Ovogodišnji program obilježavanja 33. obljetnice osnivanja i ustrojavanja 128.br HV Sveti Vid Rijeka veoma je obiman i sadrži:
Svečano obilježavanje 33.obljetnice počelo je, kao i svake godine, sa Svetom misom u katedrali sv. Vida u Rijeci a zatim se nastavilo otkrivanjem spomen obilježja svim pripadnicima 128.br HV „Sveti Vid” Rijeka u Aleji branitelja na Centralnom groblju Drenova, št je bio i centralni događaj ovogodišnjeg obilježavanja Dana 128. brigade. Svečanost se zatim nastavila u prostorima Exportdrva gdje su svim zaslužnima podjeljene zahvalnice za doprinos i potporu rada Udruge 128.br HV Sveti Vid Rijeka.
Svečanost na Drenovi uveličali su Ženski zbor „Vrelo“ Fužine, koji je otpjevao državnu himnu i prigodnu pjesmu na kraju svečanosti te Počasni zastavni vod Opatija koji je sudjelovao u protokolu.
Poseban momenat cijele svečanosti bio je kada su Matija i Luka Liker, sinovi poginulog Zlatka, skinuli su hrvatsku zastavu sa spomen-obilježja izgrađenog za 25 poginulih pripadnika 128. brigade Hrvatske vojske “Sveti Vid” i predali je predsjedniku Udruge !28. brigade Walteru Cvetanu kako bi u Aleji hrvatskih branitelja na Drenovi ostalo mjesto koje će biti mjesto okupljanja i sjećanja na ljude koji su položili svoje živote na oltar domovine.
Ovo mjesto će nas podsjećati na ljude koji su s Delte 1991. godine krenuli u hladu ličku zimu 1991. /1992. godine kako bi obranili hrvatsku slobodu i neovisnost. Njih 25 dalo je najviše što se može dati – živote.
Počast poginulim pripadnicima 128. brigade Hrvatske vojske, njihovim obiteljima i suborcima iskazali su izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, general Ivica Kranjčević, izaslnik Vlade, umirovljeni general Dragutin Repinac, izaslanik Hrvatskog sabora Josip Ostrogović, gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić, i brojni predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata.
Svečanost su svojom nazočnošću uveličali i:
Walter Cvjetan, predsjednik Udruge 128.br HV Sveti Vid Rijeka je u svom govoru istaknuov: brigada je u prvim poratnim godinama na dostojan način obilježila mjesta pogibije svojih pripadnika na Ličkom bojištu: Čanak, Ibrešići, Đački dom, Ljubovo (za poginule u VRO „Oluja”). Ova mjesta se redovito obilaze, jednom godišnje-u vrijeme obilježavanja obljetnice ustrojavanja brigade.
Podizanjem ovog spomen obilježja stvoreno je centralno mjesto gdje ćemo se pokloniti žrtvi naših suboraca prilikom državnih i vjerskih blagdana ili obljetnica iz Domovinskog rata. Ovo mjesto nam je potrebno da se u te dane prisjetimo naših suboraca koji su položili život na oltar Domovine ali i da se prisjetimo i nas u tim vremenima, kada smo, kao i svi oni, bili puni entuzijazma, vjere u pobjedu i spremni na svaku žrtvu. Vremena u kojima su se izmjenjivali normalni i obični dani, dani tragedija i pogibija i veličanstveni trenuci pobjede i koja su na nama i našim bližnjima ostavila neizbrisiv trag. Sjećanje na naše poginule suborce čini nas ponosnim na to zajednički provedeno vrijeme, ponosnim da smo, zajedno sa njima, bili aktivni sudionici stvaranja suvremene povijesti naše Domovine.
Inicijativu za izgradnju spomenika pokrenulo je vodstvo Udruge, izradio ga je KD Kozala a zahvaljujemo svima koji su svojim prilozima omogućili njegovu izgradnju.
Prva zima 91./92. godine bila je posebno teška. Počele su stizati vijesti o pogibiji naših suboraca i te tužne vijesti stizale su sve do vojno-redarstvene akcije Oluja. Za dio postrojbe neizvjesnost je trajala sve do Erdutskog sporazuma jer su naši borci morali biti spremni i za oslobođenje Slavonije. Osnovali smo udrugu s osnovnim ciljem pomaganja obiteljima poginulih pripadnika naše brigade. Državne institucije su činile svoje, ali i mi u suradnji s lokalnom i regionalnom samoupravom željeli smo dati doprinos kako bi, koliko možemo, iskazali poštovanje našim palim prijateljima i suborcima. Sada imamo mjesto u Aleji hrvatskih branitelja na kojemu im se možemo pokloniti, njima i njihovoj najvećoj žrtvi. Zahvaljujem svima koji su doprinijeli izgradnji ovoga spomen-obilježja koje će zauvijek spajati njih i nas. Čim se spomene neko ime koje je uklesano u spomen-ploču, vrate nam se slike i sjećanja na naše prijatelje. Bili su to obični i jednostavni dečki koji su s Delte otišli u hladnu zimu braniti domovinu. Na ovom mjestu sjećat ćemo se njih, sjećat ćemo se kako smo stvarali i branili domovinu. Kako smo u toj borbi ispunili najčasniju dužnost, kazao je Cvjetan.
Riječki gradonačelnik Marko Filipović izrazio je zadovoljstvo otkrivanjem spomen-obilježja na 33. obljetnicu osnivanja 128. brigade Hrvatske vojske “Sveti Vid”.
– Brigada je osnovana 22. listopada 1991. godine u Lovorki Kukanić, a njezin ratni put svjedoči da su pripadnici brigade branili Hrvatsku na ličkom ratištu i diljem domovine. S dužnim pijetetom pred spomen-obilježjem zauvijek ćemo se sjećati 25 pripadnika 128. brigade koji su položili svoje živote u obrani Hrvatske. Trajni je to spomen na one koji su dali život za našu slobodu. Naš je zadatak i u suradnji s Udrugom 128. brigade “Sveti Vid” za povijest očuvati sjećanje na njih i prenijeti ga na nove generacije, naglasio je Filipović.
Zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić zahvalila se na inicijativi koja je rezultirala postavljanjem spomen-obilježja u Aleji hrvatskih branitelja.
– Sada imamo mjesto na kojemu se možemo pokloniti imenima koja su uklesana u spomenik, mjesto na kojemu se možemo pokloniti pred njihovom žrtvom i zahvaliti im. Zahvaljujući njihovoj žrtvi živimo u slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj. Postavljen je mali znak pažnje za njih, njihove obitelji i sve hrvatske branitelje, poručila je Medarić.
General Dragutin Repinac izražio je žaljenje na velikom broju spomen-obilježja diljem Hrvatske.
– Žaljenje zbog toga što je prevelik broj onih koji su dali živote u obrani Hrvatske. Ali to je najmanje što smo mogli napraviti za one koji su položili živote na oltar domovine. Slavan je ratni put 128. brigade Hrvatske vojske, od Rijeke, preko ličkog ratišta i širom Hrvatske. Zahvaljujući njihovoj borbi danas uživamo u slobodi i demokraciji. To se nikada ne smije zaboraviti, mora ostati trajni spomen na te ljude koji su izborili našu slobodu, kazao je general Repinac.
General Ivica Kranjčević ocijenio je da je 128. brigada bila u rangu gardijskih brigada.
– Bili su spremni na najveće žrtve. Sjećamo se da je zima 1991/1992. bila strašna. Tijekom Domovinskog rata 25 vitezova iz 128. brigade dalo je svoje živote. Njihovi suborci mogu biti vječno ponosni na njihovu žrtvu. Čovjek umire dva puta, kada umre fizički i kada se na njega zaboravi. Ovo spomen-obilježje je znak da 25 vitezova nikada neće biti zaboravljeni. Budite jedni uz druge i domovini vjerni, kao što ste bili kada je najviše trebalo, zaključio je general Kranjčević.
Copyright@HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR-ZAJEDNICA UDRUGA