33.MEMORIJALNI TURNIR ZVONIMIR ŠKERL

MEMORIJALNI TURNIR ZVONIMIR ŠKERL Rijeka 11. i 12. siječanj 2025. Memorijalni turnir Zvonimir Škerl, 33. po redu, održan je tijekom vikenda 11.i 12. siječnja u organizaciji MRK Kozala, udruge 128.brigade „Sv.Vid“ i Mjesnog odbora Brašćine-Pulac a u čast prerano preminulog kapetana MRK Kozale, Zvonimira Škerla koji je, zajedno sa još trojicom pripadnika 128.br.HV (Nevenko Grbac, Petar Horvat i Samir Terzić) te jednim pripadnikom 118.br (Ivica Kolak), poginuo u neprijateljskom napadu na Ibrešiće (Perušićka kosa) 19.01.1992.godine. Otvorenje turnira bilo je u nedjelju 12.01.2025.godine u 12,00 sati u dvorani „Dinko Lukarić“ na Kozali. Sudjelovali su igrači do 15.godina, ekipe iz Zagreba, Karlovca, Zadra, Poreča i Rijeke. Ovaj rukometni turnir je na samom početku bio zamišljen kao druženje prijatelja i suigrača Zvonimira Škerla kako bi se održalo sjećanje na sjajnog rukometaša i čovjeka koji je ponosno branio boje svojega kluba, ali i svoje domovine Hrvatske u Domovinskome ratu. Nakon veterana, turnir su preuzeli mlađi rukometaši pred kojima je velika rukometna budućnost pa su tako mnogi današnji reprezentativci Hrvatske svoje rukometno znanje stjecali na ovom turniru. Kroz mnoge godine natjecanja, medalje su odnosili igrači poput Domagoja Duvnjaka, Manuela Štrleka, Luke Šebetića i dr. Pripadnici Udruge 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka su potom, zajedno sa udovicom, gospođom Marijom Škerl, predstavnikom Primorsko-goranske županije gospodinom Zlatkom Mihelecom te predstavništvom MRK Kozala, oblišli grob Zvonimira Škerla na groblju Kozala, položili cvijeće i zapalili svijeću te obišli i Spomen-park Zvonimira Škerla u neposrednoj blizini.
IN MEMORIAM por HV Rajko Samueli Kačić-Wagner

IN MEMORIAM RAJKO SAMUELI KAČIĆ-WAGNER poručnik HV 25. ožujka 1962.-6.siječanj 2025. Na blagdan Tri kralja, u 63. godini napustio nas je Rajko Samueli-Kačić, strijelac, trener, edukator, voditelj strelišta, radioamater, istraživač amater, veteran Hrvatskog časničkog zbora, umirovljeni poručnik Hrvatske vojske, branitelj. Možemo dodati i – zaljubljenik u fotografiju, padobranstvo… Rajko Samueli-Kačić rođen je u Rijeci 25. ožujka 1962. godine, gdje se i školovao, a potom i radio. Od 1991. godine bio je sudionik Domovinskog rata. Streljački klub Protekt osniva 1993. godine, dok 1994. pri obrazovnom centru MUP-a polaže ispit za instruktora za vatreno oružje. Nakon trogodišnjeg školovanja u Obrazovnom centru Hrvatskog olimpijskog odbora 2001. godine završava školovanje i stječe zvanje trenera streljaštva, polaže sudačke licence E i D, na Svjetskom prvenstvu u streljaštvu u Finskoj nastupa za reprezentaciju Hrvatske i počinje rad s invalidnim osobama na razini Primorsko-goranske županije 2004. godine. Na natječaju Hrvatskog paraolimpijskog odbora izabran je za izbornika u streljaštvu te vodi hrvatsku reprezentaciju na nacionalnim i međunarodnim natjecanjima i osvaja mnogobrojna priznanja i medalje. Godine 2006. osniva Streljački klub Paraolimpijac, 2007. godine osniva Streljački savez grada Rijeke te osniva i postaje član Izvršnog odbora Sportskog saveza osoba s invaliditetom grada Rijeke i uspješno nastavlja voditi strijelce – osobe s invaliditetom u Rijeci. Mogli bi unedogled nizati uspjehe našeg Rajka, višestrukog državnog prvaka u streljaštvu, nacionalnog majstora strijelca, međunarodnog ISSF suca i trenera, pisati i pisati o njegovim danima na ratištu, o njegovom doprinosu u razminiranju Hrvatske tijekom poraća, o njegovom velikom doprinosu radu Hrvatskog časničkog zbora, o njegovom velikom zalaganju u zajednici u kojoj je živio. Kao član Konzultantskog tima, doprinjeo je izradi monografije »Rijeka u Domovinskom ratu«. Autor monografije Dragan Ogurlić napisao je: Usuđujem se reći da te knjige ne bi bilo da nije bilo Wagnera. Neka mu je laka hrvatka zemlja. Izvor NL/Uredio Stanislav Linić .
GODIŠNJA SKUPŠTINA UDVDR-PODRUŽNICA PGŽ

GODIŠNJI SABOR UDVDR Podružnica PGŽ Kraljevica, 28.prosinac 2024. Franjo Božinović predsjednik UHBDR-podružnica PGŽ Tradicionalni Godišnji sabor UDVDR Podružnica PGŽ održan je 28.prosinca u hotelu Kraljevica u Kraljevici. Na poziv predsjednika podružnice, gospodina Franje Božinovića na godišnjoj skupštini, koja je ujedno bila i predblagdansko okupljanje, bili su prisutni: predsjednik ZUDR PGŽ Marinko Žuža, predstavnici Udruge 111.br HV „Zmajevi“ Vlado Milković i Denis Dekovići, predstavnici Kluba 138.br „Goranski risovi“ predsjednik Željko Sokol, dopredsjednik Darko Kolenc i Zdenko Holenko te predstavnici Udruge 128.br HV „Sveti Vid“ predsjednik Walter Cvjetan i Zdravko Nemet. Tom prilikom je Walter Cvjetan uručio Franji Božinoviću donaciju Udruge 128.br, TV prijemnik. Druženje je proteklo u blagdanskom i prijateljskom ozračju, rezimirao se dosadašnji rad i bogata suradnja između udruga i prezentirali su se zadaci planirani za naredni period. Izvor: tekst i fotografije Udruga 128.br HV „Sveti Vid“ i Klub 138.br HV “Goranski risovi”/ uredio Stanislav Linić
Sjećanje na poginule pripadnike 128.br HV „Sveti Vid“ u Đačkom domu u Gospiću, na Badnjak 1991.godine

Sjećanje na tužni Badnjak i na pripadnike 128.br HV „Sveti Vid“ koji su 24.12.1991. poginuli u Đačkom domu u Gospiću Rijeka, 24.prosinac 2024.godine Kao i na svaki Badnjak tako je i u utorak, 24.12. u Župnoj crkvi Sv. Mihovila u Jelenju održana Sv. Misa za pripadnike 128.br HV „Sv. Vid“ koji su na taj dan 1991. poginuli u Gospiću. Bili su to: Bruno Colnar, Stjepan Klić, Pavo Putrić i Goran Šimac. Nedugo poslije toga, 26.12.1991. na Perušićkoj kosi poginuo je Boris Čavlina. Bio je to tužan Božič za Rijeku i okolicu. Poslije mise su udovice i članovi obitelji poginulih sa pripadnicima Udruge 128.br obišli su grobove poginulih i položili cvijeće te zapalili svijeće.
OBILJEŽAVANJE 33. GODIŠNJICE POGIBIJE U ČANKU

OBILJEŽAVANJE 33. GODIŠNJICE POGIBIJE U ČANKU Čanak, 10.prosinac 2024. Svake godine 10.prosinca Udruga 128.br HV „Sveti Vid“ dostojanstveno obilježava pogibiju svojih pripadnika u Čanku. U tom malom, snijegom i ledom okovanom, ličkom selu život je u neprijateljskom napadu izgubilo ukupno 32 branitelja i civila. Neki od njih su zarobljeni i odvedenu u Korenicu zbog razmjene a svi su prethodno bili podvrgnuti nezamislivim mučenjima i torturama od kojih se mnogi do kraja života nisu oporavili. 128.br HV “Sveti Vid” je u ovom napadu izgubila petoricu pripadnika: Franju Matašića, Miljenka Benaša, Zlatka Likera, Ivana Radice i Ivoslava Škarona dok je cijelo medicinsko osoblje zarobljeno i kasnije surovo mučeno, neki su ostali doživotni invalidi. Zapovjednik Franjo Matašić je ranjen i potom prevezen u Korenicu pa u Beograd na VMA odakle je kasnije javljeno da je preminuo. Ono što je dodatno otežavalo situaciju je i vrijeme-te zime je palo dvadesetak cm snijega a temperatura se je spuštala daleko ispod nule. Program obilježavanja godišnjice pogibija u Čanku oduvijek se odvija u dva dijela: Prvi dio je ujutro u Čanku, gdje se okupe predstavnici lokalne i regionalne samouprave te predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Program započinje okupljanjem ispred spomen obilježja, odavanjem počasti poginulima te polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća. Nakon toga se služi Sveta misa za poginule u obližnjoj crkvi Svete Rozalije u Čanku a potom je prigodni domjenak. Pored ostalih u ovom dijelu programa svake godine sudjeluje i skupina pripadnika Udruge 128.br HV “Sveti Vid” Rijeka, bez obzira na vremenske uvjete, a gotovo da i nije bilo godine kada nije bilo snijega. Drugi dio se odvija u Rijeci, u Svetištu Majke Božje Trsatske gdje se u kasnim popodnevnim satima služi misa za poginule pripadnike 128.brigade HV “Sveti Vid” i za sve poginule hrvatske branitelje a potom je okupljanje i skroman domjenak. Osim pripadnika 128.brigade programu prisustvuju i Udruga udovica, Udruga roditelja poginulih u Domovinskom ratu i pripadnici ostalih udruga proizašlih iz Domovinskog rata. Izvor: Tekst SL/Fotografije Tomislav Zeko, Branko Jakšić/ Uredio SL Foto galerija
Časnici ove godine prošli pravcem djelovanja 3. bataljuna 136. slatinske brigade

Časnici ove godine prošli pravcem djelovanja 3. bataljuna 136. slatinske brigade Slatina, 7.prosinca 2024.godine Hrvatski časnički zbor Gradski odbor Slatina, u studenom, svake godine povodom obilježavanja godišnjice oslobađanja okupiranog dijela slatinskog kraja, organizira kombiniranu moto-pješačku hodnju pravcem djelovanja jednog od bataljuna 136. slatinske brigade Hrvatske vojske. Jučer ujutro (subota, 7. prosinca), povodom 33. godišnjice, slatinski su časnici pošli pravcem djelovanja 3. bataljuna. Prije polaska, sudionici ove moto-pješačke hodnje su odali počast svim poginulim, preminulim i nestalim hrvatskim braniteljima polaganjem upaljenih lampiona kod spomen obilježja u Parku 136. slatinske brigade. Prvo stajalište im je bilo kod kod sela Čojlug, na mjestu pogibije Perice Sabe, potom su pošli odati počast palim braniteljima u Četekovac na mjesno groblje. Konačno odredište, časnicima je ove godine bio Voćin. Kod spomenika Voćinskim žrtvama u središtu mjesta dočekali su maratonce nakon istrčane tradicionalne memorijalne trke Četekovac-Ćeralije- Voćin, koju je ponovno organizirala Udruga maratonaca Virovitičko-podravske županije” Glasnici istine.” Utrku su istrčali: Robert Knapić, Zlatko Milošević i Josip Bukovac iz Nove Bukovice, Stanko Behin iz Čačinaca, Davor Ilić iz Odžaka (BiH)te članovi udruge maratonaca Sisačko-moslavačke županije “Heroji ne umiru” iz Gornje Gračenice Igor Vuković, Srečko Zaplatić, Ranko Vučur i Franjo Anić. Logistika: Mato Bubaš, Mario Kovač i Pavo Tutenov. Časnici, maratonci, načelnik Općine Voćin Predrag Filić i gosti general zbora Josip Lucić te voditeljica Područnog ureda Ministarstva hrvatskih branitelja u Virovitici Marina Kraljić prionuli su polaganju vijenca i upaljenih lampiona za 47 nevinih civilnih žrtava Voćina i okolnih mjesta, koje su likvidirali neprijatelji 12. /13. prosinca 1991. godine. Nazočnima se tom prigodom obratio načelnik Predrag Filić, zahvalivši časnicima što svake godine odaju počast voćinskim žrtvama. Uslijedio je povratak u Dom udruga” Dudnjak” gdje je po projektu HČZ imena” Obilježavanje oslobađanja okupiranog dijela slatinskog kraja u Domovinskom ratu”, general zbora Josip Lučić održao predavanje na temu „Ustrojavanje veteranskih centara u Republici Hrvatskoj “. Po završetku predavanja, za uzvanike je započeo onaj malo opušteniji dio događaja uz druženje i ručak za sve sudionike. Foto galerija Izvor: radioslatina.hr (Tekst: Tea Kiš Slačanac / Foto: Tea Kiš Slačanac, HČZ GO Slatina) / Uredio Stanislav Linić
U posjeti Počasnom zastavnom vodu UDVDR – ogranak Opatija

Izaslanstvo 128.br HV “Sveti Vid” u posjeti Počasnom zastavnom vodu UDVDR Ogranak Opatija Rijeka, 2. studeni 2024. Posjetili smo Počasni zastavni vod UDVDR Ogranak Opatija. Predsjednik Udruge 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka, Walter Cvjetan uručio je tom prilikom zapovjedniku Zastavnog voda i predsjedniku opatijskog UDVDR-a Bošku Budaju zahvalnicu za sudjelovanje na obilježavanju 33. godišnjice osnivanja 128.br HV „Sveti Vid“ Rijeka. Zastavni vod okuplja 20-ak zastavnika. Oni nose zastave postrojbi koje su se borile u Domovinskom ratu te su, osim proslava državnih praznika u Opatiji, sudjelovali u mnogim proslavama i u Vukovaru, Osijeku, Okučanima, Karlovcu, Lici, Škabrnji, Nadinu i Dubrovniku. Dogovorena je dalja suradnja. foto galerija
Svečano obilježena 33. godišnjice osnutka 136. slatinske brigade Hrvatske vojske

Svečano obilježena 33. godišnjice osnutka 136. slatinske brigade Hrvatske vojske Slatina, 25. Listopad 2024. Svečanost obilježavanja obljetnice osnutka 136. slatinske brigade je započela odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima. Tim povodom vijence i upaljene lampione ispred spomenika poginulim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u Parku 136. slatinske brigade položili su predstavnici Udruge roditelja poginulih branitelja Slatina-Orahovica predvođeni predsjednikom Tomom Grahovcem i predstavnici ostalih braniteljskih i stradalničkih udruga proisteklih iz Domovinskog rata na čelu s predsjednikom Odbora za hrvatske branitelje VPŽ Matom Bubašem, zatim izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, saborski zastupnik i predsjednik HVIDR-e RH Josip Đakić, u ime Ministarstva hrvatskih branitelja vijenac i lampione su položili izaslanik ministra Tome Medveda i predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Zlatan Bašić i voditeljica Područnog odjela Ministarstva hrvatskih branitelja u Virovitici Marina Kraljić; predstavnici 136. slatinske brigade na čelu s predsjednikom Hrvatskog časničkog zbora grada Slatine Vladom Međumurcem i ratnim zapovjednikom 136. slatinske brigade, počasnim brigadnim generalom Josipom Černijem. Upaljene lampione potom su položili zamjenik načelnika Policijske uprave virovitičko-podravske Nenad Križić i načelnik Policijske postaje Slatina Miroslav Babić. U ime Virovitičko-podravske županije i Grada Slatine vijenac su položili dožupan Marijo Klement, predsjednik Gradskog vijeća Grada Slatine Tomo Tomić, zamjenik gradonačelnika koji obnaša dužnost gradonačelnika Ilija Nikolić, gradski vijećnici te načelnik Općine Sopje Berislav Androš. Hrvatski časnički zbor Grada Slatine i Grad Slatina upriličili su svečano obilježavanje 33. obljetnice osnutka 136. slatinske brigade Hrvatske vojske koja je ustrojena 28. listopada 1991. godine iz 64. samostalnog bataljuna. Kroz 136. slatinsku brigadu je prošlo 2500 hrvatskih branitelja od kojih je 148 ranjeno, a 34 su poginula i nestala.. Zajedničku molitvu za sve poginule hrvatske branitelje u Domovinskom ratu predvodio je slatinski župnik Župe sv. Josipa i dekan Slatinskog dekanata, preč. Dragan Hrgić, koji je potom predvodio i svetu misu zadušnicu za sve poginule pripadnike 136. slatinske brigade u crkvi sv. Josipa. Tijekom kratke, ali izuzetno prikladne i inspirativne propovijedi pročitana su 34 imena poginulih i nestalih hrvatskih branitelja. Uslijedila je, u konferencijskoj sali EPIcentra Sequoia Slatina, središnja svečanost proslave 33. godišnjice osnutka 136. slatinske brigade. Bila je to prilika u prigodnim govorima prisjetiti se i čestitati. Zamjenik gradonačelnika Grada Slatine Ilija Nikolić Prvo je, u ime domaćina, govorio zamjenik gradonačelnika koji obnaša dužnost gradonačelnika Grada Slatine Ilija Nikolić, među ostalim pozdravivši sve prisutne. -136.slatinska brigada je jedna od prvih brigada koja je spremno odradila svoj posao. Te 1991.godine u samo tri mjeseca njeni su članovi uspješno odradili svoj posao. Da nije bilo njih i svih vas ponosnih ratnika ne bismo mi danas bili ovdje i ne bi bilo naše slobodne Hrvatske, – istaknuo je Nikolić čestitajući, svim pripadnicima 136. slatinske brigade, njihov dan. Josip Černi, brigadni general i ratni zapovjednik 136.br HV Slatina Sljedeći je govornik bio ratni zapovjednik, počasni brigadni general Josip Černi koji je na početku svoga govora zahvalio župniku Hrgiću na biranim riječima i prekrasnoj svetoj misi za ljude kojima se zdušno klanjamo i zahvaljujemo za sve ono što su dali za ovaj naš slatinski kraj, za ovu našu županiju, za ovu lijepu domovinu Hrvatsku. Kakvi su to hrabri ljudi bili! Neopisivi! Svi zavrjeđuju da ih posebno nosimo u srcu, što vjerujem svatko od nas i čini!,-među ostalim je istaknuo Černi. Mario Klement, dožupan VPŽ Čestitku prigodom obilježavanja 33. obljetnice ustroja 136. slatinske brigade HV-a uputio je dožupan Marijo Klement koji je prvenstveno prisutne pozdravio u ime župana VPŽ Igora Androvića i svoje osobno ime.- Hvala svima vama što ste nam stvorili državu i što ste nam omogućili da lijepo živimo na ovim prostorima!,-rekao je Klement. Josip Đakić, saborski zastupnik Prigodnim se riječima, skupu obratio, i saborski zastupnik Josip Đakić podsjetivši sve prisutne na ono ratno vrijeme kada je uistinu trebalo biti hrabar i stati u redove Hrvatske vojske i braniti svoju domovinu. -To su činili i pripadnici 136. slatinske brigade. Njihova hrabrost je bila ogromna. Čestitam vam ovu veliku obljetnicu, u ime predsjednika Hrvatskog sabora i svoje ime! -istaknuo je Đakić. Uz već spomenute uzvanike, svečanosti je prisustvovao i prvi zapovjednik 64. samostalnog bataljuna Zbora narodne garde Slatina Ivan Roštaš. Svečanost obilježavanja 33. obljetnice osnutka 136. slatinske brigade završila je prigodnim domjenkom i zajedničkim druženjem. Izvor: radioslatina.hr / Uredio Stanislav Linić
Dan 128.br HV Sveti Vid Rijeka – na Gradskom groblju Drenova otkriven spomenik poginulim pripadnicima 128. brigade

Dan 128.br HV Sveti Vid Rijeka – na Gradskom groblju Drenova otkriven spomenik poginulim pripadnicima 128. brigadeObilazak pokupsko-banovinske bojišnice iz Domovinskog rata Rijeka, 19. listopada 2024.godine Ovogodišnji program obilježavanja 33. obljetnice osnivanja i ustrojavanja 128.br HV Sveti Vid Rijeka veoma je obiman i sadrži: sastanak sa obiteljima poginulih pripadnika 128.br, 12.rujna obilazak Ličkog bojišta, 21.rujna izložba plakata na Korzu, 16.-24.listopada tradicionalni prijem u Primorsko-goranskoj županiji za predstavnike Udruge 128.br HV (zajednički prijem PGŽ i Grada Rijeke), 18.listopada u 12,00 sati centralna proslava-otkrivanje spomen obilježja u Aleji branitelja, na Gadskom groblju Drenova, 19.listopada Polaganje vijenaca i paljenje svijeća na Mostu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, na sam Dan 128.br, 22.listopada Svečano obilježavanje 33.obljetnice počelo je, kao i svake godine, sa Svetom misom u katedrali sv. Vida u Rijeci a zatim se nastavilo otkrivanjem spomen obilježja svim pripadnicima 128.br HV „Sveti Vid” Rijeka u Aleji branitelja na Centralnom groblju Drenova, št je bio i centralni događaj ovogodišnjeg obilježavanja Dana 128. brigade. Svečanost se zatim nastavila u prostorima Exportdrva gdje su svim zaslužnima podjeljene zahvalnice za doprinos i potporu rada Udruge 128.br HV Sveti Vid Rijeka. Svečanost na Drenovi uveličali su Ženski zbor „Vrelo“ Fužine, koji je otpjevao državnu himnu i prigodnu pjesmu na kraju svečanosti te Počasni zastavni vod Opatija koji je sudjelovao u protokolu. Poseban momenat cijele svečanosti bio je kada su Matija i Luka Liker, sinovi poginulog Zlatka, skinuli su hrvatsku zastavu sa spomen-obilježja izgrađenog za 25 poginulih pripadnika 128. brigade Hrvatske vojske “Sveti Vid” i predali je predsjedniku Udruge !28. brigade Walteru Cvetanu kako bi u Aleji hrvatskih branitelja na Drenovi ostalo mjesto koje će biti mjesto okupljanja i sjećanja na ljude koji su položili svoje živote na oltar domovine. Ovo mjesto će nas podsjećati na ljude koji su s Delte 1991. godine krenuli u hladu ličku zimu 1991. /1992. godine kako bi obranili hrvatsku slobodu i neovisnost. Njih 25 dalo je najviše što se može dati – živote. Počast poginulim pripadnicima 128. brigade Hrvatske vojske, njihovim obiteljima i suborcima iskazali su izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, general Ivica Kranjčević, izaslnik Vlade, umirovljeni general Dragutin Repinac, izaslanik Hrvatskog sabora Josip Ostrogović, gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić, i brojni predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata. Svečanost su svojom nazočnošću uveličali i: brigadni general Miljenko Balen , ratni zapovjednik 138.brigade HV „Goranski risovi“ brigadir Marinko Žuža, predsjednik Zajednice udruga iz Domovinskog rata PGŽ Pater Dominik policijski kapelan iz Pu PGŽ i imam Dženan Čaušević iz Islamske zajednice Rijeka Walter Cvjetan, predsjednik Udruge 128.br HV Sveti Vid Rijeka Walter Cvjetan, predsjednik Udruge 128.br HV Sveti Vid Rijeka je u svom govoru istaknuov: brigada je u prvim poratnim godinama na dostojan način obilježila mjesta pogibije svojih pripadnika na Ličkom bojištu: Čanak, Ibrešići, Đački dom, Ljubovo (za poginule u VRO „Oluja”). Ova mjesta se redovito obilaze, jednom godišnje-u vrijeme obilježavanja obljetnice ustrojavanja brigade. Podizanjem ovog spomen obilježja stvoreno je centralno mjesto gdje ćemo se pokloniti žrtvi naših suboraca prilikom državnih i vjerskih blagdana ili obljetnica iz Domovinskog rata. Ovo mjesto nam je potrebno da se u te dane prisjetimo naših suboraca koji su položili život na oltar Domovine ali i da se prisjetimo i nas u tim vremenima, kada smo, kao i svi oni, bili puni entuzijazma, vjere u pobjedu i spremni na svaku žrtvu. Vremena u kojima su se izmjenjivali normalni i obični dani, dani tragedija i pogibija i veličanstveni trenuci pobjede i koja su na nama i našim bližnjima ostavila neizbrisiv trag. Sjećanje na naše poginule suborce čini nas ponosnim na to zajednički provedeno vrijeme, ponosnim da smo, zajedno sa njima, bili aktivni sudionici stvaranja suvremene povijesti naše Domovine. Inicijativu za izgradnju spomenika pokrenulo je vodstvo Udruge, izradio ga je KD Kozala a zahvaljujemo svima koji su svojim prilozima omogućili njegovu izgradnju. Prva zima 91./92. godine bila je posebno teška. Počele su stizati vijesti o pogibiji naših suboraca i te tužne vijesti stizale su sve do vojno-redarstvene akcije Oluja. Za dio postrojbe neizvjesnost je trajala sve do Erdutskog sporazuma jer su naši borci morali biti spremni i za oslobođenje Slavonije. Osnovali smo udrugu s osnovnim ciljem pomaganja obiteljima poginulih pripadnika naše brigade. Državne institucije su činile svoje, ali i mi u suradnji s lokalnom i regionalnom samoupravom željeli smo dati doprinos kako bi, koliko možemo, iskazali poštovanje našim palim prijateljima i suborcima. Sada imamo mjesto u Aleji hrvatskih branitelja na kojemu im se možemo pokloniti, njima i njihovoj najvećoj žrtvi. Zahvaljujem svima koji su doprinijeli izgradnji ovoga spomen-obilježja koje će zauvijek spajati njih i nas. Čim se spomene neko ime koje je uklesano u spomen-ploču, vrate nam se slike i sjećanja na naše prijatelje. Bili su to obični i jednostavni dečki koji su s Delte otišli u hladnu zimu braniti domovinu. Na ovom mjestu sjećat ćemo se njih, sjećat ćemo se kako smo stvarali i branili domovinu. Kako smo u toj borbi ispunili najčasniju dužnost, kazao je Cvjetan. Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke Riječki gradonačelnik Marko Filipović izrazio je zadovoljstvo otkrivanjem spomen-obilježja na 33. obljetnicu osnivanja 128. brigade Hrvatske vojske “Sveti Vid”. – Brigada je osnovana 22. listopada 1991. godine u Lovorki Kukanić, a njezin ratni put svjedoči da su pripadnici brigade branili Hrvatsku na ličkom ratištu i diljem domovine. S dužnim pijetetom pred spomen-obilježjem zauvijek ćemo se sjećati 25 pripadnika 128. brigade koji su položili svoje živote u obrani Hrvatske. Trajni je to spomen na one koji su dali život za našu slobodu. Naš je zadatak i u suradnji s Udrugom 128. brigade “Sveti Vid” za povijest očuvati sjećanje na njih i prenijeti ga na nove generacije, naglasio je Filipović. Zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić zahvalila se na inicijativi koja je rezultirala postavljanjem spomen-obilježja u Aleji hrvatskih branitelja. – Sada imamo mjesto na kojemu se možemo pokloniti imenima koja su uklesana u spomenik, mjesto na kojemu se možemo pokloniti pred njihovom žrtvom i zahvaliti im. Zahvaljujući njihovoj žrtvi živimo u slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj. Postavljen je mali znak pažnje za njih, njihove obitelji i sve hrvatske branitelje, poručila je Medarić. Marina Medarić, zamjenica primorsko-goranskog župana general Dragutin Repinc,
U Otočcu svečano obilježena 33. obljetnica 133. brigade ZNG-a

U Otočcu svečano obilježena 33. obljetnica 133. brigade ZNG-a Otočac, 19. listopada 2024.godine U subotu je kod spomenika hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u Otočcu svečano obilježena 33. obljetnica osnutka 133. brigade ZNG-a Otočac. 133. brigada ZNG-a osnovana je u jeku žestokih borbi za Gacku dolinu, grad Otočac i brinjski kraj, od postrojbi Narodne zaštite i Zbora narodne garde. Do kraja Domovinskog rata kroz redove 133. brigade je prošlo oko 6887 ljudi, a poginulo je i umrlo od zadobivenih rana njenih 112 pripadnika. Braniteljima iz 133. brigade Zbora narodne garde, čiji su životi nesebično položeni u Domovinskom ratu, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odali su počast predstavnici Grada Otočca, Grada Gospića, Ličko – senjske županije i Ministarstva hrvatskih branitelja. Izvor: likaclub.eu, Galerija