Saborsko danas obilježava 33. tužnu obljetnicu. Dan je to kad su srpski agresori mjesto sravnili sa zemljom, pobili brojne civile i branitelje, a preživjele stanovnike potjerali u progonstvo. U sklopu programa organizirana je Kolona sjećanja, uslijedilo je odavanje počasti i prigodna obraćanja te misa za sve žrtve Domovinskog rata. Na obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Saborskog došao je i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
Svake godine 12. studenog stanovnici Saborskog svečano i dostojanstveno obilježavaju Dan sjećanja na stradanje i okupaciju svoga mjesta. Saborsko je u Domovinskom ratu doživjelo tragediju i podnijelo veliku žrtvu za slobodu Hrvatske. Prvi napadi počeli su 5. kolovoza 1991. godine u ranim jutarnjim satima minobacačkim granatama iz pravca Ličke Jesenice. Branitelji Saborskog su više od tri mjeseca, u okruženju, odolijevali žestokim napadima agresora, da bi 12. studenoga 1991. godine pred općim napadom topništva, avijacije, tenkova, pješaštva i drugih agresorskih snaga bili prisiljeni uz znatne gubitke napustiti Saborsko i otići u progonstvo zajedno sa svim stanovništvom.
– Zahvala svima vama koji ste i danas, 33 godine poslije pada Saborskog, sloma obrane Saborskog, došli odati počast, poštovanje i zahvalu hrabrim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama Saborskog. Pamti hrvatski narod hrabrost hrvatskih branitelja, koji je od simbolično petog kolovoza, kada je Čedo Bulat izdao naredbu o napadu na Saborsko, do 12. studenog kada je slomljena obrana iz Saborskog. Pamti hrvatski narod i dvije masovne grobnice koje smo pronašli ovdje i 12 pojedinačnih. No Saborsko danas živi i ima svoju perspektivu, i zato me veseli vidjeti našu djecu koji su došli pokloniti se žrtvama iz Domovinskog rata. Da nam je hrabrost i žrtva hrvatskih branitelja i nadahnuće i usmjerenje. Neka nas uvijek, i danas i ubuduće vodi domoljubno usmjerenje i da nikad ne zaboravimo da je ovdje postavljen najsnažniji kamen temeljac samostalne, suverene i prosperitetne hrvatske države, rekao je Tomo Medved, ministar branitelja.
Prije 33 godine, u Saborskom su zapaljeni i uništeni svi javni objekti, srušeno je preko 350 obiteljskih gospodarstava, opljačkane su sve kuće, uništene mjesne crkve i groblje. Progonstvo je trajalo pune četiri godine, do oslobođenja u vojno – redarstvenoj akciji Oluja 1995. godine.
– Zahvaljujem vam što na današnji dan, kada obilježavamo stradanje mjesta Saborskog, pada crte obrane kada su pale kao kule od karata i sljedeća mjesta kao što su Rakovica, Slunj i tada je stvorena jedna nova ratna crta koja je Olujom poništena, izjavio je Marko Bićanić, načelnik Općine Saborsko.
U ime HČZ-ZU obilježavanju ove tužne obljetnice, nazočio je i svijeće zapalio predsjednik Igor Majetić.
Copyright@HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR-ZAJEDNICA UDRUGA