U organizaciji Udruge logoraša srpskog koncentracijskog logora „Bučje “, upriličen je program obilježavanja trideset i treće obljetnice razmjene logoraša. Zloglasni logor Bučje postojao je od kolovoza 1991. do siječnja 1992. godine i bio je prvi srbočetnički logor u Republici Hrvatskoj.
Kroz logor je prošlo preko 300 zarobljenika, uglavnom hrvatskih vojnika, ali i hrvatskih civila, među kojima su bili i žene i djeca. Među zatočenicima bili su i civili srpske nacionalnosti koji su se odbili priključiti srpskim paravojnim postrojbama ili su surađivali s Hrvatima.
Logoraši su držani u nehumanim uvjetima, a mnogi od njih su bili izloženi sustavnom psihičkom i tjelesnom mučenju kojem je podlegao neutvrđen broj zatočenika. U prosincu 1991. godine, preostale zatočenike, srpske postrojbe premjestile su u logor Stara Gradiška, a slobodu su dočekali u razmjeni izvršenoj 16. siječnja 1992. godine.
Povodom 33. obljetnice razmjene posljednjih logoraša, počast ubijenim i nestalim logorašima odali su članovi Udruge logoraša srpskog koncentracijskog logora „Bučje“ Požeško-slavonske, Sisačko-moslavačke i Splitsko-dalmatinske županije te obitelji poginulih i nestalih logoraša, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, saborska zastupnica i pakračka gradonačelnica Anamarija Blažević, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja državni tajnik Zlatan Bašić, izaslanik ministra obrane Republike Hrvatske, viši savjetnik Područnog odsjeka za poslove obrane Požega Vjekoslav Šuperina, zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha, zamjenik gradonačelnika Grada Požege Borislav Miličević, izaslanstvo gradova Pakraca i Lipika zajedno s predstavnicima Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Pakrac-Lipik, predstavnici policije te maratonci Glasnici istine i sudionici memorijalnog polumaratona Pakrac-Bučje.
Izvor: pszupanija.hr, uredio Stanislav Linić
Copyright@HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR-ZAJEDNICA UDRUGA