CIOR Inn Between Meeting Oslo 2025

pukovnica Nevenka Kovač predsjednica Povjerenstva za međunarodnu suradnju HČZ-ZU

Oslo, Norveška 08.-10. svibanj 2025.

IBM sastanak u Oslu ključni je sastanak za pripremu predstojećeg Ljetnog kongresa CIOR-a u Madridu, središnje godišnje aktivnosti CIOR-a. Donijete su dvije važne odluke – prihvaćena je Strategija CIOR-a i donijeta odluka o ponovnom primanju Poljske u članstvo CIOR-a. Predsjedavajući NATO Odbora za pričuvu (NRC) brigadni general Gilbert Overmaat tijekom svog izlaganja pozvao je NATO države koje još uvijek nisu članice NRC-a da se uključe. Dana 8. svibnja nacionalni predstavnici su prije početka sastanka CIOR-a imali priliku pratiti i program svečanog obilježavanja 80. godišnjice oslobođenja Norveške, na kojoj su uz norveškog kralja Haralda nazočili i najviši državni predstavnici.
Sastanku su nazočili predstavnici 22 države članice, jedna pridružena članica i predstavnik NATO-a. U ime Hrvatskog časničkog zbora – Zajednice udruga sastanku je sudjelovala Nevenka Kovač, umirovljena pukovnica, predsjednica Odbora za međunarodnu suradnju HČZ-ZU.

Uvodno. IBM sastanak otvorila je državna tajnica u norveškom ministarstvu obrane Marte Gerhardsen, osvrnuvši se na ozbiljne sigurnosne izazove danas – posebice rat u Ukrajini. Istaknula je kako se poduzimaju koraci da bi se osigurala spremnost civilnog društva za suočavanje s krizom ili ratom, te naglasila značaj odluka koje je usvojio norveški parlament u cilju jačanja Oružanih snaga. Parlament je odobrio povijesno povećanje vojnog proračuna od 600 milijardi kruna (otprilike 60 milijardi USD) tijekom sljedećih 12 godina, od ove godine do 2036. Spomenula je također važnost novačenja, obveze služenje vojnog roka i pričuve, koji čine temelje vojske u Norveškoj.           

Prezentaciju o Dugoročnom planu obrane održao je kontraadmiral Bjørn-Erik Marthinsen (Norwegian Defence Staff). Napomenuo je da da je ovo prvi put se donosi financijski plan na 12 godina te da su sve političke stranke dale potporu za povećano obrambeno izdvajanje, što će omogućiti  norveškim oružanim snagama da s više osoblja i novim sposobnostima odgovore mogućim budućim izazovima. Ovaj dugoročni plan obrane naglašava sposobnosti u pomorskom prostoru kroz planiranu nabavu najmanje pet novih fregata sa sposobnostima protupodmorničkog ratovanja, kao i najmanje pet novih podmornica. Planiraju se ulaganja u nove dalekometne nadzorne dronove i satelite te ojačati sposobnosti zračne obrane dodatnim sustavima zračne obrane. Prioritet je jačanje kopnene vojske, ustrojavanjem dvije nove borbene brigade s preciznim dugometnim sustavima naoružanja. Oružane snage će biti ojačane s ukupno više od 20 000 vojnika, zaposlenika i pričuvnika.

Besposadne letjelice, pričuva i norveško Domobranstvo. Predstavnici norveških oružanih snaga održali su prezentaciju o dronovima u norveškoj vojsci. Napomenuli su kako oni ulaze u uporabu postupno i polako te uz stroga i restriktivna pravila njihove primjene. Oslanjanje na tradicionalno oklopništvo i pješaštvo na današnjim ratištima je smanjeno, o čemu svjedoči rat u Ukrajini gdje prevladava ratovanje dronovima, uglavnom razvijenim od strane civilnih sponzora i volontera, konstatirao je brg Bjornar Eriksen, (zapovjednik okruga HG-16).  Ipak, kako je naznačeno, Norveška se polako prilagođava novoj stvarnosti, iako je zamjetno znatno zaostajanje u odnosu na trenutni razvoj događanja na ratištu.

Izjava predsjednika Udruge pričuvnika Ukrajine, poručnika Volodymyra Dzhydzhore (putem video veze). Ukrajinski predstavnik izjavio je kako je za Ukrajinu od iznimne važnosti pridruženo članstvo u CIOR-u. Upoznao je prisutne kako Ukrajina gradi Nacionalni centar otpornosti te izrazio spremnost podijeliti svoja teorijska i praktična iskustva borbene upotrebe dronova

Dobrodošlica i otvaranje radnog dijela sastanka. Predsjednik CIOR-a, brigadir Jørn Buø (Norveška)  upoznao je sudionike sastanka s aktivnostima provedenim nakon posljednjeg zimskog zasjedanja CIOR-a. Istaknuo je važnost uspostavljanja dobre suradnje s NATO Odborom za pričuvu (NRC) i ostalim NATO tijelima, što je jedan od ciljeva nordijskog predsjedanja CIOR-om. Težišne aktivnosti bile su: planski koordinacijski sastanci s predstavnicima NRC i Vojnog odbora NATO-a, sastanci s nacionalnim udrugama pričuvnih časnika, pripremni sastanci za Ljetni kongres CIOR-a, planiranje vojnog natjecanja, radni sastanci u svezi razvoja CIOR website i suradnja s Ukrajinom.

Prezentacija BG Gilberta Overmaata, predsjedavajućeg NATO Odbora za pričuvu (NATO Reserve Committee – NRC). Izražavajući zadovoljstvo uspostavom dobre međusobne suradnje CIOR-a i NRC-a, BG Overmaat govorio je o potrebi nastavka zajedničkog djelovanja. Istaknuo je ciljeve koje je Vojni odbor (NATO MIlitary Committee) definirao za NRC –  savjetovati Vojni odbor o politikama vezanim uz pričuvu; ojačati spremnosti i učinkovitost pričuve Saveza putem foruma za razmjenu informacija i najbolje prakse;  održavati svijest o relevantnim pitanjima i identificirati zajedničke aktivnosti koje mogu biti od interesa za pričuvu Savezničkih i partnerskih država, povezujući se s organizacijama i asocijacijama koje se bave pitanjima pričuve, posebice CIOR-om; podupirati izobrazbu pričuve kroz ispunjenje uloge časnika primarne odgovornosti za tečajeve za pričuvu koji se provode u NATO školi u Oberammergau. U fokusu NRC-a trenutno je daljnja interakcija i suradnja s NATO IMS-om (International Military Staff), poticanje aktivnog i predanog sudjelovanja svih članica NATO-a i partnera NATO-a i nastojanja na poboljšanju razmjene informacija između država sudionica i NRC-a. BG Overmaat je tijekom svog izlaganja izrazio žaljenje da od država članica NATO-a, tri države (Hrvatska, Portugal i Španjolska) ne sudjeluju u radu NRC-a te ih je pozvao da se uključe. 

Nacionalne prezentacije.  Izlaganja o oružanim snagama, pričuvi i nacionalnim asocijacijama pričuvnih časnika održali su predstavnici Francuske, Njemačke i Litve. Francuska je istaknula da je dostigla obrambeni proračun od 2% BDP-a od 2024.godine i da je obrambeni proračun drugi najveći proračun u državi. Njemački predstavnik govorio je također o povećanju obrambenog proračuna od 28% (proračun iznosi 89 mlrd USD, odnosno oko 2,1% BDP).  Osvrnuo se na negativne posljedice zamrzavanja novačenja koje je na snazi od 2011. god. Bundeswehr ima 181 000 vojnika, pored toga, 80890 civilnog osoblja. Predstavljena je Udruga pričuvnih snaga Litvanskih oružanih snaga (LAFRA) koja djeluje od 1999. godine i čije je sudjelovanje u CIOR-u privremeno bilo suspendirano, ali je ponovo uspostavljeno 2025. godine

Izvanredni CIOR sastanak. Nakon prihvaćanja prijedloga s prethodnog zimskog zasjedanja (MWM u Bruxellesu, siječanj 2025.) da se odluke mogu donositi na svakom od 4 redovita sastanka CIOR-a, IBM sastanak u Oslu prvi je takav sastanak na kojem su nacionalni predstavnici donijeli odluke.  Nakon kraće rasprave, prihvaćen je dokument o Strategiji CIOR-a, koji donosi viziju, misiju i ciljeve, potkrijepljene vrijednostima i standardima. Donijeta je odluka o ponovnom primanju Poljske u članstvo CIOR-a.

Buduća događanja. Vojno natjecanja MILCOMP ove godine će se održati u Finskoj od 24. do 28. lipnja. Ljetni kongres CIOR 2025 održat će se u Madridu od 28. srpnja do 1. kolovoza. Države su pozvane razmotriti mogućnost preuzimanja domaćinstva za Ljetni kongres 2026, budući da još nema kandidata za ovu iznimno zahtjevnu organizacijuSljedeći IBM sastanak održat će se u Njemačkoj, u Munchenu od 23. do 26. listopada 2025. Danska će predsjedati CIOR-om u razdoblju 2026 – 2030.

Predsjednici Stalnih odbora CIOR-a izvijestili su o provedenim i planiranim aktivnostima.  Među izazovima koji su neki od njih istaknuli je činjenica da pojedine zemlje ne sudjeluju u radu odbora ili nisu zapravo aktivne u njihovom radu pa su države pozvane razmotriti na koji način mogu dati doprinos njihovom daljnjem radu

Zaključne napomene predsjednika CIOR-a. Brigadir Buø izrazio je zadovoljstvo rezultatima sastanka, zastupljenošću i aktivnim angažmanom predstavnika nacionalnih udruga, posebice pozitivnim trendom razvoja odnosa sa strukturama NATO-a. Pozvao je nacionalne predstavnike na suradnju i doprinos naporima da CIOR ostane relevantna platforma pričuvnih časnika, da bude prepoznatljiv i od koristi za nacionalne obrambene strukture.

IBM sastanak završio je obilaskom Norveškog muzeja oružanih snaga i Norveškog muzeja otpora, smještenih u tvrđavi Akershus. Izložbe naglašavaju razdoblje od 15. stoljeća do danas, dajući sveobuhvatan prikaz razvoja norveške obrane.

Zaključno: CIOR ima važnu ulogu, posebice u promicanju pričuve u NATO zemljama, u potpori obučavanja zapovjedne strukture pričuvnog sastava, prikupljanju i razmjeni najboljih praksi te u razvoju vještina pričuvnika. HČZ -ZU je uspio postići kontinuitet svog sudjelovanja u CIOR-u, što je i prepoznato u okviru ovog foruma koji nedvojbeno ima ključnu ulogu u izgradnji mostova između vojnog i ne-vojnog osoblja unutar NATO-a.  Poželjno bi bilo razmotriti mogućnosti uključivanja Hrvatske u rad pojedinih odbora (npr. Jezična akademija, Odbor mladih pričuvnih časnika, u koje smo opetovano pozivani), odnosno mogućnost preuzimanja domaćinstva za neki od budućih CIOR aktivnosti.

Nevenka Kovač, umirovljena pukovnica Predsjednica Povjerenstva za međunarodnu suradnju HČZ-ZU