Početak sastanka obilježilo je odavanje počasti minutom šutnje za nedavno iznenada preminulog predsjednika Odbora mladih pričuvnih časnika CIOR-a, kfr Kylea Penneya (Kanada) i za smrtno stradale u katastrofalnim poplavama koje su pogodile Valenciju 29. listopada 2024.
Sastanku su nazočili predstavnici 21 države članice (od 27). Hrvatsku je predstavljala Nevenka Kovač, umirovljena pukovnica, predsjednica Odbora za međunarodnu suradnju Hrvatskog časničkog zbora-zajednice udruga.
Predsjednik CIOR-a, brigadir Jørn Buø (Norveška) uvodno je predstavio članove Nordijskog predsjedništva za razdoblje 2024. – 2026. i upoznao sudionike s provedenim aktivnostim. Izrazio je ambiciju za oblikovanje relevantne budućnosti ove organizacije i uspostavljanje interaktivnijeg odnosa prema NATO-u.
Glavnina vrlo dinamične i konstruktivne rasprave bila je vezana uz dva važna dokumenta za CIOR – Strateški koncept CIOR-a i NATO policy dokument o pričuvi.
Strateški koncept CIOR-a koji je pripremilo Predsjedništvo CIOR-a definira svoju viiziju – postati partner broj jedan u području civilno-vojnih odnosa. Kako bi se taj cilj postigao, dokument propisuje korištenje sposobnosti nacionalnih udruga pričuvnih časnika u svakom kontekstu koji bi mogao ojačati otpornost zapadnog društva. Nacionalni predstavnici su nakon produktivne rasprave prihvatili glavne elemente nacrta strateškog koncepta, čiji će se finalizirani tekst dostaviti na odobrenje na sljedećoj konferenciji CIOR-a koja se održava u Bruxellesu u siječnju 2025. (Mid-Winter Meeting -MWM).
Izmjena važećih direktiva NATO-a o pričuvnim snagama i skoro usvajajenje ovog sveobuhvatnog dokumenta koje je od velikog značaja za jačanje uloge pričuvnih snaga u kolektivnoj obrani svakako je bila tema u središtu pozornosti ove konferencije.
Naime, opće pogoršanje globalnog sigurnosnog okruženja ponovno je skrenulo pozornost na važnost pričuvnih snaga. Za mnoge europske zemlje suočene s potencijalnim nedostatkom odgovarajućih obučenih i dostupnih pripadnika za popunu vojnih postrojbi, korištenje pričuvnih kapaciteta i njihova integracija postali su jedan od temeljnih pitanja. Poraslo je zanimaje za važnost raspoređivanja pričuve u operativnom kontekstu, mogućnostima korištenja pričuvnika u različitim vojnim zadaćama, kao i iznalaženje načina za poticanje potpore i angažmana od strane poslodavaca u tom kontekstu. Stoga je razumljivo da države članice imaju povećan interes za dokumente Vojnog odbora NATO-a koji se odnose na pričuvu. Ovaj dokument koji definira politiku NATO-a ključan je za razumijevanje načina na koji se pričuvne snage definiraju, obrazuju, obučavaju, vježbaju, opremaju, angažiraju i koriste u zemljama NATO-a. Na nacionalnim razinama document također može biti od velike koristi za potencijalnu primjenu sličnih rješenja.
Nordijsko predsjedništvo uvelo je kao novinu u dnevnom redu svojih redovitih zasjedanja, održavanje nacionalnih prezentacije s temeljnim informacijama o oružanim snagama, pričuvnom sastavu i nacionalnoj udruzi pričuvnih časnika koja je članica CIOR -a. Tako su na ovom zasjedanju izlaganja održali predstavnici Albanije, Danske, Estonije i Finske. Na sljedećem MWM koji se održava krajem siječnja 2025. god. u Bruxellesu, očekuje se nacionalna prezentacija Hrvatske.
Na sastanku su svoja izvješća o aktivnostima predstavili predstavnici 8 stalnih odbora CIOR-a. I ovog puta iskazan je interes za uključivanje Hrvatske u rad pojedinih odbora (posebice u Jezičnu akademiju i Odbor mladih pričuvnih časnika. Ovo bi pitanje HČZ-ZU u najskorije vrijeme trebao podrobno razmotriti i vidjeti na koji bi način mogao dati doprinos CIOR-u i povećati svoju vidljivost unutar ove organizacije.
Sudionici su također raspravljali o planovima za buduća događanja, posebice o Ljetnom kongresu, koji će se održati u Madridu.
Mnogi nacionalni predstavnici podržali su ideju da se omogući donošenje odluka na svakom od 4 redovita sastanka CIOR-a (trenutno se odluke donose na zasjedanjima MWM i Ljetnom kongresu, tj. svakih 6 mjeseci, što se ocjenjuje neadekvatnim).
Obraćajući se zaključno, predsjednik CIOR-a izrazio je zadovljstvo sudjelovanjem velilkog broja država na sastanku, interaktivnom raspravom i kvalitetnom komunikacijom, koja je i bila cilj ovog IBM-a.
Prvo zasjedanje CIOR-a pod Norveškim predsjedanjem nedvojbeno je opravdalo očekivanja nacionalnih predstavnika. Zamjetna je angažiranost njezinih članova za uspostavljanje kvalitetnijih odnosa sa strukturama NATO-a, kao i entuzijazam da CIOR i ono što radi bude prepoznatljivo te da se potvrdi kao relevantno.
Tekst I fotografije puk Nevenka Kovač, uredio Stanislav Linić
Copyright@HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR-ZAJEDNICA UDRUGA