik Odbora za hrvatske branitelje VPŽ Mato Bubaš, izaslanik predsjednika i potpredsjednika Vlade RH te ministra hrvatskih branitelja, ravnatelj Javne ustanove Veteranski centar, general Josip Lucić, kao i izaslanik predsjednika RH, prvi ratni zapovjednik 136. slatinske brigade, brigadni general Josip Černi. Jedan od autora filma, Dino Mataz je prije projekcije ukratko predstavio film naglasivši značaj čuvanja istine o Domovinskom ratu na ovaj način. I ovogodišnje obilježavanje ustrojstva 136. slatinske brigade HV uveličali su članovi Udruge maratonaca Virovitičko-podravske županije ”Glasnici istine’, koji su po kišnom vremenu istrčali Memorijalnu utrku od Mačkovca do Slatine gdje su srdačno dočekani velikim pljeskom. (www.icv.hr, adf; foto: D. Fišli, ”Glasnici istine”)
BOĆARSKI TURNIR U RIJECI U POVODU OBILJEŽAVANJA 31.OBLJETNICE 9.gbr

BOĆARSKI TURNIR U RIJECI U POVODU OBILJEŽAVANJA 31.OBLJETNICE 9.gbr U sklopu obilježavanja 31. obljetnice 9.gbr „Vukovi” na Viškovu je ovog vikenda održan boćarski turnir na kojem je sudjelovalo ekipa: 128.br HV, 9.gbr-Rijeka, 9.gbr-Gospić, 111.br HV, JSP Ajkupe, UDVDR PGŽ. Na kraju turnira ukupni poredak je bio slijedeći: 1.mjesto 128.br 2.mjesto 9.gbr-Rijeka 3.mjesto 9.gbr-Gospić
128.brigada HV „Sveti Vid” Rijeka 22.10.1991.-22.10.2023.

128.brigada HV „Sveti Vid” Rijeka 22.10.1991.-22.10.2023. Ovogodišnje obilježavanje 32. obletnice ustrojavanja 128.br.HV „Sveti Vid” Rijeka počelo je 18.listopada postavljanjem 4 plakata u izlog zgrade Gradskog poglavarstva na riječkom Korzu. Na plakatima je ukratko prikazano: kratka povijest 128.brigada u VRO OLUJA poginuli pripadnici 128.br rad Udruge ratnih veterana 128.br. U petak, 20. listopada pročelnik UO za poslove Župana i Županijske skupštine Goran Petrc i pročelnica gradskog UO za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unaprjeđenje kvalitete života Karla Mušković primili su predstavnike Udruge 128. brigade HV „Sveti Vid”. Bila je to prilika za prisjećanje na njihov ratni put i djelovanje kao i zahvalu za sudjelovanje u obrani domovine. Pročelnica Mušković istaknula je kako je Grad Rijeka do sada, a tako će nastaviti i u budućnosti podupirao aktivnosti i projekte Udruge. „Obilježavanje ove godinešnjice prilika je da se svake godine prisjetimo vašeg ratnog puta, ali i svih onih koji su bili dio vas, ali nažalost, danas više nisu s nama“, istaknula je Mušković. Primanju su prisustvovali i Zlatko Mihelec ispred Primorsko-goranske županije te u ime Udruge 128. brigade predsjednik Udruge Ivan Lerga, prvi zapovjednik Joko Đipalo, Miodrag Hećimović, ratni zapovjednik, Ivan Štrković, načelnik stožera, Ivan Lerga, predsjednik Udruge, Herman Sušnik, zamjenik predsjednika Udruge, Walter Cvjetan, član uprave Udruge, Branko Novak, tajnik Udruge U subotu je svečano obilježen Dan 128.brigade HV: Na Mostu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata položeni su vijenci i upaljene svijeće za poginule članove. Događaju su prisustvovali i predstavnici Grada Rijeke i Primorsko – goranske županije te članovi udruga proisteklih iz Domovinskog rata i članovi KN ARMADA iz Rijeke . Misa zadušnica održana je tradicionalno u riječkoj katedrali Svetog Vida, a nakon toga je u prostoru Zajednice Talijana u Palazzo Modello u Rijeci upriličena svečanost povodom obljetnice a potom i druženje pripadnika brigade i gostiju.
Svečano obilježena 32. obljetnica osnutka 133. brigade ZNG-a Otočac

Svečano obilježena 32. obljetnica osnutka 133. brigade ZNG-a Otočac puk Davor Peitl puk Drago Bilović pukovnik Ivica Brajković Ratni zapovjednici 133.br ZNG/domobranske pukovnike Otočac, 19.listopada 2023.godine Kod spomenika hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u Otočcu obilježena je danas 32. obljetnica osnutka 133. brigade ZNG-a Otočac. Uz nazočnost mnogobrojnih predstavnika udruga proisteklih iz Domovinskog rata, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća za 112 poginulih i umrlih pripadnika brigade, počast su odali izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, general bojnik Dragutin Repinc, ličko senjski župan Ernest Petry u pratnji zamjenice župana Jasne Orešković Brkljačić, ratni zapovjednici 133. brigade, pukovnici Drago Bilović, Davor Peitel i Ivica Brajković te Milan Jurković prvi zapovjednik ZNG Otočac s kojima je zajednički vijenac položio gradonačelnik Otočca Goran Bukovac. Uz nekadašnje pripadnike 133. brigade, počast su odali predstavnici MUP-a RH te predstavnici vatrogasne zajednice, kao i županijskih i gradskih službi, građani grada Otočca te nastavnici i brojni učenici Srednje škole Otočac. Nakon odavanja počasti poginulim i umrlim hrvatskim braniteljima, održana je sveta misa u Crkvi Presvetog Trojstva u Otočcu, na kojoj je najvažnije trenutke oko ustroja i ratnog puta 133. brigade opisao pukovnik Davor Peitel, dok je svetu misu predvodio otočki župnik i dekan don Goran Antunović u koncelebraciji s don. Jurom Ladišićem U rujnu 1991. godine 133. brigada ZNG Otočac bila je uz 118. brigadu iz Gospića najjača uzdanica borbe za slobodu Like. Izvor: Marin Smolčić-NL 20.20.2023. https://www.youtube.com/watch?v=v_-GydhxS9g