Gornja Stubica, 30.listopada 2024.
Polaznici 23. naraštaja Visoke dočasničke izobrazbe (VDI) pri Dočasničkoj školi „Damir Tomljanović Gavran“ na Hrvatskom vojnom učilištu u Zagrebu, ove su srijede, 30. listopada 2024. godine, a nakon prošlogodišnje uspješne suradnje, u sklopu radne posjete Međimurskoj, Varaždinskoj i Krapinsko Zagorskoj županiji, ponovno posjetili Gornju Stubicu. Tu su odali počast hrvatskom junaku Domovinskog rata Rudolfu Perešinu, pilotu MiG-a 21, uz prisječanja na njegove riječi „Ja sam Hrvat, ne mogu i neću pucati na Hrvate“, te upalili lampion kod spomenika podignutom u njegovu čast i pozdravili ga vojničkim pozdravom.
VDI je četvrta, najviša, razina slijedno-rastuće izobrazbe dočasnika na kojoj se polaznici pripremaju za najviše dužnosti u združenim nacionalnim i međunarodnim zapovjedništvima te je operativno-strategijske razine. Voditelj izobrazbe časnički namjesnik Siniša Šurmin te Viši instruktor VDI časnički namjesnik Željko Vuksanić istaknuli su važnost druženja i prijenos znanja od sudionika povijesti i svoju iskrenu vjeru u ljude, svjedoke vremena. Uklapa se to u njihovu metodologiju raščlambe Domovinskog rata na terenu tzv. metodologijom Staff Ride u kojoj je ovakav neposredni dio od neprocjenjive vrijednosti.
Međunarodnoj skupini dočasnika u kojoj su osim hrvatskih polaznika izobrazbe bili i polaznici iz partnerskih zemalja u okružju (Slovenija, Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija), pridružili su se članovi Hrvatskog časničkog zbora Hrvatskog zagorja predvođeni Predsjednikom Zbora, brigadirom u miru Ernestom Bifelom, koji je pozdravio goste i vodio susret. Bila je to i prilika da Darko Cigrovski, brigadir u miru, pilot Mig-a 21, te ne samo Rudijev suborac iz Domovinskog rata u Eskadrili lovačkih aviona Hrvatskog ratnog zrakoplovstva već i prijatelj s kojim je tijekom rata dijelio i dobro i zlo, polaznicima VDI prenese svoja sječanja na Rudija kao domoljuba, pilota i jednog od onih koji su stvarali Hrvatsko ratno zrakoplovstvo u najtežim ratnim uvjetima, a onda i kao čovjeka visokih moralnih i ljudskih vrijednosti. Satnik u miru Zdravko Senčar upoznao je goste s ulogom i doprinosom zagorskih vojnika i policajaca u obrani i oslobađanju Hrvatske ali i ulogom Krapinsko-zagorske županije koja je svojim resursima dala nemjerljiv doprinos ratnim naporima Republike Hrvatske.
Druženje se je nakon formalnog dijela nastavilo u ugodnoj atmosferi restorana Rody zahvaljujući domačinu te suradnicima koje je okupio potpredsjednik HČZ-a Hrvatskog zagorja Slavko Merkaš i to OPG-ima Dragutina Piljeka, Ivana Piljeka Tauzeka, Nikole Grozaja i Ernesta Bifela.
Ovakav vid suradnje danas se je pokazao kao uspješan te je zaključeno kako će se započeta suradnja svakako nastojati nastaviti i ubuduće.
Tekst i fotografije Zdravko Senčar i Siniša Šurmin
Copyright@HRVATSKI ČASNIČKI ZBOR-ZAJEDNICA UDRUGA