KOMEMORACIJA UČENIKA OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA NA „TROKUTU“

Tijekom listopada mjeseca održana je edukacija sa učenicima na temu Domovinski rat koju su slušali osmi razredi osnovnih samoborskih i svetonedeljskih ,te četvrti razredi srednjih samoborskih škola. Edukacija je provedena u prostorima sportske dvorane u Hebrangovoj ulici u 14 termina,a 3 termina u OŠ SvetaNedelja.   Zahvaljujući razumijevanju Ministarstva branitelja , te Zagrebačke županije i gradova Samobora i Svete Nedelje kao završni sat povijesti održali smo na Trokutu kod Novske 28.listopada 2016.g.[espro-slider id=4880]

U dvije smjene, svaka po 400 učenika po lijepom vremenu na Trokutu smo najprije po grupama učenicima pokazali mjesta stradavanja naših suboraca Zlatka Šabarića,Kreše Purića, Rajka Turka i Davora Kelemena. Tu su dobili uvid nemilosrdne sudbine stradalih te su kroz pitanja i odgovore od naših voditelja grupa doživjeli strahotu ratovanja.

Položili smo vijenac ispred grada Samobora na čelu sa zamjenicom gradonačelnika Sanjom Horvat-Iveković  pročelnikom za Društvene djelatnosti prof. Jurom Horvatom i ratnim zapovjednikom brigade pukovnikom Adolfom Paarom. Nakon toga su delegacije svake škole zapalile i položile svijeće kod spomenika.

 Molitvu za duše poginulih hrvatskih branitelja izrekao je sa svima nama samoborski kapelan Josip Čulig .   Ispred grada Samobora učenike je pozdravila zamjenica gradonačelnika Sanja Horvat-Iveković, a nakon nje i gradonačelnik grada Novske.

Evociranje događaja iz tog vremena slobodnim riječima učenicima je izložio Franjo Horvat zapovjednik 3.bojne samoborske brigade koji je vodio tih dana samoborsku satniju u napad na Bair i Trokut 29.10.1991.kao početak oslobodilačke akcije „ORKAN-91“.

Povjesničar iz Hrvatskog instituta za povijest Dr. Jakša Raguž učenicima je uz pomoć karte pojasnio važnost ove novljanske bojišnice, kao i sam početak oslobodilačke operacije „Orkan 91“ na ovim prostorima kao i doprinos samoborske brigade na tim zadacima.

Riječi zahvale kako učenicima tako profesoricama i profesorima povijesti na odazivu i pozornosti održao je Adolf Paar voditelj projekta pukovnik HV u mir. te ratni zapovjednik samoborske brigade. Posebno je naglasio da nam je kao braniteljima veoma stalo da mladi naraštaji dobe direktno od stručnih povjesničara kao i učesnika – branitelja kompletnu sliku kakav smo rat vodili. U obranu Domovine krenuli smo bez ičega, ali sa visokom sviješću da nam je cilj obraniti ognjišta od agresora, kako bi njima mladima danas bilo bolje. Vodili smo obrambeni i oslobodilački rat na našem teritoriju, u čemu smo snagom duha i uz Božju pomoć uspjeli.

U znak zahvalnosti i pieteta prema našim poginulim suborcima svake godine dolazimo na ovo mjesto odati im počast što su svoj mladi život položili na oltar Domovine. Braniteljske udruge godinama su iskazivale potrebu da se njima u čast izgradi dostojan spomenik. Naišli smo na razumijevanje 2008.g. od gradonačelnika Antuna Dubravka Filipca koji se jako angažirao u traženju rješenja kroz proračune općina, gradova i županija. U početnoj fazi najveće učešće u izgradnji dao je grad Samobor uloživši preko milijun kuna u uređenje okoliša, platoa,dovođenja struje i stećka stradalim samoborcima. Nakon toga su nam se pridružili grad Dugo selo,Bjelovar,Vrbovec i Sveta Nedelja. Tako smo 2009.g. realizirali projekt arhitekta Branka Silađina putem javnog natječaja kao najuspješnije rješenje, otvorivši spomenik sa uklesanim imenima poginulih iz gradova: Bjelovar,Samobor, Sveta Nedelja,Dugo selo i Vrbovec. Koprivničko-križevačka županija svoj je stećak ugradila 2013.godine, a 2014.g. su postavili stećak Tigrovi, Ivanić Grad i Novska. Grad Kutina ima svoje spomen obilježje prije izgrađeno u neposrednoj blizini uz cestu Novska –Lipik . Ove smo godine tu ugradili i QR kod u znak sjećanja na svih 337 poginulih branitelja na novljanskoj bojišnici tijekom Domovinskog rata gdje se putem mobitela mogu očitati njihove biografije i fotografije.                                                                                                                                                       Provođenjem ove edukacije učenika željeli smo ostvariti cilj u razvijanju pravilnog stava o Domovinskom obrambenom ratu, te smo uvjereni da smo u tome i uspjeli. Učenici su vidjeli gdje su njihovi očevi i djedovi ratovali. Želja nam je poticati učenike na pozitivan odnos prema očuvanju tekovina Domovinskog rata. Time doprinosimo postizanju odgojne zadaće ove edukacije, a to je jačanje domoljublja.