SJEĆANJE NA AKCIJU „BARANJA“

SJEĆANJE NA AKCIJU „BARANJA“ Svečano i dostojanstveno obilježena 34. obljetnica akcije Baranja i odana počast 15 poginulih pripadnika 107. brigade HV Belišće, 8. travnja 2026. Trećeg travnja 1992. godine 107. brigada Hrvatske vojske imala je svoj najveći okršaj u pokušaju oslobađanja okupirane Baranje. U akciji “Baranja”, poznatoj i kao “Baranjski trokut”, poginulo je 15 pripadnika brigade, a 85 ih je ranjeno. Bio je to najkrvaviji ratni dan u Valpovštini. Za akciju se na hrvatskoj strani pripremalo oko 1.800 vojnika, a njihov zadatak bio je probiti neprijateljsku utvrdu gusto raspoređenu od Gata do Narda. No, kad je akcija započela, mnogim sudionicima brzo je postalo jasno da nešto nije u redu — brigade koje su trebale priskočiti u pomoć 107. brigadi nikada nisu došle. Sve je, kažu sudionici, bilo spremno, čekali su naređenje za pokret, ali nisu ga dobili. Ratni zapovjednik 107. brigade Miroslav Štargl izjavio je da je akcija u onom vremenu bila nužno zlo s obzirom na svakodnevno granatiranje Valpovštine iz Baranje, ali i da je trebala biti tek dio šire akcije koja je trebala uslijediti, ali nije. Kao zadovoljštinu istaknuo je činjenicu da su brojne komisije vojnog vrha Hrvatske zaključile kako je tog dana 107. brigada svoj posao odradila odlično. Središnji dio obilježavanja održan je na bentu u Belišću, na mjestu gdje se i odvijala akcija, čime je događaj dobio dodatnu simboliku i emocionalnu težinu. Podno spomen-obilježja okupili su se brojni uzvanici i dužnosnici, predstavnici institucija, braniteljskih udruga i građani kako bi odali počast poginulim hrvatskim braniteljima. Posebno je važno istaknuti prisutnost velikog broja mladih koji time jasno pokazuju koliko je domoljublje duboko ukorijenjeno u hrvatskom narodu. Trenutak zahvalnosti prema hrabrim braniteljima Brigadni general Ivan Zelić, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, poručio je kako je ovo trenutak zahvalnosti prema hrabrim braniteljima. “Bez žrtava nismo mogli imati svoju Domovinu i mogu reći da je glavni čimbenik hrvatske pobjede u Domovinskom ratu da po cijenu vlastitog života u datom trenutku ponude sve svoje snage i moći u obrani svoje Domovine. Upravo su hrvatski branitelji 107. brigade HV takav primjer”, rekao je Zelić. Na svečanosti obilježavanja, županica Nataša Tramišak, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića i predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, istaknula je kako je akcija Baranja jedna od važnijih akcija Domovinskog rata. “Možemo iskazati veliku zahvalnost svim hrvatskim braniteljima i svim sudionicima akcije”.​ Svečanosti u Belišću ispred Hrvatskog časničkog zbora Osječko-baranjske županije nazočio je i položio svijeću u znak dubokog pijeteta prema poginulim bojovnicima dopredsjednik Zbora, bojnik Zlatko Dernaj sa suradnicima. Tekst: Z. Dernaj / Foto: HČZ OBŽ i D. Jurmanović Preuzeto sa zupanija .hr

Svečano obilježen Dan Brodsko-posavske županije

Svečano obilježen Dan Brodsko-posavske županije Slavonski Brod, 15. travnja 2026. Svečani program počeo je misnim slavljem nakon čega je odana počast poginulim hrvatskim braniteljima. Tom prigodom položeni su vijenci i zapaljene svijeće ispred Središnjeg križa na Gradskom groblju, kao i kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu. Ovim dostojanstvenim činom prisjetili su se svih onih koji su svoje živote položili za slobodu Republike Hrvatske Na svečanom obilježavanju Dana Brodsko-posavske županije sudjelovali su i članovi Hrvatskog časničkog zbora Brodsko-posavske županije, među kojima predsjednik Željko Hrnić, dopredsjednik Mato Opačak, član Izvršnog odbora Josip Grđan te članovi Luka Krijan i Slavica Grđan. Tekst i fotografije Mato Opačak

HČZ-ZU na obilježavanju 30. obljetnice osnivanja NAMRA

HČZ-ZU na obilježavanju 30. obljetnice osnivanja NAMRA Tirana, 8.travnja 2026. Nacionalna udruga pričuvnog vojnog osoblja Albanije (National Association of Military in Reserve of Albania -NAMRA) obilježila je 8. travnja 2026. godine 30. obljetnicu svog osnivanja. HČZ-ZU prihvatio je poziv za sudjelovanje, a na prigodnoj svečanosti koja je održana u prostoru albanskog ministarstva obrane u Tirani, sudjelovala je Nevenka Kovač, umirovljena pukovnica, predsjednica Povjerenstva za međunarodnu suradnju HČZ-ZU. Na događaju su nazočili visoki vojni predstavnici Albanije: zamjenik ministra obrane g. Joti; zamjenica načelnika Glavnog stožera albanskih oružanih snaga, brigadna generalica R. Mehmeti; zapovjednik Kopnene vojske, general-bojnik P. Çuni; zamjenik zapovjednika Vojne akademije, pukovnik A. Gjetaj, kao i mnogi drugi djelatni  i umirovljeni pripadnici albanskih oružanih snaga. Od stranih izaslanstava, pored hrvatskog, na svečanosti su sudjelovala izaslanstva udruga pričuvnih časnika iz Bugarske, Crne Gore, Kosova i Sjeverne Makedonije. Nakon intoniranja albanske nacionalne himne i odavanja počasti minutom šutnje, događaj je otvorio glavni tajnik NAMRA, gospodin Mollaj, prezentirajući dokumentarni film o 30-godišnjem djelovanju udruge. Sudionicima svečanosti uvodno su se obratili Hamit Gojani, predsjednik NAMRA i brigadna generalica Razije Mehmeti, zamjenica načelnika Glavnog stožera. G. Thoma Konduri predstavio je knjigu o povijesti udruge, koja je izdana povodom njezine 30-te obljetnice. Istaknutim pojedincima udruge dodijeljena su posebna priznanja za zasluge i doprinos tijekom 30-godišnjeg djelovanja. Predstavnicima partnerskih zemalja koje su sudjelovale na ovom događaju uručene su knjige i plakete, kao znak zahvalnosti za partnerstvo, koordinaciju i plodnu suradnju između nacionalnih udruga časnika. Hrvatska predstavnica čestitala je članovima NAMRA-e na ovoj važnoj obljetnici i postignućima, poželjela sreću pri provedbi budućih planova te da nastave graditi mostove i snažna partnerstva. Istaknula je da HČZ-ZU duboko cijeni i poštuje njihovu udrugu, s kojom dijeli zajedničke vrijednosti i predanost da kao članice NATO-a doprinose vojnoj i civilnoj spremnosti za odgovaranje na rizike i prijetnje s kojima se Savez danas suočava. Svečanost je završila obilaskom izložbe fotografija, uz glazbu u izvedbi Filharmonijskog orkestra albanskih oružanih snaga. Sudjelovanje na ovom događaju ujedno je bila i dobra prilika za razgovor i razmjenu iskustava s nazočnim predstavnicima udruga pričuvnih časnika o aktualnim pitanjima i aktivnostima nacionalnih udruga. Tekst i fotografije umirovljena pukovnica Nevenka Kovač, predsjednica Povjerenstva za međunarodnu suradnju HČZ – ZU., uredio @list

SLAVONSKI BROD – TRADICIONALNI KRIŽNI PUT HRVATSKIH BRANITELJA

SLAVONSKI BROD – TRADICIONALNI KRIŽNI PUT HRVATSKIH BRANITELJA Sl. Brod 31.3.2026. Tradicionalni Križni put hrvatskih branitelja, hrvatskih ratnih vojnih invalida i civilnih stradalnika Domovinskog rata, održava se po 16. put u brodskoj Tvrđavi. Ovaj događaj okuplja branitelje, njihove obitelji i građane koji zajedno čuvaju sjećanje na žrtvu i doprinos hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu. Hrvatski časnički zbor Brodsko-posavske županije je sudjelovao na Križnom putu gdje je imao postaju broj jedan. Sveta misa je bila u Franjevačkom samostanu u Sl. Brodu. tekst i fotografije Mato Opačak

Obilježena 35. obljetnica akcije „Plitvice“ i pogibije Josipa Jovića, Plitvice, 31. ožujka 2026.

Obilježena 35. obljetnica akcije „Plitvice“ i pogibije Josipa Jovića Plitvice, 31, ožujak 2026. Na Plitvičkim jezerima, 31. ožujka 2026. obilježena je 35. godišnjica akcije „Plitvice“, poznate kao „Krvavi Uskrs“ i pogibije prvog hrvatskog redarstvenika, Josipa Jovića koji je kao prva žrtva Domovinskog rata, život izgubio na Uskrs 1991. godine. Na Plitvičkim jezerima, 31. ožujka 2026. obilježena je 35. godišnjica akcije „Plitvice“, poznate kao „Krvavi Uskrs“ i pogibije prvog hrvatskog redarstvenika, Josipa Jovića koji je kao prva žrtva Domovinskog rata, život izgubio na Uskrs 1991. godine. Komemoracija je započela minutom šutnje, a potom je Klapa Sv. Mihovil izvela državnu himnu. Tijekom komemoracije čitala se povjesnica Ministarstva unutarnjih poslova, a u programu je sudjelovao i tamburaški sastav djelatnika MUP-a RH. Uz članove obitelji, počast su polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odali: izaslanik Predsjednika RH, general pukovnik Marijan Mareković, u ime Vlade RH – potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova, Davor Božinović i potpredsjednik Vlade i ministar branitelja – Tomo Medved, državni tajnik u Ministarstvu obrane RH – Tomislav Galić, pripadnici udruga sudionika akcije „Plitvice“, zapovjednik akcije „Plitvice“ – general zbora Josip Lucić, ravnatelj policije – Nikola Milina s brojnim policijskim službenicima i načelnicima policijskih uprava, zamjenica župana Ličko-senjske županije – Jasna Orešković Brkljačić, zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije – Ante Šošić, načelnik općine Plitvička jezera – Hrvoje Matejčić, načelnik općine Cista Provo – Tomislav Šitum, te predstavnici brojnih braniteljskih udruga i veterani Domovinskog rata. Članovi udruga proizašlih iz Domovinskog rata, aktivni i umirovljeni policijski službenici, te članovi sportskih klubova i ove su godine dali svoj jedinstveni doprinos sjećanju na ulogu hrvatske policije u obrani i oslobađanju Hrvatske. Udruga Specijalne jedinice policije „Grom“ iz Karlovca organizirala je 16. ultramaraton, dug 87 kilometara od Karlovca do Plitvica. Biciklistička ekipa veterana „Tigrovi“, zajedno s Dobrovoljnim vatrogasnim društvom grada Slunja i polaznicima policijske škole „Josip Jović“, odvezli su 130 kilometara dugačak biciklistički maraton od Rakitja do Plitvičkih jezera. „Spomen na žrtvu Josipa Jovića, spomen je svih poginulih hrvatskih branitelja, svih stradalih, nestalih i preminulih u ratu ili od posljedica Domovinskog rata. Spomen obilježje pred kojim palimo svijeće i polažemo cvijeće podsjeća nas na žrtvu koja je ovdje podnesena, na jedan mladi život nasilno ugašen“, kazao je vojni ordinarij Jure Bogdan, koji je predvodio molitvu za Josipa Jovića i sve hrvatske branitelje. Tijekom komemoracije, zapovjednik ATJ Lučko Mate Bilobrk uručio je ambleme specijalne policije novim pripadnicima jedinice, kao čin koji simbolizira predanost, čast i nastavak tradicije hrabrosti koju je započeo Josip Jović koji je kao 22-godišnji dragovoljac iz Aržana kraj Imotskog položio svoj mladi život za slobodu Domovine. U akciji „Plitvice“, koja je za cilj imala vratiti NP Plitvička jezera u ustavnopravni poredak Republike Hrvatske te uspostaviti policijsku postaju na Plitvičkim jezerima, ranjeno je devet pripadnika Jedinice za posebne namjene Rakitje, popularnih „Tigrova“. U ime Hrvatskog časničkog zbora – ZU, obilježavanju su nazočili predsjednik Igor Majetić, Vesna Vrbančić i Darinka Kotarski. Tekst Igor Majetić, fotografije Darinka Kotarski

Obilježen dan sjećanja na poginule Bošnjake branitelje Domovinskog rata

Obilježen dan sjećanja na poginule Bošnjake branitelje Domovinskog rata Zagreb, 21. ožujak 2026. U organizaciji Vijeća bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba i Udruge veterana Bošnjaka Domovinskog rata kod Spomen-obilježja Bošnjacima braniteljima Hrvatske dostojanstveno je obilježen dan sjećanja na poginule Bošnjake branitelje Domovinskog rata. U središnjem komemorativnom programu s polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i odavanjem počasti poginulim braniteljima sudjelovali su uzvanici iz državnog vrha među kojima i potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, predstavnik Grada Zagreba Josip Marošević, predstavnici diplomatskog zbora, braniteljskih udruga i bošnjačkih institucija. Ispred Hrvatskog časničkog zbora grada Zagreba obilježavanju je nazočio predsjednik, umirovljeni pukovnik Rudolf Klicper. Tekst: Boris Ferček Fotografije: Stipe Majić / časopis Bosna /Rudolf Klicper

Potpora MORH-a aktivnostima  HČZ-ZU i jačanje suradnje

Virovitica, 15. veljača 2026. Potpora MORH-a aktivnostima HČZ-ZU i jačanje suradnje Zagreb, 13. ožujka 2026. U petak, 13. ožujka 2026. godine u sjedištu MORH-a je održan sastanak predstavnika HČZ-ZU s državnim tajnikom Tomislavom Galićem i njegovim suradnicima. Predstavnici HČZ-ZU na sastanku bili su umirovljeni brigadir Branko Gačak, glavni tajnik HČZ-ZU, i umirovljena pukovnica Nevenka Kovač, predsjednica Povjerenstva za međunarodnu suradnju HČZ-ZU. Glavna tema sastanka odnosila se na potporu MORH-a i OS RH provedbi međunarodnih aktivnosti HČZ-ZU i aktivnosti koje se provode u Republici Hrvatskoj tijekom 2026. godine. Državni tajnik Galić uvodno je istaknuo  važnost zajedničke suradnje i poticanja simbioze između djelatnih časnika i pričuvnika, izrazio zadovoljstvo pozitivnim trendom suradnje i spremnost za potporu aktivnostima i radu HČZ-ZU. Sastanku se pridružio državni tajnik Branko Hrg, koji je poseban interes iskazao za rezultate i postignuća zimskog zasjedanja Međusavezničke konfederacije pričuvnih časnika (CIOR) i NATO Odbora za pričuvu (NCR), održanom krajem siječnja 2026. godine u Norfolku, SAD i naglasio potrebu nastavka rada HČZ-ZU na povećanju  vidljivosti i sudjelovanja u aktivnostima promicanja vojnog poziva. Sastanku su nazočili i predstavnici Operativne uprave GS OS RH koji su sudjelovali na navedenom zimskom zasjedanju NCR-a (NATO Committee of Reserve) u Norfolku. Iznijeli su vrlo pozitivne dojmove sa svog prvog sudjelovanja na NCR-u, korisnost sudjelovanja na zajedničkim aktivnostima NCR-a i CIOR-a i važnost upoznavanja s iskustvima drugih država po pitanjima pričuve. Zbog interesa velikog broja država o ponovom uvođenju obveze vojnog osposobljavanja u RH, na predstojećim sastancima CIOR-a i NCR-a, hrvatski će predstavnici održati prezentaciju na tu temu. Predstavnici HČZ-ZU upoznali su a sudionike sastanka sa svojim povećanim međunarodnim angažmanom ostvarenim u prethodnom razdoblju u okviru asocijacija CIOR-a (Confédération Interalliée des Officiers de Réserve) i Gaminger Initiative Europe (GIE) i intenziviranjem bilateralne suradnje s udrugama pričuvnih časnika iz Slovenije, Italije, Albanije i Slovačke. Osvrnuli se se na rastući značaj pričuve, koja postaje nezamjenjiv dio savezničke strukture snaga i upoznali prisutne s planovima i težištem svog budućeg djelovanja. Istaknuli su kako je osiguranje dugoročne potpore MORH-a i OS RH ključno za provedbu međunarodnih multilateralnih i bilateralnih aktivnosti HČZ-ZU. Predstavljen je plan provedbe ovogodišnjih aktivnosti u RH i predloženo razmotriti mogućnosti  potpore MORH-a u njihovoj provedbi, prvenstveno na „Susretima časnika Osijek 2026.“, 26. i 27. lipnja 2026., tijekom koje će biti obilježena i 35. godišnjica HČZ-a i na 21. izbornom Saboru i sjednicama tijela HČZ-ZU, koja se održaju u Vojarni „Kovčanje“ u Malom Lošinju, od 17. do 22. kolovoza 2026. 2.5. Sudionici sastanka su nadalje razmotrili potencijale za buduću suradnju i razgovarali o najpovoljnijim modalitetima i načinima za njihovo ostvarenje. Skrenuta je pozornost kako uspješnost provedbe planiranih aktivnosti HČZ-ZU ovisi o stabilnosti financiranja. Iako se financijska sredstva za aktivnosti HČZ-ZU u 2026. godini u najvećoj mjeri planiraju osigurati javnim pozivima Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva i Ministarstva hrvatskih branitelja, cilj  HČZ-ZU je uspostavljanje dugoročne suradnje između MORH-a HČZ-ZU, temeljene na zajedničkom sporazumu o suradnji. Sastanak u MORH-u protekao je u vrlo pozitivnom ozračju i otvorenom razgovoru o bitnim pitanjima, ali i izazovima s kojima je udruga HČZ-ZU suočena. Iskazivanje potpore radu HČZ-ZU od strane visokih dužnosnika MORH-a, nastavak je pozitivnog trenda jačanja zajedničke suradnje i razvijanja stvarnog partnerstva. Ova potpora je ključna i dolazi u pravom trenutku, budući da HČZ-ZU prolazi kroz važno razdoblje priprema za preuzimanje predsjedavanja Gaminger Inicijativom Europe i obilježavanje svoje 35. godišnjice osnivanja. Izvor: tekst i fotografije puk Nevenka Kovač, uredio @list

Svečani prijem izaslanstva Hrvatskog časničkog zbora OBŽ u osječkoj Gradskoj upravi

Svečani prijem izaslanstva Hrvatskog časničkog zbora OBŽ u osječkoj Gradskoj upravi Osijek, 11.ožujka 2026. Dogradonačelnik Vulin srdačno primio izaslanstvo časnika Hrvatskog časničkog zbora OBŽ Osječki dogradonačelnik Dragan Vulin danas je u Maloj vijećnici Gradske uprave, Kuhačeva 9 primio izaslanstvo Hrvatskog časničkog zbora Osječko-baranjske županije u povodu informiranja i usaglašavanja programa i projekata Zbora. Izaslanstvo časnika HČZ OBŽ u sastavu bojnik Zlatko Dernaj, dopredsjednik Zbora i poručnik Pavao Bradarić, tajnik Zbora predstavili su dogradonačelniku svečani događaj Susrete Hrvatskog časničkog zbora “Osijek 2026.“ aktivnost koju će u (su)organizaciji Hrvatskog časničkog zbora – Zajednice udruga (HČZ-ZU) provoditi na području Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, 26. i 27. lipnja 2026. godine Osijek će nakon 11 godina ponovo ugostiti Hrvatski časnički zbor Nepokoreni grad Osijek nakon 11 godina ponovo je dobio privilegij domaćinstva susreta Hrvatskog časničkog zbora, u povodu 35. godišnjice početka Domovinskog rata u Osijeku i ustroja obrane grada, uoči Dana osječkih branitelja, što je izuzetna čast i time se uspješno nastavljaju projekti Hrvatskog časničkog zbora na promicanju vrijednosti Domovinskog rata i ugledu hrvatskih časnika, dočasnika i svih pripadnika oružanih snaga Republike Hrvatske.   Susreti HČZ “OSIJEK 2026. biti će prema najavama organizatora najveće okupljanje hrvatskih časnika, dočasnika, branitelja i domoljuba od završetka Domovinskog rata u Osijeku uz nazočnost najviših državnih dužnosnika i  predstavnika  Ureda Predsjednika RH, MORH-a i Glavnog stožera OS, Ministarstva hrvatskih branitelja te čelnih predstavnika JL(R)S s područja Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije, Grada Osijeka, Generalskog zbora i drugih braniteljskih udruga, povijesnih počasnih gardi, gostiju i uzvanika uz bogat kulturno-povijesni program. Prijedlog predstavljenog okvirnog programa susreta HČZ-ZU, sastoji se od stručnih predavanja predstavnika HČZ OBŽ o doprinosu Osijeka i Osječko-baranjske županije tijekom Domovinskog rata, zatim predavanja predstavnika Ministarstva obrane i/ili Glavnog stožera OS RH i HČZ-ZU o aktualnim procesima snaženja obrambenih sposobnosti Oružanih snaga RH, primjerice o programu modernizacije i opremanja te prvim iskustvima ponovnog uvođenja obveznog vojnog osposobljavanja i rezultatima provedbe temeljnog vojnog osposobljavanja prvih naraštaja polaznika, aktivnog sudjelovanju HČZ članice CIOR-a, međunarodne organizacije pričuvnih časnika NATO saveza, kojeg čini 35 zemalja svijeta i drugim pitanjima. Program svečanosti Hrvatskog časničkog zbora i prijema zaslužnih časnika koji su rukovodili obranom Hrvatske izuzetno je dobro primljen i dobio je punu potporu od strane dogradonačelnika Vulina, uz dogovor o konačnom usaglašavanju svih detalja nastupajućih događaja. Hrvatski časnički zbor najstarija je braniteljska udruga iz DR osnovana u kolovozu 1991. godine  HČZ Osječko-baranjske županije u prvoj godini ponovnog ustrojavanja i udruživanja u Zajednicu udruga HČZ-a prošle godine, sudjelovao je na brojnim braniteljskim programima i realizirao odlično osmišljenu i provedenu veliku domoljubno-glazbenu svečanost i braniteljsku tribinu “OSIJEK JE OBRANJEN SRCEM”. Poželimo Hrvatskom časničkom zboru, najstarijoj braniteljskoj udruzi iz Domovinskog rata ustrojenoj tijekom kolovoza 1991. godine, strukovnoj udruzi koja ne sudjeluje u političkim, ideološkim i sličnim raspravama puno uspjeha u promicanju domovinskih vrijednosti, razvoju vojno-obrambenih i sigurnosnih znanja i daljnjem doprinosu institucijama države u pripremi zakona. Preuzeto sa www.zupanija.hr    Izvor: tekst Z.Dernaj / Foto: HČZ OBŽ, uredio @list

Obilježavanje 35. godišnjica početka Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj

Obilježavanje 35. godišnjica početka Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj Pakrac, 2. ožujka 2026. U znak sjećanja na događanja prije 35 godina kada si pobunjeni Srbi u noći između 1. i 2. ožujka 1991. napali Policijsku postaju Pakrac, koja je intervencijom specijalnih postrojbi iz Rakitja, Lučkog i Bjelovara oslobođena na današnji dan, obilježava se ovaj datum koji predstavlja otvoreni napad na simbole legalno izabrane vlasti u Republici Hrvatskoj te početak Domovinskog rata. Program obilježavanja započeo je svetom misom za poginule hrvatske branitelje u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije, nakon koje je formiran „Mimohod pobjednika“ ulicama Pakraca i polaganje vijenaca i lampiona na spomen obilježju poginulim hrvatskim braniteljima na Trgu bana Josipa Jelačića u Pakracu te održana svečana akademija u Hrvatskom domu dr. Franjo Tuđman, dvorana “dr. Ivan Šreter”. Program obilježavanja je završio podjelom vojničkog graha u Hrvatskom domu „dr. Franjo Tuđman“. Ovogodišnjem obilježavanju koji je pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske tradicionalno organizirao Grad Pakrac i Udruga hrvatske policije branitelja Pakraca i Lipika nazočio je golem broj braniteljskih i stradalničkih udruga s područja cijele Hrvatske, uključujući i udruge Hrvatskog časničkog zbora s područja Pakraca i Lipika, Novske, Jasenovca i Lipovljana, Koprivnice, Sv. Petra Orehovca, Virovitice i Vrbovca. Zajedničko izaslanstvo Hrvatskog časničkog zbora – zajednice udruga tijekom programa obilježavanja predvodio je glavni tajnik HČZ-ZU Branko Gačak. U ime predsjednika Hrvatskog sabora obilježavanju je nazočila saborska zastupnica , dok je u ime predsjednika Vlade RH izaslanstvo predvodio  potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja u pratnji izaslanika potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane, državnog tajnika Drage Matanovića i izaslanika potpredsjednika Vlade RH i ministra unutarnjih poslova, glavnog ravnatelja Policije Nikole Miline, Uz navedene državne dužnosnike aktivnostima su nazočili brojni čelni predstavnici lokalnih i regionalnih izvršnih i predstavničkih tijela vlasti. Tijekom programa svečane akademije nazočnima su se prigodnim govorima obratili gradonačelnik Pakraca Tomislav Novinc, Požeško-slavonska županica Antonija Jozić, saborska zastupnica Anamarija Blažević te potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved. U glazbenom dijelu programa svečane akademije sudjelovala je Klapa MUP-a „SV. Mihovil“, dječji zbor OŠ Pakrac te sopranistica Barbara Suhodolčan. Tekst: Branko Gačak, glavni tajnik HČZ-ZU / Fotografije: Branko Gačak i Dražen Magdić POVJESNICA (materijal objavljen na mrežnim stranicama Grada Pakraca) Na današnji dan prije 35. godina , na ovom mjestu obilježavamo i sjećamo se prvog oružanog sukoba između hrvatskih snaga i snaga pobunjenih Srba. Uvod u sukob, koji se dogodio 1. i 2. ožujka 1991. godine, počinje 21. veljače 1991. kada Sabor RH donosi Rezoluciju o prihvaćanju postupka za razdruživanje SFRJ i Rezoluciju o zaštiti ustavnog poretka Republike Hrvatske. Istog dana načelnik Policijske postaje, Jovo Vezmar, izdaje zapovijed o mobilizaciji „rezervnog sastava milicije“ zbog, kako se navodi, vježbe i provjere mobilnosti i osposobljenosti. Također, od istog tog datuma, naoružane grupice srpskih civila kretale su se gradom pokušavajući time stvoriti dojam da je Pakrac stvarno u SAO Krajini. Već sljedeći dan, 22. veljače 1991., sazvana je Skupština Općine (SO) Pakrac. Od 75 zastupnika prisutno je bilo 52, a od 23 odsutna, čak 15 njih bili su Hrvati. Glasovanjem (31 „za“, 2 „protiv“ i 13 „suzdržani“) donesena je odluka o pristupanju općine Pakrac SAO Krajini. 28. veljače 1991. Ustavni sud RH poništava odluku Skupštine općine Pakrac o pripajanju SAO Krajini, a načelnik postaje Vezmar poziva pričuvne policajce da predaju oružje. Ovaj naizgled mirotvoran čin, imao je sasvim drugu svrhu. Namjera je bila razoružati samo hrvatske policajce, dok je srpskim bilo naređeno okupljanje na nogometnom igralištu u selu Šeovica, naseljenim pretežno srpskim stanovništvom. Isti dan navečer je na prostorijama općinskog SDS-a, u centru grada, pokraj stranačke zastave izvješena i srpska zastava. Sastanak svih policajaca u policijskoj postaji zakazan je za 10 sati 1. ožujka 1991., ali počeo je tek oko podneva. Na tom sastanku razoružano je 16 policajaca nesrpske nacionalnosti te je načelnik Vezmar uz pomoć policajaca srpske nacionalnosti preuzeo postaju u svoje ruke. Ipak, treba napomenuti da neki policajci srpske nacionalnosti nisu podržali pobunu, dok su neki nesrpske nacionalnosti uspjeli iznijeti oružje iz postaje te ga sakrili. Nakon stavljanja postaje pod kontrolu, Vezmar je zajedno s članovima lokalnog SDS-a, posebice predsjednikom Veljkom Džakulom, organizirao raspoređivanje milicajaca i naoružanih civila oko zgrade postaje i općine, a navečer su na ulazima u grad postavljene barikade. Zanimljiva činjenica je da je JNA već isti dan oko 23:30 h, puno prije dolaska hrvatskih specijalaca, ušla u Pakrac, raspoređujući se po raznim mjestima u gradu, iako se u njihovom službenom izvještaju navodi da je njihova intervencija bila u svrhu sprječavanja daljnjeg sukoba. Također, vojna karta koja predviđa akciju motorizirane brigade JNA od Bjelovara do Lipika kao vrijeme početka navodi 1. ožujka 1991. u 13:00 sati. Gotovo isto vrijeme kad se dogodila pobuna u Policijskoj postaji Pakrac! Svi ovi naoko sitni detalji govore u prilog tome da se u Pakracu pokušalo provesti ono što je na kraju napravljeno 19. kolovoza 1991. – osvajanje grada vojnom silom.U rano jutro 2. ožujka Posebna jedinica policije PU Bjelovarsko-bilogorske „Omege“ kreću prema Pakracu u koji su ušli već Oko 05,45. Iz drugog pravca dolaze pripadnici Antiterorističke jedinice „Lučko“ i Jedinice za posebne zadatke „Rakitje“, te zajedno ulaze prvo u zgradu općine, a zatim bez otpora i u zgradu policije. Postalo je jasno da je pobunjenicima dojavljeno da dolaze specijalci, pa su se povukli u Vinograde, Gavrinicu, Šeovicu i Japagu. U grad stižu i pripadnici Antiterorističke jedinice „Sljeme“, Posebne jedinice policije „Kumrovec“, Posebne jedinice policije „Pionirski grad“ i djelatnici policijskih postaja s područja PU Varaždin, te se raspoređuju na području općine i policije   Postalo je jasno da je pobunjenicima dojavljeno da dolaze specijalci pa su se povukli u Vinograde, Gavrinicu, Šeovicu i Japagu. U grad stižu i pripadnici Antiterorističke jedinice „Sljeme“, Posebne jedinice policije „Rakitje“, Posebne jedinice policije „Kumrovec“ i Posebne jedinice policije „Pionirski grad“ te se raspoređuju na području općine i policije, a u 9 sati počinje puščana paljba na Policijsku postaju i zgradu općine s okolnih brda. Specijalci također uzvraćaju, a sve završava nakon nekih pola sata kada dolazi JNA. Svi razoružani hrvatski specijalci vraćeni su u službu, a 32 ljudi je uhićeno pod sumnjom da je sudjelovalo u pobuni te su prevezeni u Bjelovar

HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR HRVATSKOG ZAGORJA ODRŽAO GODIŠNJU SKUPŠTINU

HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR HRVATSKOG ZAGORJA ODRŽAO GODIŠNJU SKUPŠTINU Mač, 20. veljače 2026. U petak 20. veljače 2026. godine, zahvaljujući domaćinstvu Općine i DVD-a Mače, u Vatrogasnom domu u Maču HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR HRVATSKOG ZAGORJA, strukovna i braniteljska udruga, održao je, sukladno Zakonu o udrugama RH te Statutu udruge, svoju redovitu i izvještajnu, 6. po redu, godišnju skupštinu. Hrvatski časnici i dočasnici te pridruženi vojnici i policajci s područja Krapinsko Zagorske županije, redom i branitelji, koji su tijekom Domovinskog rata pokazali hrabrost i časničku te zapovjednu odlučnost u obrani i oslobađanju Domovine a onda i nakon rata sudjelovali u izgradnji i održavanju obrambenog sustava  u Oružanim snagama i Policiji Republike Hrvatske, te tako ispisali najslavnije stranice hrvatske povijesti, udruženi su u udrugu koja promiče vrijednosti Domovinskog rata,  skrbi za svoje članove i članove njihovih obitelji kroz razne aktivnosti, te interese lokalne zajednice i Republike Hrvatske. Svrha je udruge da kroz suradnju s lokalnom zajednicom i Ministarstvima hrvatskih branitelja te Ministarstvom obrane, drugim časničkim udrugama u Hrvatskoj, zatim s drugim braniteljskim udrugama  s područja županije i izvan nje, ali i iz susjedne Republike Slovenije, obilježava važne datume iz Domovinskog rata i hrvatske povijesti, zatim stalno ističe vrijednosti i istine o Domovinskom ratu, provodi edukacije svojih članova i drugih zainteresiranih skupina iz vojnih, obrambenih i sigurnosnih tema, te provodi  sportske i rekreativne aktivnosti i sudjeluje u životu svojih zajednica. Skupštinu je otvorio Predsjednik Hrvatskog časničkog zbora Hrvatskog zagorja, zrakoplovni brigadir u miru, Ernest Bifel nakon intoniranja himne „Lijepa naša“ i odavanja počasti minutom šutnje svim poginulim i umrlim hrvatskim braniteljima a nakon toga, sukladno Poslovniku, Skupšinom je predsjedao brigadir u miru Ivan Peica. Gosti na skupštini bili su Načelnica Općine Mače Mladenka Mikulec Šimunec, ujedno izaslanica župana KZŽ Željka Kolara, gradonačelnica Zlatara i saborska zastupnica Jasenka Auguštan-Pentek, predsjednik vijeća Grada Zaboka Josip Horvatin, predstavnica Ministarstva hrvatskih branitelja Nina Očko, izaslanica Predsjednika Zajednice udruga Hrvatskog časničkog zbora pukovnica u miru Nevenka Kovač, te predstavnici veteranskih udruga 103. br HV i UDVDR iz Bedekovčine. Skupštini su nazočili i dragi gosti iz susjedne Slovenije, veterani Območnih zveza vojne za Slovenijo i časničkih udruga iz Velenja, Šmarja pri Ješah i Slovenske Bistrice. Po izboru Radnih tijela skupštine i konstatiranju kako je na Skupštini nazočan dovoljan broj članova i da postoji kvorum koji omogućuje pravovaljani rad, skupština je nastavljena po predloženom i od članova udruge prihvaćenom dnevnom redu. Predsjednik Hrvatskog časničkog zbora Hrvatskog zagorja, Ernest Bifel, podnio je izvješće o radu udruge u godini koja je iza nas, a blagajnik Branko Barić i izvješće o realizaciji financijskog plana. Zaključeno je kako je udruga bila posebno aktivna i provela niz aktivnosti među kojima se istiće certificiranje 15 polaznika stručno-specijalističke obuke za predavača zaštite od NKB ugroze, obilazak grobova poginulih i preminulih branitelja, stručna ekskurzija Putevima pobjednika na području Zadra, Sinja, Knina i Šibenika, suradnja s međunarodnom Visokom dočasničkom izobrazbom Hrvatskog vojnog učilišta u Zagrebu, raftinzi na Korani i Kupi/Kolpi u suradnji s braniteljskim udrugama iz Karlovca, Ozlja i Metlike u Sloveniji, sudjelovanje na Danima za Rudija, te suradnja s drugim braniteljskim udrugama u županiji i izvan nje, posebno s Udrugom pripadnika 110. brigade iz Karlovca i veteranskim udrugama iz Slovenije i to Šmarje pri Jelšah, Velenje i Slovenska Bistrica te Zveze slovenskih častnikov Metlika. Tu je onda i suradnja s lokalnom zajednicom na više projekata. Zaključeno je kako je plan, premda ambiciozan i obiman, u cjelosti realiziran, a sve u okviru planiranog i odobrenog financijskog plana. Izvješća su jednoglasno prihvaćena. Potom je predložen, ponovno obiman i sadržajan, godišnji plan rada za 2026. godinu, te s planom rada usklađen i uravnotežen financijski plan. Isti su također jednoglasno privaćeni. Istiću se aktivnosti vezane uz prezentaciju Saborskom odboru za veterane o doprinosu Zagoraca u Domovinskom ratu, nastavak na projektu izobrazbe o postupanju i sigurnosnim mjerama u slučaju nuklearno-kemijsko-biološke ugroze, obilježavanje godišnjice ustrojavanja 31. inženjerijske bojne, posjeta značajnim mjestima vezanim uz Domovinski rat, nastavak suradnje s međunarodnom Visokom dočasničkom izobrazbom Hrvatskog vojnog učilišta u Zagrebu, sportske aktivnosti (raftinzi na Korani i Kupi), te suradnja s drugim braniteljskim udrugama u županiji i izvan nje, zatim s veteranskim udrugama iz Slovenije te lokalnom zajednicom. Također je tu i promocija knjige „Zagorci o danima slave i ponosa“. Nadzorni je odbor izrazio svoje zadovoljstvo zatećenim stanjem i potvrdio da su aktivnosti vodstva i poslovanje Udruge bili u duhu dobrog gospodara, kao i dostignutom razinom transparentnosti, a Sud časti je sa zadovoljstvom zaključio kako u proteklom razdoblju nije bilo potrebe za njegovim djelovanjem.  Uz to, sukladno Statutu udruge, u Udrugu je primljeno osam novih članova koji su dobili i članske iskaznice iz ruku predsjenika HČZ-a Hrvatskog zagorja. Predsjednik Hrvatskog časničkog zbora Hrvatskog zagorja Ernest Bifel je zahvalio Ministarstvu hrvatskih branitelja, Ministarstvu obrane RH,  brojnim jedinicama lokalne samouprave i pojedincima na pomoći u radu što pokazuje kako su aktivnosti Udruge prepoznate kao korisne ne samo za Udrugu, već i za širu društvenu zajednicu. Oni, pak, članovi Udruge čiji je rad u protekloj godini bio zamjetan primili su Priznanja (njih šestero: Darko Cigrovski, Zdravko Kralj, Branko Barić, Željko Herceg, Vladimir Bartolec i Josip Gregurek), a društveni i gospodarski subjekti koji su pridonijeli radu Udruge, te pojedinci, Zahvalnice. Gosti na Skupštini u svojim su govorima pozdravili nazočne skupštinare, čestitali im na dosadašnjem, te poželjeli uspjeh u daljnjem radu. Posebno je istaknuto nastojanje Udruge da pomlađuje članstvo te kako i dalje može računati na pomoć i suradnju lokalne samouprave, od županije do gradova i općina. Druženje svih okupljenih članova Hrvatskog časničkog zbora Hrvatskog zagorja i njihovih gostiju nastavljeno je uz prigodni domjenak. Tekst i fotografije: Zdravko Senčar i Brane Gradišnik

HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR – ZAJEDNICA UDRUGA / Adresa: HVU “Dr.Franjo Tuđman” Ilica 256b, 10 000 ZAGREB /  e-mail:   office@hcz-zu.hr   /  mob. 098 547 211  /  tel. 01 3784 188  /  fax.  01 3784 480

HČZ-ZU je korisnik Nacionalne sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva

FINANCIRANJE AKTIVNOSTI HČZ-ZU U 2026.GODINI
KROZ PRIJAVE NA JAVNE POZIVE/NATJEČAJE

PLANOVI RADA
FIN. PLANOVI
IZV. O RADU
FINANCIJSKA IZVJEŠĆA