Udruga branitelja Domovinskog rata INA-NAFTAPLINA „KVIN“ – podružnica Donji Miholjac prošle je godine počela s edukacijom učenika osnovnih škola našičkog područja o zbivanjima tijekom Domovinskog rata na području Slavonije, odnosno Hrvatske.
Cilj ove edukacije je da mladima istinu o Domovinskom ratu prenesu autentični svjedoci tih povijesnih događanja (o kojima se premalo uči kroz nastavne programe), a to su onovremeni sudionici , danas uglavnom umirovljene vojne i policijske osobe.
Dana 30. svibnja u ovoj zanimljivoj edukaciji na samim mjestima događanja sudjelovalo je 80- tak učenika i nastavnica, 7. razreda OŠ Dora Pejačević iz Našica.[espro-slider id=4563]
Edukacija je počela u našičkoj vojarni prikazivanjem kratkog filma „Domovinski rat“, a zatim je učenicima ispričan tijek događaja od oslobađanja vojarne i formiranja 132. Našičke brigade HV-a kroz koju je prošlo oko 5.000 vojnika našičkog, valpovačkog i orahovačkog kraja. Sljedeća postaja bilo je paljenje svijeća pred spomenikom Stjepana Mlakara između sela Humljani i Pušina. U zasjedi odmetnutih Srba 11.08.1991. izrešetano je policijsko vozilo u ophodnji u kojoj je smrtno stradao policajac Mlakar iz Četekovca, a teško je ranjen Franjo Sterle. Na Jankovcu su održana predavanja o oslobodilačkim akcijama HV u ovom dijelu Slavonije. Ove edukacije održali su umirovljeni časnici: Nikola Masnikosa, Goran Sokol i general bojnik specijalne policije Mirko Horvatin. Djeca su pokazala veliki interes postavljanjem brojnih pitanja na koje su im edukatori rado odgovarali.
Predsjednik podružnice KVIN-a iz Donjeg Miholjca Ivica Kovačević koordinator ovog projekta za svjedoke zbivanja na širem slatinskom području pozvao je umirovljene časnike HV-a Vladu Međimurca, Kazimira Libla i Zvonka Kovača.
U Voćinu je pred spomenikom načelnik općine Predrag Filić govorio o mučeničkoj smrti 47 civila od kojih su većinu u noći s 12. na 13. prosinca 1991. mučki pobili pripadnici Belih orlova uz asistenciju domaćih srbočetnika. Posjećena je i gotička ljepotica crkva Pohođenja BDM, stara stoljeća koja je te kobne noći gotovo potpuno srušena jer je u njoj bilo skladište eksplozivnih sredstava.
Na groblju u Četekovcu pred spomenikom 24 ubijena mještana (Četekovca, Balinaca i Čojluga) 4. rujna 1991. koje su na kućnom pragu ubili odmetnuti Srbi iz susjednih sela. Sudionicima ove terenske nastave obratio se i zamjenik načelnika općine Mikleuš Ivan Kanski koji je naglasio da za ovaj zločin, kao i ni onaj u Voćinu još nitko nije odgovarao niti je osuđen. Umirovljeni časnici HV-a i policije susreli su i Ivu Paulina, branitelja Četekovca, koji je toga dana s 15- tak mještana, pripadnika ZNG-a i pričuvne policije branio selo dok su imali streljiva i štitio preživjele civile koji su se spasili kroz polja kukuruza ispod sela.
Ovaj vrijedan projekt financira Ina-Naftaplin kroz udrugu branitelja KVIN – podružnicu Donji Miholjac.(vj, www.radioslatina.hr)