Obilježavanje Dana 305. Logističke baze HV Rijeka

Rijeka, 27.studeni 2024.

Prema zapovijedi general pukovnika Antuna Tusa 27. studenog 1991.godine osnovana je 305 Logistička baza Rijeka. U sklopu obilježavanja osnivanja baze, bit će prezentirana ideja namjene njenog prostora kao mjesta Muzeja Domovinskog rata u Rijeci.

Logistička baza Operativne zone Rijeka započela se ustrojavati početkom prosinca 1991. godine, kao posebna specijalistička djelatnost u sastavu Hrvatske vojske. Zapovijedi general pukovnika Antuna Tusa, od 27. studenoga.1991. godine. na dužnost zapovjednika Pozadinske baze Operativne zone Rijeka, postavljen je pukovnik Tomislav Krsnik, te je od tog trenutka baza započela sa svojim aktivnim radom.

Ta je baza prve godine postojanja osiguravala sve nužno za sljedeće postrojbe OZ Rijeka: 111., 118., 119., 128., 133., 138., 154., 155., brigadu, 71. bataljun vojne policije, 60. bataljun Cres-Lošinj, Pričuvni sastav OZ, Operativnu skupinu za Liku, Nastavno školsko središte Pula i druge prateće niže postrojbe. Tehnička služba s Tehničkom satnijom i Tehničkim skladištem, za vrijeme Domovinskog rata, na prostoru TTR-a, popravila je i servisirala 2.300 borbenih, teretnih i vojnih vozila. Ustrojene su i ostale službe potrebne, za logističku potporu braniteljima na prvoj crti bojišnice: Graditeljska služba, Prometna služba, Sanitetska služba, Veterinarska služba te, Satnija za osiguranje. Pripadnici 305 Lob. Rijeka, sudjelovali su u pripremama i svim akcijama HV-a, uključujući VRO “Oluja” te danas slobodno možemo reći da su pripreme za tu operaciju otpočele 27. studenog. 1991. god. i trajale do 4. kolovoza. 1995. godine, dana početka VRO “Oluja” jer što se logistike tiče, pripreme za takvu zadaću moraju trajati kontinuirano – tu ponavljanja nema. Pripadnici baze nakon završnih operacija HV-a, sudjelovali su u izvlačenju, transportu i servisiranju ratnog plijena, za potrebe HV-a.

Idealan prostor za budući muzej Domovinskog rata u Rijeci

Predsjednik Hrvatskog društva kolekcionara militarije, Damir Batistić, koji je u Domovinskom ratu služio u 305 Logističkoj bazi Rijeka, ima viziju ovog prostora u budućnosti. Riječ je prostoru bivšeg TTR-a 305 Lob Rijeka, građanima Rijeke poznatog kao ex. klub „Tenk” u Kampusu Trsat, idealnim mjestom u kojem bi u budućnosti mogao biti utemeljen Muzej Domovinskog rata u Rijeci. To je jedini relativno sačuvani prostor korišten u Domovinskom ratu na riječkom području, a u vlasništvu je Grada Rijeke. Samim tim logično je da se na tom, originalnom i povijesnom mjestu izloži krupna borbena tehnika korištena u Domovinskom ratu čija je donacija, na inicijativu Damira Batistića i prezentiranju ideje u Vojnom muzeju MORH-a, rezultirala pozitivnim mišljenjem. Izražena je spremnost za donacijom krupne vojne tehnike za budući stalni postav muzeja Domovinskog rata u Rijeci.

Damir Batistić autor je niza uspješnih izložbi na temu Domovinskog rata te je spreman ponuditi svoju stručnu pomoć Gradu Rijeci i muzejskim institucijama u formiranju budućeg stalnog postava muzeja Domovinskog rata u Rijeci.

Damir Batistić

Izvor: portal torpedo.media, , uredio Stanislav Linić

Copyright@HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR-ZAJEDNICA UDRUGA