Polaganjem vijenca i aranžmana te paljenjem svijeća kod spomen obilježja za sve poginule hrvatske branitelje, na Gradskom groblju u Virovitici, spomen obilježju kod sela Lončarice, na mjestu pogibije Marijana Derežića, pripadnika „A“satnije 127. brigade HV i na mjestu pogibije Željka Kuzminskog, pripadnika Koprivničke satnije dragovoljaca, u organizaciji Hrvatskog časničkog zbora grada Virovitice obilježena je dvadeset i treća obljetnica početka vojno- redarstvene operacije „OTKOS 10“ i ujedno blagdana Svih Svetih. Na obilježavanju su uz članove braniteljskih udruga, proisteklih iz Domovinskog rata, predstavnike Policijske uprave Virovitičko podravske i sudionike operacije Otkos 10, nazočili i predstavnici grada Virovitice, na čelu s pročelnikom za društvene djelatnosti, Alenom Bjelicom te predstavnici gradskih i privatnih tvrtki koje redovno podupiru rad Hrvatskog časničkog zbora. O značaju i provedbi operacije, s težištem na djelovanju 127. brigade HV i pridodanih joj postrojbi vojske i policije, prisutne je u svom izlaganju podsjetio predsjednik Časničkog zbora Grada Virovitice, Davor Špoljarić, a u ime gradonačelnika Grada Virovitice, Ivice Kirina, prisutne je pozdravio te sudionicima operacije čestitao obljetnicu pročelnik odjela za društvene djelatnosti, Alen Bjelica.
O operaciji „Otkos 10“ iz perspektive pripadnika 127. brigade HV iz Virovitice:
Sumornog, hladnog i maglovitog jutra, 31.10.1991.godine, postrojbe HV i MUP-a RH, među kojima je glavna snaga bila 127. brigada HV s pridodanom namjenskom satnijom Policijske stanice Virovitica i satnijom dragovoljaca iz Koprivnice, krenule su u operaciju oslobađanje Bilogore i uspješno je okončale 04. studenog.
No treba prije svega reći da do nje ne bi došlo da ranije nisu uspješno provedene akcije oslobađanja vojarni diljem Hrvatske pa tako i u Virovitici. U tom kontekstu posebno je važna i akcija oslobađanja bilogorskog sela Jasenaš, provedena 02.rujna 91. jer je ona pokazala što Virovitičani mogu.
Stoga je tadašnji vojni vrh procijenio da se može i treba početi poduzimati protuofenzive, gdje je to moguće, kako bi se rasteretila najteža bojišta, posebice istočno Slavonsko, na širem području Vukovara, gdje je JNA uputila najjaču grupaciju oklopno-mehaniziranih snaga.
Primarni cilj na prostoru Zapadne Slavonije bio je spriječiti spajanje bilogorskih pobunjenika, pripadnika tzv. 28.divizije sa snagama 5. korpusa tzv. JNA iz Banja Luke, koje su imale krajnji zajednički cilj, presjeći Podravsku magistralu i izbiti do rijeke Drave( Direktiva 1. VO JNA 5-tom Korpusu od 19. 09.1991.g.)
Uzimajući u obzir sve spomenuto, za prvo protu-ofenzivno djelovanje odabrano je područje Bilogore.
Operaciji je isplanirana u zapovjedništvu tadašnje Operativne zone Bjelovar i Zapovjednom mjestu u Grubišnom Polju te joj je dodijeljen kodni naziv „Otkos 10“.
Linija bojišnice, koju je tada držala 127. brigada HV, protezala se, krećući od spoja sa 136. brigadom HV kod sela Mačkovac, na istoku, preko područja ispred sela Levinovac, zatim sela Babina Gora, sela Jasenaša, Virovitičkih ribnjaka, rubnog dijela poligona Gakovo do obronaka Bilogore ispred sela Vukosavljevica i Turnašica, na zapadu. Na spomenutom dijelu relativno duge bojišnice, odnosno zoni odgovornosti 127. brigade HV, napad je krenuo iz tri smjera.
Glavni smjer napada kretao je s Virovitičkih ribnjaka prema selu Lončarici, s krajnjim ciljem oslobađanja državne ceste Virovitica-Grubišno Polje i šireg područja. Na tom smjeru je napadala „A“ satnija ojačana s dva BOV-a( jedan s protuzračnim topovima 20mm i jedan s maljutkama), a drugog dana borbe još je ojačana s tenkom T-55, iz sastava tek formiranog tenkovskog voda 127. brigade HV. Za zaposjedanje oslobođenog prostora korištena je 1. satnija 1.bojne, dok se u pričuvi nalazila 2. satnija 1. bojne. Tim snagama je zapovijedao Renato Romić.
Pomoćni smjerovi napada kretali su iz sela Vukosavljevica prema selu Sibenik te iz sela Špišić Bukovica prema poligonu JNA Gakovo i selu Topolovica.
Na tim smjerovima su napadale: 3. satnija 1.bojne, Dragovoljačka satnija iz Koprivnice, 2. satnija 2. bojne, 4. satnija 1. bojne i namjenska satnija Policijske stanice Virovitica. Kao ojačanje ove snage su imale također dva BOV-a te bitnicu minobacaća 82 milimetra i od drugog dana borbe u pričuvi 2 tenka T -55. Koordinator ovih snaga bio je Zvonko Smudić. Svim snagama 127. brigade HV zapovijedao je Đuro Dečak, a operativno- taktički sa njima je koordinirao Marko Krstanović.
Kako bi se prikazao značaj ove operacije svakako treba podsjetiti i na neka važna događanja prije i u to vrijeme.
Naime, od kolovoza 1990. godine, kada je počela oružana pobuna protiv RH te tijekom ljeta i jeseni 1991. godine, kada je otpočela otvorena agresija JNA i paravojnih četničkih snaga iz Srbije i BiH na Republiku Hrvatsku, hrvatski branitelji, unatoč grčevitoj borbi bili su u defanzivi i uz velike žrtve jedva su uspijevali zaustavljati napredovanje agresora.
No uspjeh ove vojno –redarstvene operacije tada je zasigurno prekinuo taj trend, odnosno, takvo krajnje nepovoljno odvijane situacije po opstanak RH i njezina veličina je, uz sve spomenute učinke, svakako bila i u podizanja borbenog morala OS RH.
DŠ
Copyright@HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR-ZAJEDNICA UDRUGA