• SMArt 155 mm
  • BONUS 155 mm
  • M892 155 mm Excallibur i M898 SADARM 155 mm
  • Vulcano 155 mm
  • Iskustva država koje imaju neke od „pametnih“ projektila 155 mm

PAMETNE GENERACIJE HAUBIČKIH PROJEKTILA 155 mm

SMArt 155

SMArt 155 je njemački topnički projektil 155 mm, dizajniran za neizravnu paljbu dugog dometa, napadom odozgo na oklopna vozila. Nosač granate SMArt sadrži dva pod-streljiva s infracrvenim senzorom i radarom milimetarskih valova, koji se spuštaju iznad bojnog polja na kuglama i napadaju ojačane mete eksplozivno formiranim probojnim bojevim glavama. Izgrađeno s više redundantnih mehanizama za samouništenje, ovo pod-streljivo je posebno dizajnirano da ne spada u kategoriju oružja pod-streljiva zabranjenog Konvencijom o kazetnom streljivu iz 2008. Naziv SMArt 155 skraćenica je od njemačkog naziva Suchzünder Munition für die Artillerie 155. SMArt proizvodi GIWS mbh (Gesellschaft für Intelligente WirkSysteme mbH), partnerstvo između njemačkih naoružarskih tvrtki Rheinmetall i Diehl BGT Defence.

Dizajn granate

SMArt 155 je NATO topnički projektil od 155 mm dizajniran za ispaljivanje iz Panzerhaubitze 2000 i haubica M109, uključujući varijantu Paladin. Sastoji se od 47 kg teškog topničkog projektila koji sadrži dva autonomna, senzorski upaljena, pucaj i zaboravi podstreljiva. Svako podstreljivo sadrži EFP bojevu glavu visokog proboja za upotrebu protiv teških oklopnih borbenih vozila kao što su glavni borbeni tenkovi. EFP bojeva glava koristi tešku metalnu košuljicu. Nakon što se podstreljivo oslobodi, ono otvara padobran. Dok se polako spušta, podstreljivo se rotira, skenirajući područje ispod infracrvenim senzorom i radarom milimetarskih valova. Korištenje nekoliko tipova senzora omogućuje SMArt 155 korištenje na svim vrstama terena i vremenskim uvjetima.

Način djelovanja:

Projektil 155 mm opremljen je vremenskim upaljačom GM52A1, koji se nalazi sprijeda, nakon čega slijedi jedinica za izbacivanje i dva podstreljiva, a osnovna ploča zatvara projektil. Vrijeme upaljača postavlja se prije punjenja, zatim se SMArt155 koristi kao bilo koje standardno streljivo. Nakon što istekne vrijeme postavljeno u glavnom upaljaču, izbacna punjenja odvajaju tijelo od dva podstreljiva, nakon čega se aktiviraju baterije. Projektil putuje brzinom od oko 300 m/s i brzinom vrtnje od 200 okretaja/sekundi te da bi usporio usporiti, aktivira se dio koji sliči balonu i padobranu, koji brzinu vrtnje smanjuje do 3 okretaja/sekundi, pri čemu je os podstreljiva nagnuta pod kutom od 30° u odnosu na okomicu, što omogućuje senzorima pokrivanje širokog područja. Tek kada je padobran potpuno otvoren, podstreljivo je potpuno naoružano i tri senzora, uključujući aktivni radar koji se također koristi kao uređaj za mjerenje dometa, zatim pasivni radar koji se temelji na mjerenju refleksije svemirskih valova na tlu te infracrveni senzor, se aktiviraju i počinju tražiti ciljeve. Pretraga se obično provodi u promjeru 200-15 metara. Kada je cilj identificiran, izračunava se ciljna točka i ispaljuje se podstreljivo. Izrađen je od oblikovanog punjenja s tantalskom košuljicom koja stvara eksplozivno formirani penetrator sposoban poraziti valjani homogeni oklop od 120 mm. Pod-projektil pogađa gornji dio tenka ili oklopnog vozila (koji je slabije oklopčjen od čeonog i bočnog dijela) i uništava cilj. Ako podstreljivo ne pronađe metu aktivira se elektronički mehanizam za samouništenje koji je temeljen na aktivnom radarskom senzoru i koji se koristi kao radarski visinomjer. Tada se aktivira sustav za samouništenje koji se aktivira na nultoj točci tla..

Tehničke specifikacije

  • Težina s upaljačom: 47, kg
  • Duljina s upaljačom: 898 mm
  • Materijal tijela Kovani čelik
  • Boja maslinasto siva sa žutim oznakama
  • Eksplozivno punjenje Visoki eksploziv: 4,2 kg
  • Svako od dva pod-streljiva je težine

Prikaz etapa leta projektila do cilja:

BONUS 155 mm

BONUS (BOfors NUtating Shell) je topnički kasetni projektil 155 mm, razvijen u suradnji između Boforsa (Švedske) i Nextera (Francuska), dizajniran za neizravnu paljbu dugog dometa, napadom odozgo na oklopna vozila. Razvoj BONUS-a započeo je početkom 1985. kao studijski projekt za Švedsku upravu za obrambene materijale, s početnim očekivanjima završetka razvoja do 1989. i početka proizvodnje do 1990. (odnosno do 1992.). BONUS osnovna granata sadrži dva pod-streljiva koja se spuštaju iznad bojnog polja na krilima i napadaju ojačane mete eksplozivno oblikovanim probojnim bojevim glavama.

Dizajn granate

BONUS je NATO-ov topnički projektil od 155 mm koji se sastoji od 47 kg teškog topničkog projektila koji sadrži dva autonomna, senzorski upaljena pod-streljiva tipa “ispali i zaboravi”. Nakon što se pod-streljivo oslobodi, ono otvara dva krila. Dok se spušta, pod-streljivo se okreće, skenirajući područje ispod više frekventnim infracrvenim senzorima i LiDAR-om koji uspoređuje otkrivena vozila s programiranom bazom podataka o ciljevima. Svako pod-streljivo sadrži EFP bojevu glavu visokog proboja za korištenje čak i protiv teških oklopnih borbenih vozila poput glavnih borbenih tenkova. Ispaljena iz cijevi dužine 52 kalibra (L52) BONUS granata može putovati do 35 km.

Prikaz etapa leta projektila do cilja:

M892 155 mm Excallibur i M898 SADARM 155 mm

M982 Excallibur (prethodno XM982)

je 155 mm vođena haubička granata povećanog dometa razvijena u suradnji Istraživačkog laboratorija američke vojske (ARL) i Centra za istraživanje, razvoj i inženjering naoružanja američke vojske (ARDEC). Excalibur je razvio i/ili proizveo glavni izvođač Raytheon Missiles & Defense, BAE Systems AB (BAE Systems Bofors) i druge podmornice i primarne jedinice u višestrukim kapacitetima kao što su Camber Corporation i Huntington Ingalls Industries. To je GPS-om i inercijski navođeno streljivo koje se može koristiti u situacijama bliske potpore unutar 75-150 metara od prijateljskih snaga ili u situacijama u kojima bi ciljevi mogli biti pretjerano blizu civila za napad konvencionalnom nenavođenom topničkom vatrom . U 2015. godini Sjedinjene Države planirale su nabaviti 7474 projektila s ukupnim troškom programa za FG 2015. od 1,9341 milijardu USD uz prosječnu cijenu od 258 777 USD po jedinici. Do 2016. jedinični troškovi smanjeni su na 68 000 USD po komadu. Inačice koje dodaju mogućnost laserskog navođenja i dizajnirane su za ispaljivanje iz mornaričkih topova počele su testirati 2015.

Excalibur je razvijen kao alternativa većeg dometa konvencionalnim topničkim granatama, s GPS navođenjem za poboljšanu točnost. Excalibur ima domet od približno 40 do 57 kilometara (25 do 35 milja) ovisno o konfiguraciji, s vjerojatnom kružnom pogreškom (CEP) od četiri metra dok nevođene zapadnjačke topničke granate mogu sletjeti do 150 metara od mete na udaljenosti od 24 km. Produženi domet Excalibura postiže se upotrebom sklopivih kliznih peraja, koje omogućuju projektilu da klizi od vrha balističkog luka prema meti. Jeftinija alternativa Excaliburu je korištenje M1156 Precision Guidance Kit dizajniranog od američke vojske za pretvaranje postojećih granata od 155 mm u precizno oružje.

Streljivo su zajednički razvili američki Raytheon Missiles & Defense (sustav za navođenje) i švedski BAE Systems Bofors (tijelo, baza, balistika i nosivost). Excalibur se koristi za minimiziranje kolateralne štete, za mete izvan dometa standardnog streljiva, za preciznu paljbu unutar 150 metara od prijateljskih snaga ili kada teren sprječava izravnu vatru. Ima višenamjenski upaljač koji se može programirati da eksplodira u zraku, nakon što udari u tvrdu površinu ili nakon što probije metu. Jedan projektil Excalibur može precizno pogoditi ciljanu metu što bi zahtijevalo upotrebu između 10 i 50 nevođenih topničkih projektila.

Početno borbeno iskustvo s Excaliburom u Iraku u ljeto 2007. bilo je vrlo uspješno, s 92% projektila koji su pali unutar četiri metra od svojih ciljeva. Njegova izvedba je bila toliko impresivna da je američka vojska planirala povećati proizvodnju na 150 projektila mjesečno s prethodnih 18 metaka mjesečno. Projektili Excalibura su tijekom 2012. dosegnuli nove rekordne domete od 36 kilometara, a u prosincu 2020. projektil je uspješno testiran na domet od 70 km korištenjem nad-napunjenog pogonskog goriva iz cijevi ERCA topa dugog 58 kalibra (L58). Samohodni topovi kompatibilni s projektilom Excalibur su američki M109A6 Paladin i M109A7, britanski AS-90, njemački PzH 2000, južnoafrički G6 i švedski Archer.

Vučno oružje kompatibilno s projektilom Excalibur su američke haubice M198 i M777. Prema medijima, Excalibur streljivo također su koristile poljske haubice AHS Krab 2022. u borbi u Ukrajini, postigavši domet iznad 50 km.

  • Tip: vođeni haubički projektil
  • Zemlja porijekla: SAD i Švedska
  • U uporabi OS: Kanade, Njemačke, Indija, Italije, Nizozemske, Švedske, SAD-a, Ukrajine
  • Proizvođač BAE Systems AB: Bofors, Raytheon
  • Jedinični trošak 112,8 tisuća USD (zahtjev predsjednika SAD-a za proračun za FG 2021.)

Tehnički podaci:

  • Masa 47 kg; dužina 898 mm, kalibar 155 mm
  • Efektivni domet: Inkrement Ia-1: 23 km, Inkrement Ia-2/Ib: 40 km
  • Od Archera: 50 km (najnoviji test: 70 km)
  • Bojeva glava PBXN-9, težina bojeve glave 22 kg; (pod-streljivo 2 x 13,6 kg)
  • Vođenje: sustav GPS, inercijalna navigacija. Točnost 4 m

Inačice

Postoje tri inačice sustava. Početni je bio: Inkrementu I (poboljšanje 1.), a slijedne inačice su Inkrement II: i Inkrementu III.

  • Inkrement I ima jednu prodornu bojevu glavu za upotrebu protiv nepokretnih ciljeva.
  • Inačicama Ia-1 i Ia-2 povećan je domet i otpornost na ometanje, da bi Ib ušla u masovnu proizvodnju. b : Ubrzani razvoj, krug smanjenog dometa. U službu ušao 2007.[32] (XM982)[33]
  • Excalibur S: u lipnju 2013. Raytheon je pokrenuo interno financiran program za nadogradnju Excalibura Ib dodatnom mogućnošću polu-aktivnog laserskog tragača. SAL (Semi-Activ-Laser Guidence) tragač će omogućiti granati da napadne pokretne mete ili one koje su se promijenile nakon ispaljivanja, te da promijeni točku udara kako bi se izbjegla kolateralna šteta.
  • Excalibur EST: Excalibur Shaped Trajectory, omogućuje ljusci da se konačno približi pod kutom; demonstriran u kolovozu 2018. i raspoređen nedugo nakon toga.
  • Increment II “Pametni” projektil za pokretne i vremenski osjetljive mete.[2] Može nositi ili 65 DPICM (Dual-Purpose Improved Conventional Munition) ili dva pod-streljiva SADARM.
  • Povećanje III “Diskriminirajući” projektil “za pretraživanje, otkrivanje i selektivno djelovanje na pojedinačna vozila razlikovanjem specifičnih karakteristika cilja”.

M898 155 mm

Granata SADARM M898 kalibra 155 mm ispaljuje se iz haubičkih oruđa kalibra 155 mm, s upaljačem M762/M767 postavljenim na nosu postavljenim tako da eksplodira na 1000 m iznad mete kako bi oslobodila dva SADARM pod-streljiva. Nakon što je pod-streljivo izbačeno iz projektila, otvara se inicijalni „ram-air“ padobran kako bi se oslobodio vrtnje i usporio pod-streljivo. Tada se otvara padobran kako bi polako okrenuo pod-streljivo pod kutom od oko 30°. Dok se okreće, njegovi senzori pomiču sve manju spiralnu stazu ispod pod-streljiva kako bi skenirali područje promjera oko 150 m. Senzori se sastoje od milimetarskog radara, pasivnog milimetarskog radiometra i infracrvenog teleskopa. Kao pomoć pri naoružavanju i nišanjenju koristi se magneto-metar. Kada pod-streljivo otkrije metu, njegovo eksplozivno punjenje LX-14 od 1,5 kg detonira se kako bi izbacilo eksplozivno formirani penetrator koji ima dovoljno energije da probije tanki gornji oklop većine glavnih borbenih tenkova. Ako pod-streljivo padne na tlo prije nego što pronađe metu, dolazi do samo-uništenja.

Pod-streljivo se također koristi i u MLRS raketama, sa četiri ili šest nosača.

Navedena streljiva ne podliježu ograničenjima iz čl. 2. Konvencije o kasetnoj municiji iz 2008. godine

Odredbama CCM-a („The Convention on Cluster Munitions“, Čl. 2.) ne podliježe konvencionalno streljivo koje je dizajnirano za raspršivanje ili oslobađanje eksplozivnih pod-streljiva od kojih svako mora biti lakše od 20 kilograma.

Senzori pod-streljiva kod pametne generacije haubičkih projektila 155 mm

  • – multi-band IR;
  • – milimetarski valni radar;
  • – radiometar
  • – LIDAR (kod BONUS-a) “laser imaging, detection, and ranging” (lasersko snimanje,  detekcija i određivanje udaljenosti” je metoda za određivanje dometa ciljanjem objekta ili  površine laserom i mjerenjem vremena potrebnog za povratak reflektirane svjetlosti do  prijemnika. Ponekad se naziva 3-D lasersko skeniranje, posebna kombinacija 3-D skeniranja  i laserskog skeniranja.)

Vulcano 155 mm

Vulcano 155mm je obitelj potkalibarskog streljiva za 155 mm kopneni topnički sustavi sastavljeni od nevođenog projektil nazvan BER (balistički povećani domet) i a vođeni koji se zove GLR (Guided Long Range). Oni predstavljaju najnaprednija tehnologija koja je trenutno dostupna za precizna gađanja kopnenog topništva.

Projektil Vulcano specifično je zamišljen i realiziran poboljšati učinkovitost drugog streljiva

isti kalibar, iu dometu iu točnosti, uz zadržavanje kompatibilnost s pogonskim punjenjem u uporabi i cijevi 155 mm. Obris streljiva je gotovo identičan konvencionalnim mecima, što mu omogućuje da rukovati bez dodatnog logističkog opterećenja.

Glavna primjena Vulcana 155 GLR je dugotrajna dometa, vatrena podrška visoke preciznosti protiv stacionarnih i pokretne točke s iznimno smanjenom vjerojatnošću kolateralna šteta. Izvanredna aerodinamika, u kombinaciji s GPS-om mogućnosti navođenja i oblikovanja putanje, omogućuju Vulcano 155 GLR za postizanje maksimalnog dometa od 70 km dok

održavajući ekstremnu točnost manju od 5 m unutar svega operativni rasponi.

Čahura je ispunjena IM eksplozivom i sastoji se od specifični patentirani prethodno oblikovani prstenovi od volframa, omogućujući izuzetno visoka učinkovitost protiv mekih i laganih zaštićeni ciljevi; okidač detonacije generira osigurač koji se može programirati radio frekvencijom i koji je sposoban za razne funkcionalnosti, kao što su: altimetrija, trenutna i

odgođena reakcija. Kada se RF osigurač zamijeni s namjenski polu-aktivni laserski (SAL) senzor, streljivo također može učinkovito napadati laserski označene mete, nepomične i pokretne, s daljnjim poboljšanjima preciznosti u odnosu na čisto GPS navođenje. Štoviše, mogućnost programiranja završnog napada kut projektila do 90° (odnosno vertikalni pad) protiv cilja omogućuje maksimiziranje oba učinkovitost bojeve glave i točnost navođenja, kao i minimiziranje vjerojatnosti otkrivanja projektila u letu od strane obrambenih sustava neprijatelja. Streljivo Vulcano 155, i BER i GLR, jesu kvalificirani prema relevantnim STANAG-ovima pod spojem talijanski i njemački nadzor Ministarstva obrane.

Značajke:

  • veći domet – dva do tri puta u odnosu na ranije konvencionalne sustave;
  • veća preciznost, odnosno manje kolateralne štete;
  • smanjenje troškova uporabe (visoka rentabilnost ciljeva);
  • sposobnost poništavanja pogreške ciljne lokacije (TLE – Target Location Error) za nepokretne i pokretne ciljeve (SAL Seeker);
  • vrhunski dizajn streljiva

Iskustva država koje imaju neke od „pametnih“ projektila 155 mm

Streljivo koje koristi pod-streljivo sa senzorima ima neupitne učinke na selektivna uništenja vojnih ciljeva i limitiranu kolateralnu štetu nad civilima i civilnim objektima, naročito u urbanim sredinama. Učinak projektila M898 SADARM u Iraku 2003. je bio toliko učinkovit da su zapovjednici tražili da ga koriste za uništavanje pojedinačnih stacionarnih i pokretnih oklopnih vozila i tenkova, a ne za masovnu topničku pripremu. Inzistirali su na obustavi financiranja poboljšanja konvencionalnog streljiva (DPICM – Dual Purpose Improved Conventional Munition). Taj stav ima i američko Ministarstvo obrane (DoD) , koje smatra da je zabrana „pametnog“ kazetnog streljiva sa senzorima neprihvatljivo ne samo zbog negativnih vojnih učinaka klasičnih kasetnih projektila, već i zbog potencijalnih negativnih posljedica za civile. Velika upotreba klasičnog streljiva je neprihvatljiva zbog kolateralnih šteta i šteta od ne-eksplodiranog streljiva (UXO) za civilno stanovništvo i prijateljske kopnene snage. Pozicija SAD-a je da od 1. siječnja 2019. američke snage koristite samo kazetno streljivo koje sadrži pod-streljiva koja imaju manje od 1% UXO. Istraživanja i testiranja kupaca projektila SMArt 155 mm (Njemačka i Švicarska) u vemenu od 2009. do 2012. na uzorku od 331 projektil pokazao je stopu kvara od 0,6%. Stopa bi bila i niža da posljednji sigurnosni mehanizam nije bio u položaju “isključeno” iz sigurnosnih razloga.

Tekst priredio: Branko Gačak, brigadir u mirovini

Copyright@HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR-ZAJEDNICA UDRUGA